Trending News

Beļģijas ārstu vēstule visām varas iestādēm un medijiem

Šī vēstule ir ietekmējusi sabiedrības veselības aizsardzības iestādes ne tikai Beļģijā, bet arī visā pasaulē. Teksts attiecas uz visām valstīm, kuras ierobežoja savu pilsoņu tiesības, liedzot cilvēkiem brīvību, bet medicīnas darbiniekiem veikt galveno – ārstēt slimību. Līdz šim to ir parakstījuši 394 ārsti, 1340 medicīnas veselības aprūpes speciālisti un 8897 pilsoņi. Oriģinālais vēstules teksts pieejams šeit. Zemāk tulkojums –


Mēs, Beļģijas ārsti un veselības aprūpes speciālisti, vēlamies paust nopietnas bažas par situācijas attīstību pēdējos mēnešos saistībā ar SARS-CoV-2 vīrusa uzliesmojumu. [Red.: Lai precīzi saprastu terminus – vīruss SARS-CoV-2 izraisa saslimšanu Covid-19.] Mēs aicinām politiķus būt neatkarīgiem un kritiski informētiem lēmumu pieņemšanas procesā un pasākumu obligātajā īstenošanā.

Mēs lūdzam atklātas debates, kurās visi eksperti ir pārstāvēti bez jebkādas cenzūras.

Pēc sākotnējās panikas ap covid-19 objektīvie fakti tagad parāda pavisam citu ainu – vairs nav pamata piemērot ārkārtas situāciju.

Pašreizējā krīžu pārvarēšana ir kļuvusi pilnīgi nesamērīga un rada lielāku kaitējumu, nekā dod labu. Mēs aicinām izbeigt visus ierobežojošos pasākumus un lūdzam nekavējoties atjaunot mūsu normālo demokrātisko pārvaldību un tiesiskās struktūras, kā arī visas pilsoniskās brīvības.

“Ārstēšana nedrīkst nodarīt lielāku kaitējumu nekā slimība” ir tēze, kas pašreizējā situācijā ir aktuālāka nekā jebkad agrāk.

Tomēr mēs atzīmējam, ka papildu kaitējums, kas tagad tiek nodarīts iedzīvotājiem, īstermiņā un ilgtermiņā vairāk ietekmēs visu sabiedrību nekā to cilvēku skaits, kurus tagad pasargā no koronavīrusa.

Mūsuprāt, pašreizējie ierobežojošie pasākumi un stingrie sodi par to neievērošanu ir pretrunā ar Beļģijas Augstākās veselības padomes formulētajām vērtībām: “Zinātne – ekspertīze – kvalitāte – objektivitāte – neatkarība – pārredzamība”. 1

Mēs uzskatām, ka politiķi ir ieviesuši obligātus pasākumus, kas nav pietiekami zinātniski pamatoti, vienpusējos medijos nav pietiekami daudz vietas atklātām debatēm, kurās tiek uzklausīti dažādi viedokļi un skatupunkti. Turklāt katrai pašvaldībai un provincei tagad ir atļauja pievienot savus pasākumus, neatkarīgi no tā, vai tie ir pamatoti vai nē.

Turklāt stingra koronavīrusa represīvā politika stipri kontrastē ar valdības niecīgo politiku attiecībā uz slimību profilaksi, mūsu pašu imūnsistēmas stiprināšanu, izmantojot veselīgu dzīvesveidu, optimālu aprūpi, pievēršot uzmanību indivīdam, un ieguldījumus aprūpes personālā.

Veselības jēdziens

1948. gadā PVO definēja veselību šādi: “Veselība ir pilnīgas fiziskās, garīgās un sociālās labklājības stāvoklis, nevis tikai slimību vai citu fizisku traucējumu neesamība” .3

Veselība tāpēc ir plašs jēdziens, kas pārsniedz fizisko un attiecas arī uz indivīda emocionālo un sociālo labklājību. Beļģijai ir arī pienākums – no cilvēka pamattiesību ievērošanas viedokļa, iekļaut šīs cilvēktiesības lēmumu pieņemšanā, kad runa ir par pasākumiem, kas veikti sabiedrības veselības kontekstā. 4

Pašreizējie globālie pasākumi, kas veikti, lai apkarotu SARS-CoV-2, lielā mērā pārkāpj mūsu izvirzīto mērķi par veselību un cilvēktiesībām. Pasākumi ietver obligātu maskas nēsāšanu (arī brīvā dabā un sporta aktivitāšu laikā, kā arī dažās pašvaldībās pat tad, ja tuvumā nav citu cilvēku), fizisku distancēšanos, sociālo izolāciju, obligātu karantīnu dažām grupām un higiēnas pasākumus.

Visi baidījās no pandēmijas ar miljoniem nāves gadījumu

Pandēmijas sākumā pasākumi bija saprotami un plaši atbalstīti, pat ja apkārtējās valstīs bija atšķirīgas īstenošanas iespējas. Sākotnēji PVO paredzēja pandēmiju, kas prasīs 3,4% upuru, citiem vārdiem sakot, miljoniem nāves gadījumu, un ļoti lipīgu vīrusu, pret kuru nebija pieejama ārstēšana vai vakcīna. Tas radītu bezprecedenta spiedienu uz mūsu slimnīcu intensīvās terapijas nodaļām.

Tas noveda pie globālas trauksmes, kas nekad nav redzēts cilvēces vēsturē: “līknes izlīdzināšanas” mērķis izraisīja lokdaunus, kas ieslēdza visu sabiedrību un ekonomiku, ievietojot karantīnā veselus cilvēkus. Sociālā distancēšanās kļuva par jaunu normu, gaidot glābšanas vakcīnu.


Fakti par covid-19

Pamazām objektīvie fakti parādīja pavisam citu realitāti. 5 6

Covid-19 kurss sekoja normālam infekcijas vilnim, kas līdzīgs gripas sezonai. Kā katru gadu, līknei seko gripas vīrusu sajaukums: vispirms rinovīrusi, pēc tam A un B gripas vīrusi, kam seko koronavīrusi. Nekas neatšķiras no tā, ko mēs parasti redzam.

Nespecifiskā PCR testa izmantošana, kas rada daudz viltus pozitīvu rezultātu. Šis tests tika steidzami veikts ar ārkārtas procedūru un nekad netika nopietni pārbaudīts. Radītāji skaidri norādīja, ka šis tests paredzēts pētniecībai, nevis diagnostikai.

PCR tests darbojas ar ģenētiskā materiāla amplifikācijas cikliem – katru reizi tiek pastiprināts genoma gabals. Jebkurš piesārņojums (piemēram, citi vīrusi, atkritumi no veciem vīrusu genomiem), iespējams, var izraisīt viltus pozitīvus rezultātus.

Pārbaudē netiek mērīts, cik daudz vīrusu ir paraugā.

Īsta vīrusu infekcija nozīmē masveida vīrusu klātbūtni, tā saukto vīrusu slodzi. Ja kādam ir pozitīvi rezultāti, tas nenozīmē, ka šī persona patiešām ir klīniski inficēta, ir slima un vispār var saslimt.

Koha postulāts netika izpildīts (“Tīrs aģents, kas atrasts pacientam ar sūdzībām, var izraisīt tādas pašas sūdzības veselīgam cilvēkam”).

Tā kā pozitīvs PCR tests automātiski neliecina par aktīvu infekciju vai inficētspēju, tas neattaisno veiktos ierobežojošos pasākumus, kuru pamatā ir tikai šie testi. 9 10

Lokdauns

Ja salīdzinām infekcijas viļņus valstīs ar stingru lokdaunu politiku ar valstīm, kuras neuzliek lokdaunus (Zviedrija, Islande …), redzam līdzīgas līknes. Tāpēc nav saistības starp noteikto brīvības ierobežojumu stingrību un infekcijas izplatību. Lokdauni nav izraisījuši zemāku mirstības līmeni.

Ja paskatāmies uzlikto lokdaunu gadījumu piemērošanas datumu, redzam, ka tie tika iestatīti pēc tam, kad maksimums jau bija sasniegts un gadījumu skaits sāka tāpat samazināties. Tāpēc slimības izplatības kritums nebija veikto lokdauna pasākumu rezultāts. 11

Tāpat kā katru gadu, šķiet, ka klimatiskie apstākļi (laika apstākļi, temperatūra un mitrums) un augošā imunitāte samazina infekcijas vilni.

Mūsu imūnsistēma

Tūkstošiem gadu cilvēka ķermenis katru dienu ir pakļauts mitrumam un pilieniem, kas satur infekcijas mikroorganismus (vīrusus, baktērijas un sēnītes).

Šo mikroorganismu iekļūšanu novērš cilvēka dabiskais aizsardzības mehānisms – imūnsistēma. Spēcīga imūnsistēma ir atkarīga no normālas ikdienas iedarbības uz šīm mikrobu ietekmēm. Pārāk higiēniski pasākumi nelabvēlīgi ietekmē mūsu imunitāti. 12 13

Tikai cilvēki ar vāju vai bojātu imūnsistēmu ir jāaizsargā ar plašu higiēnu vai sociālo distancēšanos.

Gripa atkal parādīsies rudenī (kombinācijā ar Covid-19), un iespējamā dabiskās imunitātes samazināšanās var izraisīt vēl vairāk upuru.

Mūsu imūnsistēma sastāv no divām daļām: iedzimtā jeb nespecifiska imūnsistēma un adaptīva imūnsistēma. Nespecifiskā imūnsistēma veido pirmo barjeru: ādu, siekalas, kuņģa sulu, zarnu gļotas, vibrējošas matu šūnas, komensālo floru… un novērš mikroorganismu piesaisti audiem. Adaptīvo imūnsistēmu veido gļotādas imunitāte (IgA antivielas, ko galvenokārt ražo šūnas zarnās un plaušu epitēlijs), šūnu imunitāte (T-šūnu aktivācija), kas var veidoties saskarē ar svešām vielām vai mikroorganismiem, un humorālā imunitāte (IgM un IgG antivielas, ko ražo B šūnas).

