“Brīvības aproce” Izraēlā

Tie, kuri lasījuši Orvela slaveno darbu 1984, atceras dažus zīmīgus izteicienus, saskaņā ar kuriem tiks būvēta Jaunā pasaules kārtība. Karš ir miers, ignorance ir spēks, bet verdzība ir brīvība. Izraēlas valdība šo distopiju grib realizēt tiešā veidā – tur parādījusies izsekošanas aproce, kas ciniski tā arī nosaukta – par ‘brīvības aproci”

Ierīce, kas atgādina palielu viedpulksteni, tiek piedāvāta kā alternatīva divu nedēļu karantīnai militārā uzraudzībā. Ikvienam, kurš atgriežas Izraēlā, tagad ir šīs divas iespējas – vai nu karantīna, vai nu šī aproce. Ja vien viņš nav vakcinēts, vai var pierādīt, ka ir jau izslimojis. Respektīvi, šī tehnoloģija attiecas tikai uz veseliem cilvēkiem, kas nav slimojuši un negrib arī vakcinēties.

To ražo kompānija SuperCom, kura ironijas pēc iepriekš ir strādājusi ar vairākām valstīm un specializējas tieši cietumnieku izsekošanas tehnoloģijās.

Taču tās vadītājs Ordan Trabelsi, saka sekojošo.

Mēs saucam to par brīvības aproci tāpēc, ka mēs nevienu neieslogām, viņiem ir iespēja doties mājās. Neviens netiek spiests to lietot, bet ja cilvēki izvēlas šo, tad viņiem ir tāda iespēja – vairāk elastības – piebilst Trabelsi.

Tehnoloģijas projekts tika palaists Telavivas Ben Gurion lidostā. Tur tika izsniegtas pirmās 100 aproces.

Sistēma sastāv no elektroniskās aproces, viedtālruņa un uz sienas piekaramās ierīces. Tikko cilvēks aiziet noteiktā attālumā no šīs ierīces, zūd kontakts ar aproci un varas iestādes tiek informētas par to, ka tiek pārkāpta karantīna.

Šis izstrādājums parādās vienlaicīgi ar Izraēlas tiesas spriedumu, kas neatļāva pašmāju spiegošanas aģentūrai Shin Bet ieviest Covid-19 kontaktu izsekošanas sistēmu. Tiesa atzina, ka šādi mēri ir ‘drakoniski’ un tie apdraud demokrātiju, tāpēc var tikt izmantoti tikai ārkārtas stāvokļa laikā.

Saņem jaunāko, lai būtu tuvāk īstenībai!

Izraēla ir arī viena no pirmajām valstīm, kura ievieš divu slāņu sabiedrību, kur priekšrocības doties visur ir tikai vakcinētajiem – tā ir zaļā pase, bet tie, kuri atsakās vakcinēties, joprojām spiesti atrasties karantīnās.

Šādas aproces tika ieviestas un izmēģinātas gan Eiropā, gan ASV īpašās programmās, kur par salīdzinoši vieglākiem noziegumiem notiesātajiem ir iespēja pavadīt piespriesto sodu mājas arestā. 2019. gadā arī vienā no Meksikas štatiem tika izmēģināta ļoti līdzīga aproce, jo tur cietumi vienkārši ir pārpildīti. Ja agrāk vismaz bija jāizdara kaut kāds noziegums, lai izpelnītos šādu aproci, tad šobrīd Jaunā pasaules kārtība cenšas padarīt par noziedznieku jebkuru veselu un nevakcinētu cilvēku, pazemojot viņu ar šādu ierīci vai izstumjot no ‘jaunās normālās’ sabiedrības.

Vai mēs to pieļausim?

A. Vasiļevskis

Share With:
Rate This Article
No Comments

Leave A Comment