Trending News

Apturi Covid aplikācijai tiek slēpts pirmkods

Andris Ciekurs, Gaismas tīmeklis

Diemžēl izstrādātāji nav dalījušies ar aplikācijas pirmkodu. Tas liedz publiski pierādīt, ka aplikācija ir droša. Andris Ciekurs ir programmētājs.

Tātad neviena trešā persona nevar saprast, ko tieši šī aplikācija dara!

Izstrādātāji apgalvo, ka aplikācija neizseko un nesaglabā datus, tomēr tad jau faktiski arī zūd jēga šai aplikācijai. Šobrīd šo aplikāciju ielādējuši 10’000 cilvēku.

Šāds savdabīgs paziņojums parādās kādam Latvijas iPhone lietotājam, kurš nebija instalējis Apturi Covid aplikāciju.

“COVID-19 bīstamības paziņojumi jūsu reģionā vairs netiek atbalstīti” Tātad tie tika izmantoti iepriekš.

“Jūsu telefons vairs neapmainīsies ar nejaušiem ID ar citām ierīcēm, kas nozīmē, ka jūs vairs netiksiet brīdināts par iespējamu COVID 19 bīstamību.”

Tātad jāsecina, ka izsekošanai nevajag pat jaunizveidoto aplikāciju. Tā notiek pēc noklusējuma.LMT prezidents steidz glābt jauno aplikāciju –

Latvijā radītā lietotne “Apturi Covid” atbilst Vispārīgās datu aizsardzības regulas (VDAR) prasībām, kā arī tā neizmanto globālās pozicionēšanas sistēmas (GPS) sniegtos datus, lai izsekotu tās lietotājus, šodien notikušajā lietotnes prezentācijā sacīja SIA “Latvijas Mobilais telefons” (LMT) prezidents Juris Binde.

Viņš uzsvēra, ka lietotnes uzkrātie dati no ierīces tiek izdzēsti 14 dienu laikā. Šis termiņš atbilst zinātnieku pieņemtajam Covid-19 inkubācijas periodam.

Tāpat Binde izcēla, ka visi lietotnes iegūtie dati ir šifrēti, tostarp tās lietotājiem piešķirtie kodi ir anonīmi, proti, nav iespējams sasaistīt kodu ar cilvēku. LMT prezidents atzīmēja, ka statistiskie modeļi liecina, ka, ja 15-20% iedzīvotāju izmantos šo lietotni, tad tā spēs sniegt būtisku labumu.

Komentējot lietotnes izstrādi, Binde akcentēja, ka ļoti būtisku lomu spēlējusi sadarbība ar tehnoloģiju uzņēmumiem “Google” un “Apple”, kas izveidoja vidi, kurā, izmantojot “Bluetooth” tehnoloģiju, iespējams konstatēt kontaktu ar kādu Covid-19 pozitīvu cilvēku vai personu, kam iepriekš bijis kontakts ar Covid-19 pozitīvu personu. 

Aplikāciju izstrādāja SIA “MakIT”, kur darbojas vairāk nekā 90 cilvēku komanda. Tās valdes priekšsēdētājs Arvis Zeile norādīja, ka gan “iPhone”, gan “Android” lietotājiem būs nepieciešams atjaunināt sistēmas programmatūru uz jaunāko versiju, lai lietotne darbotos. 

Tāpat viņš atklāja, ka vēlāk iedzīvotājiem būs pieejams arī lietotnes pirmkods, lai ar to varētu iepazīties.

Publiskā informācija liecina, ka pirmkoda atklāšana pasaulē parasti tiek izmantota, lai kliedētu lietotāju šaubas par lietotņu darbību, jo, izmantojot lietotnes pirmkodu, lietotāji paši var pārliecināties par visiem lietotnes darbības principiem. Kā Andris Ciekurs konstatēja, tad pagaidām tas vēl nav pieejams.

Jau vēstīts, ka viedtālruņi, kuros būs uzstādīta lietotne “Apturi Covid”, ar “Bluetooth” palīdzību apmainīsies ar signāliem jeb digitāliem “rokasspiedieniem”, ko uzglabās lietotāja tālrunī šifrētā veidā. Ja viena tālruņa lietotājs saslims, otrs tiks brīdināts, ka kādā brīdī savās ikdienas gaitās būs saskāries ar Covid-19 inficētu cilvēku. Inficētā persona un vieta, kur noticis kontakts, lietotājam paliks anonīma.

Lasiet uzmanīgi – anonīma paliks lietotājam, bet ne jau valsts iestādēm, kuras var veikt izsekošanu!

Jau ziņots, ka Latvija kļuvusi par pirmrindnieku savu iedzīvotāju izsekošanā.

Share With:
Rate This Article
Comments

Leave A Comment