Jaunākie pētījumi liecina, ka abas sistēmas ir ļoti cieši saistītas

Lielākajai daļai cilvēku jau ir iedzimta vai vispārēja imunitāte pret piem. gripu vai citiem vīrusiem. To apstiprina atklājumi par kruīza kuģi Diamond Princess, kurš tika ievietots karantīnā dažu pasažieru dēļ, kuri nomira no Covid-19. Lielākā daļa pasažieru bija vecāka gadagājuma cilvēki un bija ideālā situācijā, lai saslimtu. Tomēr 75% netika inficēti. Tātad pat šajā augsta riska grupā lielākā daļa ir izturīgi pret vīrusu.

Pētījums žurnālā Cell liecina, ka lielākā daļa cilvēku neitralizē koronavīrusu ar gļotādu (IgA) un šūnu imunitāti (T-šūnas), vienlaikus izjūtot maz simptomu vai bez simptomiem14.

Pētnieki atklāja līdz 60% SARS-Cov-2 reaktivitāti ar CD4 + T šūnām neinficētā populācijā, kas liecina par krustenisku reaktivitāti ar citiem aukstuma (korona) vīrusiem.

Tāpēc lielākajai daļai cilvēku jau ir iedzimta vai krusteniska imunitāte, jo viņi jau bija saskarē ar tā paša vīrusa modifikācijām.

B-šūnu antivielu veidošanās (IgM un IgG) aizņem tikai salīdzinoši nelielu daļu no mūsu imūnsistēmas. Tas var izskaidrot, kāpēc ar antivielu procentuālo daudzumu 5–10% tik un tā var iedibināties grupas imunitāte. Vakcīnu efektivitāte tiek novērtēta, pamatojoties uz to, vai mums ir šīs antivielas. Tā ir maldinoša informācija.

Lielākajai daļai cilvēku, kuru tests ir pozitīvs (PCR), nav sūdzību. Viņu imūnsistēma ir pietiekami spēcīga. 

Dabiskās imunitātes stiprināšana ir daudz loģiskāka pieeja. Profilakse ir svarīgs, nepietiekami izcelts pīlārs: veselīgs, pilnvērtīgs uzturs, vingrošana svaigā gaisā, bez maskas, stresa mazināšana un pozitīvi emocionālie un sociālie kontakti.

Sociālās izolācijas sekas uz fizisko un garīgo veselību

Sociālā izolācija un ekonomiskie zaudējumi izraisīja depresiju, trauksmi, pašnāvības, vardarbību ģimenē un vardarbības pieaugumu pret bērniem.16

Pētījumi parādīja, ka jo vairāk cilvēkiem ir sociālā un emocionālā pieķeršanās, jo izturīgāki pret vīrusiem. Daudz ticamāk, ka izolācijai un karantīnai ir letālākas sekas. 17

Karantīnas pasākumi daudziem vecāka gadagājuma cilvēkiem ir izraisījuši fizisku vājumu, jo viņi ir spiesti palikt telpās. Tomēr pietiekamam vingrinājumam ir pozitīva ietekme uz kognitīvo sistēmu un veselību, samazinot depresijas sūdzības un trauksmi un uzlabojot fizisko veselību, enerģijas līmeni, labsajūtu un kopumā dzīves kvalitāti.18

Sociālajai distancēšanās dēļ bailēm, pastāvīga stresa un vientulības ir pierādīta negatīva ietekme uz psiholoģisko un vispārējo veselību. 19

Ļoti lipīgs vīruss ar miljoniem nāves gadījumu bez jebkādas ārstēšanas?

Izrādījās, ka mirstība ir daudz reižu mazāka, nekā gaidīts, un ir tuvu parastajai sezonālajai gripai (0,2%). Tāpēc reģistrēto koronavīrusa nāves gadījumu skaits joprojām ir pārvērtēts.

Ir atšķirība starp nāvi ar koronavīrusu un nāvi no koronavīrusa. Cilvēki bieži vien vienlaikus ir vairāku vīrusu un potenciāli patogēnu baktēriju nēsātāji. Ņemot vērā faktu, ka lielākajai daļai cilvēku, kuriem attīstījās nopietni simptomi, cieta no papildu slimībām, nevar vienkārši secināt, ka koronavīrusa infekcija bija nāves cēlonis. Statistikā tas galvenokārt netika ņemts vērā.

Var skaidri noteikt visneaizsargātākās grupas. Lielākā daļa mirušo pacientu bija 80 gadus veci vai vecāki. Lielākajai daļai (70%) mirušo, jaunāku par 70 gadiem, bija pamatslimība, piemēram, sirds un asinsvadu ciešanas, cukura diabēts, hroniskas plaušu slimības vai aptaukošanās. Lielākā daļa inficēto personu (> 98%) nesaslima vai ļoti vieglā formā vai spontāni atveseļojās.

Tikmēr ir pieejama, droša un efektīva terapija tiem, kam ir smagi slimības simptomi HCQ (hidroksihlorohīns), cinka un AZT (azitromicīns) formā. Ātri piemērojot šo terapiju, tiek panākta atveseļošanās un bieži tiek novērsta hospitalizācija. Diez kādam tagad ir jāmirst.

Šo efektīvo terapiju ir apstiprinājusi kolēģu klīniskā pieredze šajā jomā ar iespaidīgiem rezultātiem. Tā ir krasā pretrunā ar teorētisko kritiku (nepietiekams dubultaklo pētījumu pamatojums), kas dažās valstīs (piemēram, Nīderlandē) ir pat izraisījis šīs terapijas aizliegumu. The Lancet meta-analīze, kas nevarēja pierādīt HCQ ietekmi, tika atsaukta. Izmantotie primārie datu avoti izrādījās neuzticami, un 2 no 3 autoriem izrādījās esam interešu konfliktā. Tomēr lielākā daļa vadlīniju, kas balstītas uz šo pētījumu, nemainījās… 48 49

Mums ir nopietni jautājumi par šo situāciju.

ASV šīs jomas ārstu grupa, kas ikdienā apmeklē pacientus, apvienojās “America’s Frontline Doctors” sniedza preses konferenci, kas tika skatīta miljoniem reižu.21 51

Arī Francijas profesors Didjē Rauls no Marseļas institūta (IHU) ar šo daudzsološo kombinēto terapiju iepazīstināja jau aprīlī. Nīderlandes ģimenes ārsts Robs Elenss, kurš praksē ar HCQ un cinku izārstēja daudzus pacientus, aicināja kolēģus iesniegt lūgumu par terapijas brīvību.

Galīgie pierādījumi nāk no epidemioloģiskās novērošanas Šveicē: mirstības rādītāji salīdzinājumā ar šo terapiju un bez tās.23

No satraucošajiem ARDS (akūtā elpošanas distresa sindroma) mediju stāstiem, kur cilvēki smaka agonijā saņemot mākslīgo elpošanu, mēs tagad zinām, ka to izraisīja pārspīlēta imūnā atbilde ar intravaskulāru koagulāciju plaušu asinsvados. Asins šķidrinātāju un deksametazona ievadīšana un tieši izvairīšanās no mākslīgās ventilācijas, kas, kā tika konstatēts, rada papildu bojājumus plaušu audos, nozīmē, ka arī šī komplikācija ar ko visi tika baidīti vairs praktiski nav letāla. 47

Tāpēc tas nav nāvējošs vīruss, bet gan labi ārstējama saslimšana.

Vīrusa izplatība.

Izplatīšanās notiek ar pilienveida infekciju (tikai pacientiem, kas klepo vai šķauda) slēgtās, nevēdinātās telpās. Tāpēc brīvā dabā slimības pārnešana nav iespējama. Kontaktu izsekošana un epidemioloģiskie pētījumi liecina, ka veseli cilvēki (vai pozitīvi pārbaudīti asimptomātiski nesēji) praktiski nespēj pārnēsāt vīrusu. Veseli cilvēki tāpēc viens otru neapdraud. 24 25

Pārnešana no objektiem (piemēram, naudas, iepirkšanās ratiņiem) nav zinātniski pierādīta. 26 27 28

Tas viss nopietni apšauba visu sociālo distancēšanās politiku un obligātās mutes maskas veseliem cilvēkiem – tam nav zinātniska pamata.

Maskas

Sejas maskas ir adekvātas vietās, kur notiek kontakti ar pārbaudītām riska grupām vai cilvēkiem ar augšējo elpceļu sūdzībām, kā arī medicīniskā kontekstā / slimnīcas-pansionāta apstākļos. Tie samazina pilienu infekcijas risku, šķaudot vai klepojot. Mutes dobuma maskas veseliem cilvēkiem ir neefektīvas pret vīrusu infekciju izplatīšanos. 29 30 31

Maskas lietošana nav bez blakusparādībām. Skābekļa deficīts (galvassāpes, slikta dūša, nogurums, koncentrācijas zudums) notiek diezgan ātri, līdzīgi kā augstuma slimībai. Katru dienu mēs redzam pacientus, kuri sūdzas par galvassāpēm, elpošanas problēmām un hiperventilāciju, kas ir dēļ masku nēsāšanas. Turklāt uzkrātais CO2 noved pie organisma toksiskas paskābināšanās, kas ietekmē mūsu imunitāti. Daži eksperti pat brīdina par pastiprinātu vīrusa pārnešanu maskas neatbilstošas ​​lietošanas gadījumā.34

Mūsu Darba kodekss (Codex 6) attiecas uz CO2 saturu (ventilācija darba vietās) 900 ppm, maksimāli 1200 ppm īpašos apstākļos. Pēc vienas minūtes maskas nēsāšanas šī toksiskā robeža tiek ievērojami pārsniegta līdz vērtībām, kas trīs līdz četras reizes pārsniedz šīs maksimālās vērtības. Tāpēc ikviens, kurš valkā masku, atrodas ļoti slikti vēdinātā telpā. 35

Tāpēc atzīti darba ņēmēju drošības speciālisti neiesaka nepiemērotu masku lietošanu bez visaptverošas medicīniskās sirds-plaušu pārbaudes.

Slimnīcu operāciju telpās ir sterila vide, kurā darbinieki valkā maskas, un to kompensē precīzi mitruma / temperatūras regulēšana ar pienācīgi kontrolētu skābekļa plūsmu, tādējādi ievērojot stingros drošības standartus. 36

Otrais koronavīrusa vilnis?

