Friday, October 23, 2020
Trending News

ASV prezidents paraksta rīkojumu pret cenzūru sociālajos medijos

Dokumentā teikts: Ar pilnvarojumu, ko man kā prezidentam, piešķir Amerikas Savienoto Valstu konstitūcija un likumi, izdodu šādu rīkojumu:

“Runas brīvība ir Amerikas demokrātijas pamats. Mūsu senči aizsargāja šīs svētas tiesības ar pirmo konstitūcijas grozījumu. Mums kā brīvai tautai ir tiesības Brīvi paust un apspriest idejas.

Tiešsaistes platformu pieaugums pēdējos gados rada bažas par mūsu konstitūcijas ideālu piemērošanu arī šajā sociālo tīklu vidē. Mūsdienās daudzi amerikāņi seko jaunumiem, uztur sakarus ar draugiem un ģimenes locekļiem, un dalās ar viedokli par pašreizējiem notikumiem, izmantojot sociālos medijus. Kā to definēja augstākā tiesa – šo platformas funkcijas ir pielīdzināmas 21. gadsimta tirgus laukumam.

Twitter, Facebook, Instagram un YouTube ir milzīgs, ja ne vēl nebijis spēks veidot sabiedrisko notikumu interpretāciju; cenzēt, dzēst vai pazaudēt informāciju; un kontrolēt to, ko cilvēki redz vai neredz.

Būdams prezidents, es esmu skaidri paudis apņemšanos rīkot brīvas un atklātas debates internetā. Šādas debates ir tikpat svarīgas tiešsaistē kā arī mūsu universitātēs, pašvaldībās un mājās. Ir svarīgi saglabāt mūsu demokrātiju.”

ASV prezidents šo cenzūra nosauca par –

vienu no lielākajiem apdraudējumiem ASV vēsturē.

Tajā pašā laikā tiešsaistes platformas veikto cenzūru pamato uz nekonsekventiem, neracionāliem un nepamatotiem attaisnojumiem tādejādi ierobežojot runas brīvību. Vairākas tiešsaistes platformas gūst labumu un veicina agresiju un dezinformāciju.

Mums kā tautai ir jāveicina un jāaizsargā dažādi viedokļi arī mūsdienu digitālo komunikāciju vidē, kurā visi amerikāņi var un viņiem vajadzētu varēt paust savu viedokli. Mums jācenšas panākt tiešsaistes platformu pārredzamību un atbildību, kā arī jāveicina standarti un rīki, lai aizsargātu un saglabātu vārda brīvības un atvērtību.

Tiks analizēts arī cik lielu publisko finansējumu saņem sociālie tīkli, kuri nerespektē vārda brīvību. Turpmāk šādiem portāliem tiks liegta iespēja saņemt nodokļu maksātāju naudu.

Lielām tiešsaistes platformām, piemēram, Twitter un Facebook, kas šodien ir izšķiroši svarīgs instuments runas un ideju brīvas plūsmas veicināšanai, nevajadzētu nodarboties ar cenzūru.

Augstākā tiesa ir atzīmējusi, ka sociālo mediju vietnes ir kā modernais tirgus laukums un sociālie tīkli “var nodrošināt, iespējams, visspēcīgākos mehānismus, kas ir pieejami privātpersonai, lai viņas balss tiktu sadzirdēta”.

2019. gada maijā Baltais nams uzsāka Tech Bias Reporting rīku, kas amerikāņiem ļāva ziņot par tiešsaistes cenzūras gadījumiem. Tikai dažu nedēļu laikā Baltais nams saņēma vairāk nekā 16 000 sūdzību par tiešsaistes platformām, par cenzūru dēļ atšķirīgā viedokļa paušanas.

Pamatojoties uz šo ASV prezidenta rīkojumu ģenerālprokuroram ir uzdots izstrādā federālo tiesību aktu grozījumu priekšlikumus, lai sasniegtu šī rīkojumā iekļautos mērķus. Tātad būs vēl jāpagaida kāds laiks līdz šis rīkojums iegūs dzīvē piemērojama likuma spēku.

FaceBook vadītājs Marks Cukerbergs sacīja,

Mēs ļoti cenšamies dot cilvēkiem balsi, un mēs saņemam daudz kritikas no dažiem cilvēkiem, kuri domā, ka mēs pārāk daudz cenzējam.

ziņojām iepriekš cenzūru FaceBook realizē caur pašpasludinātu žurnālistikas centru Poynter, kuru finansē arī Bils Geits un Džordžs Soros. Rebaltica rečekistu licenci saņēmusi tieši no Poynter.

Youtube kanāls “Friends of Science” detalizēti pamato kā FaceBook cenzē informāciju –

AVOTS- White House

Share With:
Rate This Article
Comments

Leave A Comment