Beļģijā liek atcelt varas aizliegumus.

Beļģijā tiesa valstij liek atcelt visus korona vīrusa ierobežojumus 30 dienu laikā, jo tiem nav juridiska pamata. Vai arī pārveidot tos par likumu, lai šis pamats rodas.

Cilvēktiesību līga pirms dažām nedēļām bija uzsākusi tiesvedību pret Beļģijas sistēmu, kura dažādu aizliegumu ieviešanā apgājusi parlamentu. Tiesnesis deva valstij 30 dienas, lai tā sagādātu nepieciešamo juridisko pamatojumu, vai arī tai katru dienu jāmaksā 5000 eiro soda nauda, kad šis termiņš tiek pārsniegts.

Patreizējie ierobežojumi Beļģijā balstīti uz Civilās drošības aktu 2007, kas ļauj valdībai reaģēt uz ārkārtējiem apstākļiem, bet tiesnesis ir lēmis, ka tas nevar būt pamats, lai ministri var pieņemt attiecīgus lēmumus, ignorējot Parlamentu.

Tiesneša lēmumā paskaidrots, ka ir pārkāpts juridiskais princips, jo patreizējās metodes nav pietiekoši caurspīdīgas. Beļģijā šobrīd darbojas nakts komandantstunda, kā arī slēgti visi ‘nesvarīgie’ veikali. Pagaidām aizliegumi vēl paliek spēkā un spriedumu pēta iekšietu ministrijā, ziņo De Standaart. Pastāv iespēja arī apelācijai, taču tas neatceltu prasību spriedumu izpildīt.

Šobrīd Beļģijā tiek apspriests arī tā saucamais “pandēmijas likums”, kam jānodrošina pastāvīgas tiesības īstenot šādus aizliegumus pandēmijas laikā. Tad gan Beļģijā vara varēs rīkoties ‘likumīgi’ un terorizēt savus pilsoņus. Tāpēc vairāki tiesību eksperti jau bija izteikušies par to, ka šis likums būtu jāpieņem steidzamāk, lai tiesnešiem nebūtu iespējams atcelt līdzšinējos aizliegumus un sodus par to neievērošanu.

Flāmu labējā partija N-VA šo spriedumu, ar kuru Beļģijai jāatceļ visi kovid aizliegumi, nosaukusi par apkaunojumu valdībai. Tas bija paredzami un valdība uz to vienkārši nereaģēja – tā Peters De Rūvers, N-VA līderis.

Valdība spēlējās ar uguni, ieviešot šos aizliegumus un par to tika brīdināta nedēļu aiz nedēļas. Šodien notika tas, par ko es brīdināju jau mēnešiem. Valdība uzņēmās lielu risku, ieviešot brīvības aizliegumus ministrijas lēmumu līmenī. Taču viņi to ignorēja.

Saņem jaunāko, lai būtu tuvāk īstenībai!

Cita labējās partijas Vlaams Belang līdere Barbara Pas arī nosauca šo lēmumu par milzīgu apkaunojumu esošai valdībai. No vienas puses, ziņa ir pozitīva, bet no otras puses uzliktais iespējamais naudas sods 5000 eiro soda naudu dienā, kas turklāt ierobežots līdz 200 tūkstošiem tomēr ir visai smieklīgs. Turklāt valdībai ir iespējas arī steidzami pieņemt jauno kovid totalitārisma likumu un tad jau viņiem būs arī juridisks pamats. Tāpēc šis spriedums ir vairāk kā zināms politisku kaitējumu esošai valdībai, nekā no tā varētu būt praktisks labums tautai, tomēr nākošās 30 dienas būs ļoti nozīmīgas un iznākums var ietekmēt arī citās valstīs notiekošo.

Sagatavoja A. Vasiļevskis

Share With:
Rate This Article
No Comments

Leave A Comment