Tagad Beļģijā tiek apspriests otrais vilnis, kā rezultātā tiek ieviesti vēl stingrāki pasākumi. Tomēr, rūpīgāk izpētot Sciensano rādītājus (jaunākais 2020. gada 3. septembra ziņojums) 37, redzams, ka, lai gan kopš jūlija vidus ir pieaudzis infekciju skaits, slimnīcu uzņemšana vai nāves gadījumi tajā laikā nepalielinājās. Tāpēc tas nav otrais koronavīrusa vilnis, bet tā sauktā “saslimstības ķīmija” palielināta testu skaita dēļ. 50

Slimnīcu uzņemšanas vai nāves gadījumu skaits pēdējās nedēļās uzrādīja īslaicīgu minimālu pieaugumu, taču, to interpretējot, mums jāņem vērā nesenais karstuma viilnis. Turklāt lielākā daļa upuru joprojām ir iedzīvotāju grupā> 75 gadi.

Tas norāda, ka veikto ierobežojošo pasākumu īpatsvars attiecībā uz strādājošajiem un jauniešiem ir nesamērīgs ar paredzētajiem mērķiem.

Lielākā daļa pozitīvi testēto jeb “inficēto” personu ir aktīvās populācijas vecuma grupā, kurai labi funkcionējošas imūnsistēmas dēļ nav neviena vai tikai daži simptomi.

Tātad nekas nav mainījies – slimības kritiskā fāze ir beigusies.


Profilakses politikas stiprināšana

Koronavīrusa ierobežojošie pasākumi veido pārsteidzošu kontrastu ar minimālo valdības līdz šim īstenoto politiku, kad runa ir par pamatotiem pasākumiem ar pierādītiem ieguvumiem veselībai, piemēram, cukura nodokli, (e) cigarešu aizliegumu un veselīgas pārtikas ražošanu, vingrošanu un sociālā atbalsta tīklu izveide, lai tie būtu finansiāli draudzīgi un plaši pieejami. Tā ir neizmantota iespēja labākai profilakses politikai, kas būtu varējusi izraisīt mentalitātes izmaiņas visās iedzīvotāju grupās ar skaidriem rezultātiem sabiedrības veselības jomā. Pašlaik tikai 3% no veselības aprūpes budžeta tiek novirzīti profilaksei. 2


Hipokrāta zvērests

Kā ārsti mēs nodevām Hipokrāta zvērestu:

“Es galvenokārt rūpēšos par saviem pacientiem, veicināšu viņu veselību un atvieglošu viņu ciešanas”.
“Es pareizi informēšu savus pacientus.”
“Pat spaidos es neizmantošu savas medicīniskās zināšanas, kas ir pretrunā cilvēcei.”

Pašreizējie pasākumi liek mums rīkoties pret šo zvērestu. Daudziem ārstiem ir līdzīgs ētikas princips –

“Primum non nocere”, (pirmkārt, nenodarīt ļaunu) ko pieņem katrs ārsts un veselības aprūpes speciālists. Šo principu grauj arī brīvību ierobežojošie pasākumi un iespējama vispārējas vakcīnas ieviešana, kas nav pakļauta iepriekšējām plašām pārbaudēm.

Vakcīna

Apsekojuma pētījumi par vakcināciju pret gripu liecina, ka 10 gadu laikā mums ir izdevies tikai trīs reizes izstrādāt vakcīnu, kuras efektivitātes līmenis pārsniedz 50%. Mūsu veco cilvēku vakcinēšana, šķiet, ir neefektīva. Virs 75 gadu vecuma efektivitāte gandrīz nepastāv.38

Sakarā ar nepārtrauktu dabisku vīrusu mutāciju, kā mēs katru gadu redzam arī gripas vīrusa gadījumā, vakcīna ir tikai pagaidu risinājums, kam katru reizi pēc tam nepieciešamas jaunas vakcīnas. Nepārbaudīta vakcīna, kuru ievieš ārkārtas situācijā un kurai ražotāji jau ir ieguvuši juridisku imunitāti pret iespējamo kaitējumu, rada nopietnus jautājumus. 39 40
Mēs nevēlamies izmantot savus pacientus kā jūrascūciņas.

Vakcīnas ieviešanas gadījumā globālā mērogā ir sagaidāmi 700 000 cietušie vai nāves gadījumu.41

Ja 95% cilvēkiem no Covid-19 praktiski nav simptomi, nepārbaudītas vakcīnas iedarbības risks ir bezatbildīgs.


Mediju loma un oficiālais saziņas plāns

Pēdējo mēnešu laikā laikrakstu, radio un TV veidotāji, šķiet, gandrīz nekritiski stāvēja aiz ekspertu grupas un valdības, lai arī medijiem būtu jābūt kritiskiem un jānovērš vienpusēja valdības komunikācija.

Tas ir novedis pie publiskas komunikācijas mūsu ziņu medijos, kas vairāk līdzinājās propagandai, nevis objektīvai atspoguļošanai.

Mūsuprāt, žurnālistikas uzdevums ir pēc iespējas objektīvāk un neitrālāk pasniegt ziņas, kuru mērķis ir atrast patiesību un kritiski kontrolēt varu, domstarpībām nepiekrītošajiem ekspertiem dodot arī ētera laiku, kurā viņi var izteikties.

Šo viedokli atbalsta žurnālistikas ētikas kodeksi.42

Oficiālais stāsts par to, ka ir nepieciešams lokdauns un, ka tas ir vienīgais iespējamais risinājums un visi, kas atbalstīja lokdaunu, apgrūtināja atšķirīga viedokļa paušanu cilvēkiem ar citu skatījumu, kā arī ekspertiem.

Alternatīvie viedokļi tika ignorēti vai izsmieti.

Mēs plašsaziņas līdzekļos neesam redzējuši atklātas debates, kur varētu paust dažādus viedokļus.

Mūs pārsteidza arī daudzie zinātnisko ekspertu un autoritāšu video un raksti, kas tika cenzētu un joprojām ir dzēsti no sociālajiem medijiem. Mēs uzskatām, ka tas neatbilst brīvai, demokrātiskai konstitucionālai valstij, vēl jo vairāk, jo tas noved pie šaura redzējuma. Šai politikai ir arī paralizējošs efekts, un tā baro bailes un rūpes sabiedrībā. Šajā kontekstā mēs noraidām disidentu cenzūru Eiropas Savienībā! 43

Arī tas, kā politiķi un plašsaziņas līdzekļi atainoja Covid-19, situāciju nav darījis neko labu. Kara termini bija populāri, un kara valodas netrūka. Bieži tiek pieminēts “karš” ar “neredzamo ienaidnieku”, kurš ir “jāuzvar”. Tādu frāžu kā “aprūpes varoņi frontes līnijā” un “koronavīrusa upuri” izmantošana plašsaziņas līdzekļos ir vēl vairāk veicinājusi bailes, tāpat kā ideja, ka mēs globāli nodarbojamies ar “nāvējošu vīrusu”.

Nerimstošā bombardēšana ar skaitļiem, kas tika izlaista iedzīvotājiem dienu pēc dienas, stundu pēc stundas, tos neinterpretējot, nesalīdzinot tos ar citu gadu gripas nāvi, nesalīdzinot tos ar citu iemeslu izraisītu nāvi, ir izraisījusi reālu psihozi un bailes iedzīvotājos. Tā nav informācija, tā ir manipulācija.

Mēs paužam nožēlu par PVO lomu šajā jautājumā, kas pieprasījis infodēmisko (t.i., visus atšķirīgos viedokļus no oficiālā diskursa, tostarp dažādu viedokļu ekspertu) klusēšanu ar bezprecedenta mediju cenzūru.43 44

Mēs steidzami aicinām medijus pildīt savus pienākumus!

Mēs pieprasām atklātas debates, kurās tiek uzklausīti visi eksperti.

Ārkārtas situācijas likumi pret Cilvēktiesību regulējumu

Labas pārvaldības vispārējais princips prasa izvērtēt valdības lēmumu proporcionalitāti, ņemot vērā augstākos juridiskos standartus: jebkurai valdības iejaukšanās ir jāatbilst pamattiesībām, kas aizsargātas Eiropas Cilvēktiesību konvencijā (ECTK). Valsts iestāžu iejaukšanās ir atļauta tikai krīzes situācijās. Citiem vārdiem sakot, lēmumiem jābūt proporcionāliem absolūtai nepieciešamībai.

Patlaban veiktie pasākumi attiecas uz iejaukšanos, cita starpā, izmantojot tiesības uz privātās un ģimenes dzīves ievērošanu, domas, sirdsapziņas un reliģijas brīvību, vārda brīvību un pulcēšanās un biedrošanās brīvību, tiesības uz izglītību utt. , un tāpēc tām ir jāievēro pamattiesības, kuras aizsargā Eiropas Cilvēktiesību konvencija (ECTK).

Piemēram, saskaņā ar ECTK 8. panta 2. punktu iejaukšanās tiesībās uz privāto un ģimenes dzīvi ir pieļaujama tikai tad, ja pasākumi ir nepieciešami valsts drošības, sabiedrības drošības, valsts ekonomiskās labklājības interesēs, sabiedriskās kārtības aizsardzībai un noziedzīgu nodarījumu novēršanai, veselības aizsardzībai vai citu personu tiesību un brīvību aizsardzībai, normatīvajam tekstam, uz kura pamata ir iejaukšanās, jābūt pietiekami skaidram, paredzamam un samērīgam ar izvirzītajiem mērķiem. 45

Sākumā paredzētā miljonu cilvēku nāves pandēmija, šķietami ļāva reaģēt uz šiem krīzes apstākļiem, kā rezultātā tika ieviesta ārkārtas situācija. Tagad, kad objektīvie fakti liecina par kaut ko pavisam citu, vairs nav spēkā nosacījums, ka nav iespējams rīkoties citādi (nav laika rūpīgi izvērtēt, vai ir ārkārtas situācija). Covid-19 nav saaukstēšanās vīruss, bet gan labi ārstējams stāvoklis, kura mirstība ir salīdzināma ar sezonālo gripu. Citiem vārdiem sakot, sabiedrības veselībai vairs nav nepārvarams šķērslis.

Ārkārtas stāvokļa nav.


Milzīgs kaitējums, ko rada pašreizējā politika

Atklāta diskusija par situāciju nozīmētu, ka papildus koronavīrusa slimnieku dzīves ilgumam mums jāņem vērā arī citi faktori, kas ietekmē visu iedzīvotāju veselību. Tie ietver kaitējumu psihosociālajā jomā (depresijas, trauksmes, pašnāvību pieaugums, vardarbība ģimenē un vardarbība pret bērniem) 16 un milzīgais ekonomiskais kaitējums.

Ja mēs ņemam vērā šo blakus kaitējumu, pašreizējā politika nav proporcionāla, salīdzinot kā āmura izmantošanu, lai pārsistu uzgriezni, nevis atvērtu ar atslēgu.

Mēs uzskatām, ka tas ir šokējoši, ka valdība atsaucas uz veselību kā iemeslu ārkārtas situācijai.

Kad ārsti un veselības aprūpes speciālisti, saskaroties ar vīrusu, kura kaitīgums, mirstība un pārnesamība tuvojas sezonālajai gripai, mēs varam noraidīt tikai šos ārkārtīgi nesamērīgos pasākumus.

Tāpēc mēs pieprasām nekavējoties pārtraukt visus pasākumus.
Mēs apšaubām to pašreizējo konsultatīvo ekspertu likumību, kuri tiekas aiz slēgtām durvīm.

Turpinot ACU 2020 46 https://acu2020.org/nederlandse-versie/, mēs aicinām padziļināti izpētīt PVO lomu un interešu konfliktu iespējamo ietekmi šajā organizācijā. 

PVO bija arī cīņas centrā ar “infodēmisko”, t.i., visu atšķirīgo viedokļu sistemātisku cenzūru plašsaziņas līdzekļos. Tas ir nepieņemami demokrātiskā tiesiskā valstī.43

Šeit skatāms saraksts ar personām, kuras ir parakstījušas šo dokumentu.

Šeit ir pieejama petīcija, kas adresēta Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam un Veselības ministrei Ilzei Viņķelei. Petīcija sagatavota pēc Beļģijas ārstu izstrādātā parauga –

Vai Tu atļausi sev injicēt Covid-19 vakcīnu, kad tādu ārsts ieteiks?
 1. https://www.health.belgium.be/nl/wie-zijn-we#Missie
 2. standaard.be/preventie
 3. https://www.who.int/about/who-we-are/constitution
 4. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/human-rights-and-health
 5. https://swprs.org/feiten-over-covid19/
 6. https://the-iceberg.net/
 7. https://www.creative-diagnostics.com/sars-cov-2-coronavirus-multiplex-rt-qpcr-kit-277854-457.htm
 8. President John Magufuli of Tanzania: “Even Papaya and Goats are Corona positive” https://www.youtube.com/watch?v=207HuOxltvI
 9. Open letter by biochemist Drs Mario Ortiz Martinez to the Dutch chamber https://www.gentechvrij.nl/2020/08/15/foute-interpretatie/
 10. Interview with Drs Mario Ortiz Martinez https://troo.tube/videos/watch/6ed900eb-7459-4a1b-93fd-b393069f4fcd?fbclid=IwAR1XrullC2qopJjgFxEgbSTBvh-4ZCuJa1VxkHTXEtYMEyGG3DsNwUdaatY
 11. https://infekt.ch/2020/04/sind-wir-tatsaechlich-im-blindflug/
 12. Lambrecht, B., Hammad, H. The immunology of the allergy epidemic and the hygiene hypothesis. Nat Immunol 18, 1076–1083 (2017). https://www.nature.com/articles/ni.3829
 13. Sharvan Sehrawat, Barry T. Rouse, Does the hygiene hypothesis apply to COVID-19 susceptibility?, Microbes and Infection, 2020, ISSN 1286-4579, https://doi.org/10.1016/j.micinf.2020.07.002
 14. https://www.cell.com/cell/fulltext/S0092-8674(20)30610-3?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS0092867420306103%3Fshowall%3Dtrue
 15. https://www.hpdetijd.nl/2020-08-11/9-manieren-om-corona-te-voorkomen/
 16. Feys, F., Brokken, S., & De Peuter, S. (2020, May 22). Risk-benefit and cost-utility analysis for COVID-19 lockdown in Belgium: the impact on mental health and wellbeing. https://psyarxiv.com/xczb3/
 17. Kompanje, 2020
 18. Conn, Hafdahl en Brown, 2009; Martinsen 2008; Yau, 2008
 19. https://brandbriefggz.nl/
 20. https://swprs.org/studies-on-covid-19-lethality/#overall-mortality
 21. https://www.xandernieuws.net/algemeen/groep-artsen-vs-komt-in-verzet-facebook-bant-hun-17-miljoen-keer-bekeken-video/
 22. https://www.petities.com/einde_corona_crises_overheid_sta_behandeling_van_covid-19_met_hcq_en_zink_toe
 23. https://zelfzorgcovid19.nl/statistieken-zwitserland-met-hcq-zonder-hcq-met-hcq-leveren-het-bewijs/
 24. https://www.cnbc.com/2020/06/08/asymptomatic-coronavirus-patients-arent-spreading-new-infections-who-says.html
 25. http://www.emro.who.int/health-topics/corona-virus/transmission-of-covid-19-by-asymptomatic-cases.html
 26. WHO https://www.marketwatch.com/story/who-we-did-not-say-that-cash-was-transmitting-coronavirus-2020-03-06
 27. https://www.nordkurier.de/ratgeber/es-gibt-keine-gefahr-jemandem-beim-einkaufen-zu-infizieren-0238940804.html
 28. https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-germany-banknotes/banknotes-carry-no-particular-coronavirus-risk-german-disease-expert-idUSKBN20Y2ZT
 29. 29. Contradictory statements by our virologists https://www.youtube.com/watch?v=6K9xfmkMsvM
 30. https://www.hpdetijd.nl/2020-07-05/stop-met-anderhalve-meter-afstand-en-het-verplicht-dragen-van-mondkapjes/
 31. Security expert Tammy K. Herrema Clark https://youtu.be/TgDm_maAglM
 32. https://theplantstrongclub.org/2020/07/04/healthy-people-should-not-wear-face-masks-by-jim-meehan-md/
 33. https://www.technocracy.news/blaylock-face-masks-pose-serious-risks-to-the-healthy/
 34. https://www.news-medical.net/news/20200315/Reusing-masks-may-increase-your-risk-of-coronavirus-infection-expert-says.aspx
 35. https://werk.belgie.be/nl/nieuws/nieuwe-regels-voor-de-kwaliteit-van-de-binnenlucht-werklokalen
 36. https://kavlaanderen.blogspot.com/2020/07/als-maskers-niet-werken-waarom-dragen.html
 37. https://covid-19.sciensano.be/sites/default/files/Covid19/Meest%20recente%20update.pdf
 38. Haralambieva, I.H. et al., 2015. The impact of immunosenescence on humoral immune response variation after influenza A/H1N1 vaccination in older subjects. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26044074/
 39. Global vaccine safety summit WHO 2019 https://www.youtube.com/watch?v=oJXXDLGKmPg
 40. No liability manufacturers vaccines https://m.nieuwsblad.be/cnt/dmf20200804_95956456?fbclid=IwAR0IgiA-6sNVQvE8rMC6O5Gq5xhOulbcN1BhdI7Rw-7eq_pRtJDCxde6SQI
 41. https://www.newsbreak.com/news/1572921830018/bill-gates-admits-700000-people-will-be-harmed-or-killed-by-his-covid-19-solution
 42. Journalistic code https://www.rvdj.be/node/63
 43. Disinformation related to COVID-19 approaches European Commission EurLex, juni 2020 (this file will not damage your computer)
 44. https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)30461-X/fulltext
 45. http://www.raadvst-consetat.be/dbx/adviezen/67142.pdf#search=67.142
 46. https://acu2020.org/
 47. https://reader.elsevier.com/reader/sd/pii/S0049384820303297?token=9718E5413AACDE0D14A3A0A56A89A3EF744B5A201097F4459AE565EA5EDB222803FF46D7C6CD3419652A215FDD2C874F
 48. https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)31180-6/fulltext
 49. https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)31324-6/fulltext
 50. There is no revival of the pandemic, but a so-called casedemic due to more testing.
 51. https://www.greenmedinfo.com/blog/crucial-viewing-understanding-covid-19-casedemic1
 52. https://docs4opendebate.be/
Share With:
Rate This Article
Comments
 • I simply want to say I’m new to blogging and seriously enjoyed your web page. Probably I’m want to bookmark your website . You really come with incredible stories. Cheers for sharing with us your webpage.

  novembris 9, 2020
 • ed problems treatment ed medications online drugs causing ed
  cheap medications online

  novembris 13, 2020
 • herbal remedies for ed ed drugs over the counter mexican pharmacy without prescription
  natural remedies for ed problems

  novembris 14, 2020
 • Thanks for sharing, this is a fantastic blog article.Much thanks again. Really Great.

  novembris 15, 2020
 • I cannot thank you enough for the article post.Really looking forward to read more. Awesome.

  novembris 15, 2020
 • buy ventolin online nz ventolin drug

  novembris 15, 2020
 • Major thankies for the blog post.

  novembris 16, 2020
 • can i buy zithromax online zithromax 250 mg

  novembris 16, 2020
 • Major thankies for the article.Really looking forward to read more. Fantastic.

  novembris 16, 2020
 • Im thankful for the post.Thanks Again. Awesome.

  novembris 16, 2020
 • I will right away grab your rss feed as I can’t to find your email subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly permit me recognise so that I could subscribe. Thanks.

  novembris 17, 2020
 • A big thank you for your article. Really Cool.

  novembris 17, 2020
 • order generic valtrex online where can i buy valtrex in uk

  novembris 17, 2020
 • Very neat article post.Really looking forward to read more.

  novembris 17, 2020
 • This is one awesome blog.Much thanks again. Really Great.

  novembris 17, 2020
 • I am really loving the theme/design of your web site. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A couple of my blog visitors have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any recommendations to help fix this problem?

  novembris 18, 2020
 • I am extremely inspired with your writing skills as neatly as with the layout for your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice high quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays..

  novembris 18, 2020
 • You can definitely see your expertise in the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. Always follow your heart.

  novembris 18, 2020
 • very nice post, i definitely love this website, carry on it

  novembris 18, 2020
 • buy generic drugs online buy generic drugs online from india

  novembris 18, 2020
 • I really enjoy the blog article.Much thanks again.

  novembris 18, 2020
 • Hey, thanks for the blog article.Really thank you! Really Cool.

  novembris 19, 2020
 • you’re in reality a excellent webmaster. The site loading velocity is incredible. It sort of feels that you’re doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterwork. you have performed a fantastic task on this topic!

  novembris 19, 2020
 • I simply want to tell you that I’m beginner to blogging and site-building and truly savored your blog site. More than likely I’m going to bookmark your website . You amazingly have incredible stories. Regards for revealing your website page.

  novembris 19, 2020
 • drugs from india drugs from india

  novembris 19, 2020
 • Keep working ,terrific job!

  novembris 19, 2020
 • Someone essentially help to make seriously articles I would state. This is the very first time I frequented your website page and thus far? I surprised with the research you made to make this particular publish extraordinary. Fantastic job!

  novembris 19, 2020
 • כוס עסיסי מקבל זין עמוק בתוכו. בחורה לוהטת מזדיינת עם הגבר על הספה במגוון תנוחות
  נערות ליווי בחיפה

  novembris 19, 2020
 • You made some good points there. I did a search on the issue and found most people will approve with your site.

  novembris 20, 2020
 • I was so fascinated because of your blog. Thank a person so much.

  novembris 20, 2020
 • buy generic drugs online from india buy generic drugs online from india

  novembris 20, 2020
 • Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have truly enjoyed surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

  novembris 20, 2020
 • I used to be able to find good info from your blog articles.

  novembris 20, 2020
 • magnificent points altogether, you simply won a new reader. What would you recommend in regards to your post that you just made some days in the past? Any sure?

  novembris 20, 2020
 • Looking forward to reading more. Great article.Thanks Again. Really Great.

  novembris 20, 2020
 • Thanks so much for the post.Really thank you! Much obliged.

  novembris 20, 2020
 • When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a remark is added I get 4 emails with the same comment. Is there any method you can take away me from that service? Thanks!

  novembris 20, 2020
 • I’m really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a great blog like this one these days..

  novembris 20, 2020
 • Hello there! This article could not be written any better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I most certainly will forward this information to him. Pretty sure he’s going to have a great read. Thanks for sharing!

  novembris 20, 2020
 • drugs from india buy generic drugs from india

  novembris 20, 2020
 • Best view i have ever seen !

  novembris 21, 2020
 • Best view i have ever seen !

  novembris 21, 2020
 • Thank you for your blog post.Really looking forward to read more. Keep writing.

  novembris 21, 2020
 • wow, awesome blog article.Really thank you! Will read on…

  novembris 21, 2020
 • dapoxetine tablets 60 mg https://salemeds24.wixsite.com/dapoxetine

  novembris 21, 2020
 • Hello there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay. I’m definitely enjoying your blog and look forward to new updates.

  novembris 21, 2020
 • Awesome blog article.Really looking forward to read more. Want more.

  novembris 21, 2020
 • Appreciate you sharing, great blog post.Much thanks again. Really Cool.

  novembris 21, 2020
 • Good day. i am doing research right now and your blog really helped me,   

  novembris 21, 2020
 • i am addicted to computer games that is why i bought a gamecube for me and my brother,,

  novembris 22, 2020
 • Hey! I loved your article. Keep writing blog posts like this. I’ll be back to see more posts like these. It was very original. See ya!

  novembris 22, 2020
 • Its such as you learn my mind! You seem to grasp a lot approximately this, such as you wrote the e book in it or something. I believe that you simply can do with some p.c. to force the message home a bit, however instead of that, that is great blog. A fantastic read. I’ll certainly be back.

  novembris 22, 2020
 • Best view i have ever seen !

  novembris 22, 2020
 • Best view i have ever seen !

  novembris 22, 2020
 • A round of applause for your blog article.Thanks Again. Fantastic.

  novembris 22, 2020
 • I’m very happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that’s at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

  novembris 22, 2020
 • I carry on listening to the news update lecture about getting free online grant applications so I have been looking around for the best site to get one. Could you tell me please, where could i acquire some?

  novembris 22, 2020
 • Best view i have ever seen !

  novembris 22, 2020
 • Hello, I believe your website might be having internet browser compatibility problems. Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in IE, it’s got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Aside from that, fantastic website!

  novembris 22, 2020
 • If you are looking for the ultimate extreminator company, look no further. These guys dominate! The best there is.

  novembris 23, 2020
 • Perhaps you should also a put a forum site on your blog to increase reader interaction.`,:;*

  novembris 23, 2020
 • I just want to mention I am just very new to blogging and site-building and actually enjoyed your web-site. Most likely I’m want to bookmark your blog . You definitely have perfect articles and reviews. Thanks a lot for revealing your website page.

  novembris 23, 2020
 • I truly appreciate this article.Really thank you! Much obliged.

  novembris 23, 2020
 • Thanks again for the article post.Thanks Again. Want more.

  novembris 23, 2020
 • Good day”i am doing research right now and your blog really helped me.   

  novembris 23, 2020
 • Im thankful for the blog post.Really thank you! Keep writing.

  novembris 23, 2020
 • I seriously love your website.. Pleasant colors & theme. Did you build this website yourself? Please reply back as I’m looking to create my own site and would like to find out where you got this from or what the theme is named. Kudos.

  novembris 23, 2020
 • נערות ליווי בתל אביב שלום לכולם יש פה מספר קישורים שאני מאוד רוצה להמליץ לכולם כי באמת יש פה מידע מצויין עבור שירותי עיסוי בישראל

  novembris 24, 2020
 • Having read this I believed it was really informative. I appreciate you finding the time and energy to put Pasang Judi Bola Secara Online this content together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and leaving comments

  novembris 24, 2020
 • I really liked your post.Really thank you! Really Great.

  novembris 24, 2020
 • Great, thanks for sharing this post.Really looking forward to read more. Really Great.

  novembris 24, 2020
 • I value the post.Really looking forward to read more.

  novembris 24, 2020
 • מזיין את אחותו שמסתירה עם השיער את הפנים
  נערות ליווי בצפון

  novembris 24, 2020
 • It’s hard to come by experienced people for this topic, however, you seem like you know what you’re talking about! Thanks

  novembris 24, 2020
 • Awesome article post.Really thank you! Want more.

  novembris 24, 2020
 • כוסיות אמיתיות באורגיה טובה שהן אוהבות לקבל התחת עם תחת שווה מאד
  שירותי ליווי במרכז

  novembris 25, 2020
 • I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both equally educative and engaging, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something not enough folks are speaking intelligently about. I am very happy that I came across this during my hunt for something concerning this.

  novembris 25, 2020
 • This site is amazing. I’ll be back soon to read more. Thank you so much! Have a nice day!

  novembris 25, 2020
 • how does ivermectin work on scabies https://ivermectin.mlsmalta.com/

  novembris 25, 2020
 • My brother recommended I might like this blog. He was entirely right. This post truly made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!

  novembris 25, 2020
 • Im thankful for the blog.Thanks Again. Much obliged.

  novembris 25, 2020
 • Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is truly informative. I am gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

  novembris 25, 2020
 • Somebody essentially help to make seriously posts I would state. This is the very first time I frequented your web page and thus far? I surprised with the research you made to make this particular publish amazing. Excellent job!

  novembris 25, 2020
 • I could not resist commenting. Perfectly written!

  novembris 25, 2020
 • I cannot thank you enough for the article post.Really looking forward to read more. Fantastic.

  novembris 26, 2020
 • Now we know who the ssebnile one is here. Great post!Becki Hammers

  novembris 26, 2020
 • I could not resist commenting. Very well written!

  novembris 26, 2020
 • I cannot thank you enough for the post.

  novembris 26, 2020
 • I truly appreciate this post.Really thank you! Fantastic.

  novembris 26, 2020
 • Hey, thanks for the article post.Really looking forward to read more. Will read on…

  novembris 26, 2020
 • It is really a great and useful piece of information. I am glad that you shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

  novembris 26, 2020
 • A round of applause for your blog article.Really looking forward to read more. Much obliged.

  novembris 26, 2020
 • Everything is very open with a really clear description of the issues. It was really informative. Your website is useful. Thank you for sharing!

  novembris 26, 2020
 • Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative. I’m going to watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

  novembris 26, 2020
 • I think other website proprietors should take this web site as an model, very clean and magnificent user genial style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

  novembris 27, 2020
 • After I initially commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I recieve four emails with the same comment. There has to be a way you are able to remove me from that service? Appreciate it.

  novembris 27, 2020
 • רביעיה צרפתית לוהטות באורגיה ביתית שתפיג את השעמום שלהם
  נערות ליווי בתל אביב

  novembris 27, 2020
 • I do agree with all of the ideas you have presented in your post. They’re very convincing and will certainly work. Still, the posts are too short for starters. Could you please extend them a little from next time? Thanks for the post.

  novembris 27, 2020
 • גבר מזיין בחורה עם כוס עסיסי ויפה זיון חזק וטוב
  נערות ליווי

  novembris 27, 2020
 • Very good article! We are linking to this great post on our site. Keep up the good writing.

  novembris 27, 2020
 • I’m still learning from you, as I’m improving myself. I certainly love reading everything that is posted on your blog.Keep the tips coming. I loved it!

  novembris 27, 2020
 • מיה מקבלת את המתנה הטובה ביותר לכריסמס – זיון אנאלי סוער! מתחילה במציצה ומסיימת בגמירה רטובה
  שירותי ליווי

  novembris 27, 2020
 • It is best to take part in a contest for probably the greatest blogs on the web. I will advocate this web site!

  novembris 27, 2020
 • Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

  novembris 27, 2020
 • עם משקפי צלילה וציוד מתאים בלונדינית סקסית יוצאת לבדוק את יכולות חוסר הנשימה שלה במציצה עמוקה ורטובה במיוחד
  נערות ליווי במרכז

  novembris 27, 2020
 • Thanks-a-mundo for the post.Really looking forward to read more. Great.

  novembris 27, 2020
 • בחורה עם כוס שעיר מקבלת זין עמוק על הספה בבית
  נערות ליווי בתל אביב

  novembris 27, 2020
 • I appreciate, cause I found exactly what I was looking for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

  novembris 27, 2020
 • Have you already setup a fan page on Facebook ?~-.:.

  novembris 27, 2020
 • בהתחלה היא התלוננה על כאבי ראש, אבל הוא זיין אותה כל כך חזק עד שכאב לה הכוס ולא הראש
  נערות ליווי במרכז

  novembris 27, 2020
 • הוא אמר לה שיוצאים לאכול משהו ביער מה שהיא לא ידעה שהוא התכוון לאכול לה את הכוס…
  שירותי ליווי

  novembris 28, 2020
 • I don’t even know how I stopped up here, however I assumed this publish was once great. I don’t recognise who you might be however certainly you’re going to a well-known blogger in case you are not already 😉 Cheers!

  novembris 28, 2020
 • Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?

  novembris 28, 2020
 • Valuable information. Lucky me I found your site by accident, and I am surprised why this accident did not took place in advance! I bookmarked it.

  novembris 28, 2020
 • Hi there! I’m at work surfing around your blog from my new iphone! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the outstanding work!

  novembris 28, 2020
 • F*ckin’ remarkable things here. I’m very glad to see your post. Thanks a lot and i am looking forward to contact you. Will you please drop me a e-mail?

  novembris 28, 2020
 • Wow, wonderful weblog format! How lengthy have you been running a blog for? you make running a blog glance easy. The whole look of your website is magnificent, let alone the content material!

  novembris 28, 2020
 • Thanks for the auspicious writeup. It if truth be told was once a enjoyment account it. Glance complicated to far added agreeable from you! However, how can we keep up a correspondence?

  novembris 28, 2020
 • It’s the best time to make some plans for the long run and it’s time to be happy. I have learn this publish and if I may just I wish to recommend you some attention-grabbing issues or suggestions. Maybe you can write next articles regarding this article. I wish to read more issues about it!

  novembris 28, 2020
 • You really make it appear so easy together with your presentation but I in finding this matter to be actually one thing that I think I might never understand. It kind of feels too complicated and very large for me. I’m looking ahead on your next publish, I’ll attempt to get the cling of it!

  novembris 28, 2020
 • fantastic put up, very informative. I wonder why the opposite experts of this sector don’t notice this. You must proceed your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!

  novembris 28, 2020
 • מיה מקבלת את המתנה הטובה ביותר לכריסמס – זיון אנאלי סוער! מתחילה במציצה ומסיימת בגמירה רטובה
  ליווי במרכז

  novembris 28, 2020
 • I found your blog web site on google and check a couple of of your early posts. Proceed to maintain up the superb operate. I simply further up your RSS feed to my MSN Information Reader. Looking for forward to studying extra from you in a while!…

  novembris 28, 2020
 • lancet retracts hydroxychloroquine study https://hydroxychloroquine.webbfenix.com/

  novembris 28, 2020
 • This information is so amazing thanks! I love sucking dick btw hmu

  novembris 28, 2020
 • Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative. I am gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

  novembris 28, 2020
 • חברה שלי מוצצת עמוק ואז עולה לרכב לי על הזין
  שירותי ליווי בתל אביב

  novembris 28, 2020
 • When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Many thanks!

  novembris 28, 2020
 • Really appreciate you sharing this blog article.Thanks Again. Much obliged.

  novembris 28, 2020
 • It’s a pity you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this outstanding blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will share this website with my Facebook group. Chat soon!

  novembris 28, 2020
 • I¡¦ll immediately snatch your rss feed as I can not find your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve any? Kindly allow me realize in order that I could subscribe. Thanks.

  novembris 28, 2020
 • I really like it whenever people get together and share views. Great site, continue the good work!

  novembris 28, 2020
 • I relish, result in I found just what I used to be looking for. You have ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

  novembris 28, 2020
 • I have to point out my love for your generosity giving support to those people who absolutely need help on this important concept. Your special dedication to passing the message around was amazingly informative and have really empowered girls like me to arrive at their pursuits. Your new valuable publication implies a lot a person like me and additionally to my office workers. Many thanks; from each one of us.

  novembris 28, 2020
 • A formidable share, I simply given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he actually purchased me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I feel strongly about it and love studying more on this topic. If doable, as you turn out to be expertise, would you mind updating your weblog with extra details? It’s extremely helpful for me. Massive thumb up for this weblog submit!

  novembris 28, 2020
 • Great, thanks for sharing this blog article.Really thank you! Really Great.

  novembris 28, 2020
 • Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s truly informative. I’m going to watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

  novembris 28, 2020
 • It is truly a nice and helpful piece of information. I’m satisfied that you just shared this helpful tidbit with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

  novembris 28, 2020
 • I really like and appreciate your blog.Really looking forward to read more. Fantastic.

  novembris 28, 2020
 • I used to be recommended this web site via my cousin. I am no longer certain whether or not this publish is written via him as nobody else recognize such certain about my trouble. You are amazing! Thank you!

  novembris 28, 2020
 • I really enjoyed this content and will be back to see it again Love it!

  novembris 29, 2020
 • Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say excellent blog!

  novembris 29, 2020
 • Nicely I undoubtedly enjoyed reading through this. This particular tip provided by a person is actually very useful with regard to correct preparing.

  novembris 29, 2020
 • Definitely imagine that that you said. Your favourite reason seemed to be at the net the easiest thing to have in mind of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider concerns that they plainly do not realize about. You controlled to hit the nail upon the top as well as defined out the entire thing without having side-effects , other folks could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

  novembris 29, 2020
 • Hey there! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my iphone4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this issue. If you have any suggestions, please share. Cheers!

  novembris 29, 2020
 • Thanks , I’ve just been searching for info about this subject for ages and yours is the best I’ve discovered so far. But, what about the conclusion? Are you sure about the source?

  novembris 29, 2020
 • Hello would you mind sharing which blog platform you’re working with? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a tough time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

  novembris 29, 2020
 • naturally like your website but you need to check the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to tell the truth nevertheless I will certainly come back again.

  novembris 29, 2020
 • Hello there, I found your web site via Google while looking for a related topic, your site came up, it looks great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  novembris 29, 2020
 • Muchos Gracias for your blog article.Much thanks again. Great.

  novembris 29, 2020
 • Would you be desirous about exchanging hyperlinks?

  novembris 29, 2020
 • It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you can write next articles referring to this article. I want to read even more things about it!

  novembris 29, 2020
 • I do enjoy the way you have presented this particular situation and it does provide me personally some fodder for thought. However, from everything that I have seen, I really hope as the actual commentary pile on that men and women stay on point and not get started on a soap box involving some other news of the day. Anyway, thank you for this excellent point and while I do not agree with this in totality, I respect the standpoint.

  novembris 29, 2020
 • Hello! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to give it a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Wonderful blog and brilliant design and style.

  novembris 29, 2020
 • Hey just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.

  novembris 29, 2020
 • Thank you, I’ve recently been looking for info about this subject for ages and yours is the greatest I have discovered till now. But, what about the bottom line? Are you sure about the source?

  novembris 29, 2020
 • Howdy! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

  novembris 29, 2020
 • WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …

  novembris 29, 2020
 • I loved your post.Much thanks again. Awesome.

  novembris 29, 2020
 • Thank you ever so for you article post.Much thanks again. Want more.

  novembris 29, 2020
 • This site is really a walk-by for all of the info you needed about this and didn’t know who to ask. Glimpse right here, and also you’ll positively discover it.

  novembris 29, 2020
 • I’m curious to find out what blog platform you are utilizing? I’m experiencing some small security issues with my latest website and I would like to find something more safeguarded. Do you have any solutions?

  novembris 30, 2020
 • Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I’ll certainly return.

  novembris 30, 2020
 • Some times its a pain in the ass to read what people wrote but this web site is very user friendly ! .press release

  novembris 30, 2020
 • Great blog here! Also your web site loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol

  novembris 30, 2020
 • I was wondering if you ever considered changing the page layout of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images. Maybe you could space it out better?

  novembris 30, 2020
 • You could certainly see your enthusiasm within the work you write. The sector hopes for more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe. At all times go after your heart.

  novembris 30, 2020
 • It’s truly a nice and helpful piece of info. I’m glad that you simply shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

  novembris 30, 2020
 • tamoxifen prevention trial https://tamoxifen.mrdgeography.com/

  novembris 30, 2020
 • What i do not realize is actually how you’re not really much more well-liked than you may be right now. You are very intelligent. You realize therefore significantly relating to this subject, made me personally consider it from so many varied angles. Its like women and men aren’t fascinated unless it’s one thing to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs excellent. Always maintain it up!

  novembris 30, 2020
 • I’ll immediately seize your rss as I can not in finding your email subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Please let me recognize in order that I could subscribe. Thanks.

  novembris 30, 2020
 • You made some decent factors there. I appeared on the internet for the issue and located most individuals will associate with together with your website.

  novembris 30, 2020
 • Great site! I am loving it!! Will come back again. I am bookmarking your feeds also.

  novembris 30, 2020
 • Hey there! I’ve been following your weblog for a long time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Austin Tx! Just wanted to mention keep up the great work!

  novembris 30, 2020
 • Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have created some nice practices and we are looking to trade solutions with other folks, why not shoot me an email if interested.

  novembris 30, 2020
 • I’ve been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Reading this information So i am happy to convey that I’ve a very good uncanny feeling I discovered just what I needed. I most certainly will make certain to do not forget this site and give it a glance on a constant basis.

  novembris 30, 2020
 • Howdy! I could have sworn I’ve been to this site before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

  novembris 30, 2020
 • Hi! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay. I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new updates.

  novembris 30, 2020
 • Very well written story. It will be supportive to anybody who usess it, including me. Keep doing what you are doing – looking forward to more posts.

  novembris 30, 2020
 • My spouse and I stumbled over here coming from a different page and thought I might check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to looking at your web page again.

  novembris 30, 2020
 • This web page can be a stroll-by way of for all of the information you wished about this and didn’t know who to ask. Glimpse right here, and also you’ll definitely discover it.

  novembris 30, 2020
 • Howdy! I could have sworn I’ve been to this site before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

  novembris 30, 2020
 • Thank you so much for giving everyone an exceptionally special chance to check tips from this website. It is usually very pleasant plus packed with fun for me personally and my office acquaintances to search your site minimum three times per week to read through the new items you have got. Of course, we’re at all times astounded with your surprising principles you give. Some 3 areas in this post are indeed the most suitable we have ever had.

  novembris 30, 2020
 • Enjoy this site. I’ll return to read more of your articles. Awesome stuff!

  decembris 1, 2020
 • I was suggested this website by means of my cousin. I’m no longer positive whether or not this publish is written via him as no one else understand such special approximately my difficulty. You’re wonderful! Thank you!

  decembris 1, 2020
 • I absolutely love your blog.. Very nice colors & theme. Did you develop this web site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my own site and would like to learn where you got this from or what the theme is named. Cheers.

  decembris 1, 2020
 • hello there and thanks on your info – I have definitely picked up something new from right here. I did on the other hand experience several technical issues using this website, since I skilled to reload the site a lot of instances prior to I could get it to load correctly. I were brooding about if your web hosting is OK? Now not that I am complaining, but sluggish loading cases instances will often affect your placement in google and can harm your high quality score if ads and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my email and can glance out for a lot extra of your respective exciting content. Ensure that you update this once more soon..

  decembris 1, 2020
 • Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?

  decembris 1, 2020
 • I think this is one of the so much significant information for me. And i am glad reading your article. But should observation on some common things, The web site style is wonderful, the articles is in reality great : D. Good task, cheers

  decembris 1, 2020
 • Heya i am for the primary time here. I came across this board and I to find It really helpful & it helped me out much. I’m hoping to give one thing again and aid others like you helped me.

  decembris 1, 2020
 • My wife and i have been fulfilled when Michael could conclude his researching through the precious recommendations he made from your own web page. It’s not at all simplistic to just be freely giving solutions which often people may have been making money from. We do know we now have the writer to appreciate for that. The entire explanations you made, the simple site navigation, the friendships you will help to promote – it is most astonishing, and it’s facilitating our son in addition to our family know that this theme is fun, which is certainly tremendously important. Thank you for everything!

  decembris 1, 2020
 • I was just seeking this information for some time. After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your website. I wonder what is the lack of Google strategy that don’t rank this kind of informative sites in top of the list. Generally the top web sites are full of garbage.

  decembris 1, 2020
 • Muchos Gracias for your blog.Thanks Again. Cool.

  decembris 1, 2020
 • Attractive portion of content. I simply stumbled upon your website and in accession capital to claim that I get actually loved account your blog posts. Anyway I will be subscribing on your augment or even I success you access persistently quickly.

  decembris 1, 2020
 • What i do not understood is if truth be told how you’re no longer actually much more well-preferred than you might be right now. You’re very intelligent. You realize thus significantly in relation to this topic, made me individually consider it from a lot of numerous angles. Its like women and men are not fascinated unless it’s one thing to accomplish with Girl gaga! Your own stuffs outstanding. All the time maintain it up!

  decembris 1, 2020
 • Thanks for every other fantastic post. The place else could anyone get that kind of information in such a perfect approach of writing? I have a presentation subsequent week, and I’m at the look for such information.

  decembris 1, 2020
 • Hi, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me crazy so any assistance is very much appreciated.

  decembris 1, 2020
 • At this time it sounds like Expression Engine is the preferred blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

  decembris 1, 2020
 • I blog quite often and I seriously appreciate your content. Your article has really peaked my interest. I’m going to take a note of your site and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your Feed too.

  decembris 1, 2020
 • After examine a couple of of the blog posts on your website now, and I truly like your approach of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site list and will probably be checking again soon. Pls take a look at my web page as nicely and let me know what you think.

  decembris 1, 2020
 • I blog frequently and I seriously appreciate your content. The article has truly peaked my interest. I’m going to book mark your blog and keep checking for new information about once a week. I opted in for your RSS feed too.

  decembris 1, 2020
 • Thanks a lot for sharing this with all of us you actually know what you are talking about! Bookmarked. Please also visit my site =). We could have a link exchange agreement between us!

  decembris 1, 2020
 • Thanks again for the blog article.Thanks Again. Will read on…

  decembris 1, 2020
 • Hello there! This site is amazing! We’ll return to see some more. Thanks so much.

  decembris 1, 2020
 • Excellent post. I used to be checking constantly this blog and I am impressed! Extremely helpful information particularly the last section 🙂 I care for such information much. I used to be looking for this certain information for a very long time. Thank you and best of luck.

  decembris 1, 2020
 • Hi there, I found your site via Google while looking for a related topic, your web site came up, it looks good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  decembris 1, 2020
 • I want to to thank you for this good read!! I definitely enjoyed every little bit of it. I have you bookmarked to look at new things you post…

  decembris 1, 2020
 • בחורה עם כוס שעיר מקבלת זין עמוק על הספה בבית
  נערות ליווי בתל אביב

  decembris 2, 2020
 • Keep working ,great job!

  decembris 2, 2020
 • This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

  decembris 2, 2020
 • Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam feedback? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me crazy so any support is very much appreciated.

  decembris 2, 2020
 • Hey would you mind letting me know which web host you’re using? I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a fair price? Thanks, I appreciate it!

  decembris 2, 2020
 • generic priligy at walmart https://ddapoxetine.com/

  decembris 2, 2020
 • Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how could we communicate?

  decembris 2, 2020
 • wow, awesome blog article.Really looking forward to read more. Fantastic.

  decembris 2, 2020
 • Hello! I loved reading your article. I’ll return to view again soon.

  decembris 2, 2020
 • I really liked your blog. Keep writing.

  decembris 2, 2020
 • Hello there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

  decembris 2, 2020
 • It’s actually a nice and useful piece of info. I’m glad that you shared this useful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

  decembris 2, 2020
 • A formidable share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in actual fact bought me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I feel strongly about it and love studying extra on this topic. If attainable, as you turn out to be expertise, would you thoughts updating your weblog with more details? It’s highly useful for me. Huge thumb up for this weblog put up!

  decembris 2, 2020
 • I precisely wished to say thanks once again. I do not know what I would have worked on without the entire secrets shared by you directly on such a topic. Entirely was a real traumatic dilemma in my view, nevertheless viewing a new specialized technique you resolved the issue made me to jump for joy. I am happy for the support and in addition expect you recognize what an amazing job you were doing educating the others via your webpage. I’m certain you have never encountered any of us.

  decembris 2, 2020
 • Hey there! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog post or vice-versa? My website covers a lot of the same topics as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to send me an email. I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!

  decembris 2, 2020
 • I’m excited to find this great site. I want to to thank you for ones time for this particularly wonderful read!! I definitely really liked every little bit of it and i also have you bookmarked to look at new information in your web site.

  decembris 2, 2020
 • maximum safe dosage suhagra https://suhagra.buszcentrum.com/

  decembris 2, 2020
 • aurogra 100 ordering https://aurogra.buszcentrum.com/

  decembris 2, 2020
 • I was looking at some of your articles on this web site and I believe this internet website is truly instructive! Maintain on posting .

  decembris 3, 2020
 • What i don’t understood is actually how you are not really much more well-liked than you might be right now. You are so intelligent. You realize therefore considerably relating to this subject, made me personally consider it from numerous varied angles. Its like men and women aren’t fascinated unless it’s one thing to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs great. Always maintain it up!

  decembris 3, 2020
 • As I web site possessor I believe the content material here is rattling magnificent , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Good Luck.

  decembris 3, 2020
 • You’re so awesome! I don’t think I’ve truly read through something like this before. So great to find someone with a few original thoughts on this issue. Seriously.. thanks for starting this up. This site is something that is needed on the internet, someone with some originality!

  decembris 3, 2020
 • best ed medications canadian pharmacy online natural herbs for ed

  decembris 3, 2020
 • I really liked your blog post.Much thanks again. Much obliged.

  decembris 3, 2020
 • The next time I read a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I imply, I know it was my choice to learn, however I really thought youd have one thing attention-grabbing to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you would fix should you werent too busy in search of attention.

  decembris 3, 2020
 • I’m excited to uncover this website. I need to to thank you for your time just for this wonderful read!! I definitely loved every bit of it and I have you saved as a favorite to check out new things on your site.

  decembris 3, 2020
 • effects of vidalista on men https://vidalista40mg.mlsmalta.com/

  decembris 3, 2020
 • ed meds online without prescription or membership generic drugs generic ed drugs

  decembris 4, 2020
 • Can I simply just say what a comfort to uncover someone who actually knows what they’re discussing on the net. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More and more people really need to read this and understand this side of the story. I was surprised that you are not more popular since you certainly possess the gift.

  decembris 4, 2020
 • Chuyên viên trang Ä‘iểm tại các studio áo cÆ°á»›i

  decembris 4, 2020
 • Thank you for writing this great content. I’ll return to see more sometime.

  decembris 4, 2020
 • I like what you guys are up also. Such clever work and reporting! Carry on the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my web site 🙂

  decembris 4, 2020
 • That is a really good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Brief but very precise info… Appreciate your sharing this one. A must read post!

  decembris 4, 2020
 • Good info. Lucky me I ran across your blog by chance (stumbleupon). I have bookmarked it for later!

  decembris 4, 2020
 • I really like looking through an article that can make men and women think. Also, thank you for permitting me to comment!

  decembris 4, 2020
 • Helpful info. Fortunate me I found your web site by accident, and I’m stunned why this coincidence didn’t took place in advance! I bookmarked it.

  decembris 4, 2020
 • Im obliged for the article. Awesome.

  decembris 5, 2020
 • Good write-up, I am normal visitor of one’s site, maintain up the excellent operate, and It is going to be a regular visitor for a long time.

  decembris 5, 2020
 • Thank you for your post.Much thanks again.

  decembris 5, 2020
 • substitute for albuterol https://amstyles.com/

  decembris 5, 2020
 • ed pharmacy: ed drugs online ed devices

  decembris 7, 2020
 • canadian medications canadian online pharmacies treatment of ed

  decembris 10, 2020
 • cheap Amoxil buy Cenmox causes of ed

  decembris 15, 2020
 • generic clomiphene alesse 21 cost yasmin pill price australia

  decembris 26, 2020
 • valtrex 500 mg buy acyclovir 400 mg acyclovir 800mg tablets

  decembris 26, 2020
 • canada pharmacy reviews best drugstore concealer ed meds online without doctor prescription

  janvāris 9, 2021
 • 24 hr pharmacy near me canadian online pharmacy my canadian pharmacy

  janvāris 11, 2021
 • 24 hour drug store near me online pharmacy my canadian pharmacy

  janvāris 11, 2021
 • ed meds canada drugs the pharmacy

  janvāris 12, 2021
 • Very interesting,good job and thanks for 아바타바카라 sharing such a good blog.your article is so convincing that I never stop myself to say something about it.You’re doing a great job.Keep it up

  janvāris 14, 2021
 • tinder date , tindr https://tinderdatingsiteus.com/

  janvāris 24, 2021
 • price of prescription drugs https://medpills.bee-rich.com/

  janvāris 29, 2021
 • no prescription azithromycin http://aziithromycin.com/

  janvāris 31, 2021
 • pharmacie highest rated canadian pharmacies cheap canadian drugs

  februāris 4, 2021
 • canada drugs pharmacy online gastro health canada prescription drugs

  februāris 5, 2021
 • canada drugs pharmacy online pharmacy price comparison canadian pharmacy without prescription

  februāris 9, 2021
 • kerching payday loans illinois payday loan hotline apollo funding payday loan

  februāris 11, 2021
 • payday loan direct online lenders walmart credit card cash advance fee quik cash cash advance vann drive jackson tn

  februāris 12, 2021
 • cash loans no credit check fast approval nz cash advance cba credit card payday loan in victorville ca

  februāris 15, 2021
 • cash loans in newcastle kzn cash advance in conneaut ohio cash converters nz loans

  februāris 18, 2021
 • You actually stated it terrifically!. https://withoutshort.com

  februāris 20, 2021
 • vidalista no prescription http://vidallista.com/

  februāris 26, 2021
 • vidalista 40

  marts 11, 2021
 • Appreciate this post. Let me try it out. http://antiibioticsland.com/Cipro.htm

  marts 14, 2021
 • prescription drugs without doctor approval cheap ed pills from india
  best online drugstore

  marts 22, 2021
 • [url=https://dissertationahelp.com/]writing a dissertation[/url] what is a dissertation doctoral dissertation phd dissertation help

  marts 22, 2021
 • [url=https://thesisacloud.com/]thesis writing service reviews[/url] dissertation thesis writing writing thesis proposal online thesis help

  marts 23, 2021
 • buy hydroxychloroquine online https://hydroxychloroquinex.com/

  marts 23, 2021
 • alprostadil gel https://alprostadildrugs.com/ alprostadil comes from

  marts 24, 2021
 • [url=http://essaywriteris.com/]write my history essay[/url] essay writer online the best essay writers buy essays online cheap

  marts 24, 2021
 • How soon to feel effects of generic clomid over the counter walmart men? With men, Clomid is large captivated ended a slew of days recompense at least three months. It takes more over and over again to fathom results, and you shouldn’t envision agile fertility improvement. Treatment almost always takes at least a month beforehand any changes in semen can be seen, and a plenary three months before pregnancy rates may show improvement.

  marts 28, 2021
 • [url=https://thesisacloud.com/]phd thesis help[/url] thesis writing online thesis proposal help good thesis statement

  marts 31, 2021
 • online medications from india: usa pharmacy india overseas pharmacies shipping to usa

  aprīlis 6, 2021
 • [url=https://thesisacloud.com/]thesisacloud.com[/url] thesis writing service uk thesisacloud.com buy thesis online

  aprīlis 8, 2021
 • ed pills: levitra pills ed pills

  aprīlis 8, 2021
 • I reallү ⅼioe it when people ցet together and share
  ideas. Great dating website, continue the good work!

  aprīlis 8, 2021
 • free chat and dating online
  [url=”http://datingfreetns.com/?”]online dating service [/url]

  aprīlis 8, 2021
 • local dating sites for free
  [url=”http://freedatingsitesus.com/?”]online dating site [/url]

  aprīlis 11, 2021
 • plenty fish date site
  [url=”http://freedatingsitesus.com/?”]singles near me free [/url]

  aprīlis 11, 2021
 • Ꮋey are using Wordpreѕs for your site plɑtform?
  I’m new to the blog wօrld buut I’m trying to gett startеd and set upp my own. Do
  you neеd any codiong knowlеdge tо make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

  Here is my blog … payday loans miami

  aprīlis 12, 2021
 • 20mg generic vidalista pill http://viidalista.co/

  aprīlis 13, 2021
 • https://diflucanst.com/# buy diflucan 150mg

  aprīlis 13, 2021
 • https://diflucanst.com/# how much is diflucan

  aprīlis 14, 2021
 • http://clomidst.com/# clomid 100mg

  aprīlis 15, 2021
 • metformin buy australia: where can i get metformin without prescription – metformin 500 mg price uk

  aprīlis 19, 2021
 • buy paxil: paxil generic – buy paxil

  aprīlis 20, 2021
 • I am truly grateful to the owner of this web site who has shared this impressive post at here. https://hydroxychloroquinew.webbfenix.com/

  aprīlis 21, 2021
 • z pak strength https://zithromaxes.com/ generic zithromax 500mg

  aprīlis 23, 2021
 • no prescription pharmacy paypal 24 hr pharmacy near me – reputable overseas online pharmacies
  canadian pharmacy antibiotics

  aprīlis 29, 2021
 • best no prescription pharmacy online canadian pharmacy coupon – legitimate canadian pharmacy online
  legit pharmacy websites

  aprīlis 30, 2021
 • avana 50 mg avana 200 mg

  maijs 3, 2021
 • tider , tindr

  Also visit my website – tinder dating

  maijs 6, 2021
 • hydroxychloroquine sulfate 200 mg http://hydroxychloroquined.online/

  maijs 8, 2021
 • cash advance lenders kentucky cash advance usa phoenix allied cash advance allentown

  maijs 8, 2021
 • chroloquine https://chloroquineorigin.com/ chloroquine amazon

  maijs 8, 2021
 • ivermectin http://ivermectinovercounter.com/ ivermectin warnings

  maijs 13, 2021
 • levitra 20mg cost per pill https://levitrair.com levitra tablets 10mg

  maijs 17, 2021
 • can you get ed pills at a convient store – what is the best all natural ed pill ed pills 365 reviews

  maijs 17, 2021
 • lovoo live stream am pc lovoo blockierung aufheben http://lovooeinloggen.com/

  maijs 18, 2021
 • order lisinopril from mexico: lisinopril – zestril 10 mg

  maijs 18, 2021
 • lisinopril 20 mg generic: lisinopril 20 mg price online – url lisinopril hctz prescription

  maijs 19, 2021
 • ativan reduces blood pressure buy ativan tablets ativan wine

  maijs 20, 2021
 • free dating mobile sites
  free single military dating sites http://freedatingfreetst.com/

  maijs 21, 2021
 • best adult dating websites
  best online adult dating sites http://freeadultdatingusus.com/

  maijs 21, 2021
 • can ativan cause sleep apnea ativan buy online canada can i take reglan and ativan together

  maijs 21, 2021
 • avana drug avanafil pill

  maijs 21, 2021
 • order bactrim – bactrim 800 mg coupon bactrim price

  maijs 23, 2021
 • Uvywytj http://himshairloss.com hair loss treatment

  maijs 23, 2021
 • does hydroxychloroquine require a prescription [url=https://hydroxychloroquinex.com/#]hydrochlorothiazide 12.5 mg[/url] hydroxychloroquine 200 mg tab

  maijs 28, 2021
 • hydroxychlor side effects [url=https://hydroxychloroquinex.com/#]hydroxychloroquine oral[/url] hydroxychloroquine sul

  maijs 29, 2021
 • purchase duloxetine online – buy cymbalta online cheap best generic cymbalta

  maijs 29, 2021
 • hydroxychloroquine risks [url=https://hydroxychloroquinex.com/#]hydroxychloride medicine[/url] whats hcq

  maijs 30, 2021
 • choloriquine [url=https://chloroquineorigin.com/#]chloroquine phosphate aralen[/url] sulfur effects on body

  maijs 30, 2021
 • Yktsm44 https://canadianvolk.com generic drugs without doctor’s prescription

  maijs 30, 2021
 • http://canadian2pharmacy.com/ online prescriptions no visit

  maijs 30, 2021
 • synthroid generic canada – levothyroxine levothyroxine levothyroxine 175 mcg tab

  maijs 31, 2021
 • ed drug comparison buy prescription drugs without doctor – foods for ed

  jūnijs 1, 2021
 • wellbutrin 151 wellbutrin bupropion – wellbutrin sr 150mg

  jūnijs 4, 2021
 • choloquine hydroxychloroquine aralen cloriquin

  jūnijs 6, 2021
 • india pharmacy – canadian pharmacy no prescription canadian pharmacy meds review

  jūnijs 7, 2021
 • hydroxychlorophine quineprox kratom chloroquine hydroxychoroquin

  jūnijs 8, 2021
 • chloroquinine plaquenil drug who chloroquine

  jūnijs 9, 2021
 • http://gabenhim.com/ neurontin mechanism of action

  jūnijs 10, 2021
 • natural help for ed: ed meds online without doctor prescription ed dysfunction

  jūnijs 12, 2021
 • I appreciate looking through your website. Thank you so much! https://datingsitesfirst.com/

  jūnijs 17, 2021
 • Sustain the exceptional job !! Lovin’ it! https://datingonlinecome.com/

  jūnijs 18, 2021
 • buy chloroquine canada chloroquine india – chloroquine tablet price

  jūnijs 18, 2021
 • chloroquine tablets buy chloroquine tablet price – aralen

  jūnijs 20, 2021
 • Wonderful Website, Maintain the fantastic work. thnx. https://datingsitesover.com/

  jūnijs 21, 2021
 • You’re an extremely valuable internet site; couldn’t make it without ya! https://onlinedatingtwo.com/

  jūnijs 21, 2021
 • say thanks to a lot for your internet site it helps a great deal. https://onlinedatinglook.com/

  jūnijs 22, 2021

Leave A Comment