Savelkas cilpa ap noziedzīgo Facebook

ASV Federālā tirdzniecības komisija (FTC) pagājušajā nedēļā iesūdzēja tiesā Facebook, apgalvojot, ka uzņēmums nelikumīgi izveidojis savu sociālo tīklu monopolu, gadiem ilgi veicot konkurenci graujošu rīcību. Pēc ilgstošas ​​izmeklēšanas sadarbībā ar 46 štatu ģenerālprokuroru koalīciju sūdzībā tiek apgalvots, ka Facebook ir sistemātiski veidojis stratēģiju, tostarp 2012. gadā iegādājies topošo konkurentu Instagram, 2014. gadā iegādājies WhatsApp un ieviesis īpašus nosacījumus programmatūras izstrādātājiem – lai novērstu draudus tās monopolam. Šāda rīcība kaitē konkurencei, atstāj patērētājiem maz iespēju izvēlēties personīgo sociālo tīklu un liedz reklāmdevējiem konkurences priekšrocības.

FTC federālajā tiesā pieprasa Instagram un WhatsApp, atsavināšanu; aizliegt Facebook uzlikt programmatūras izstrādātājiem pret konkurenci vērstus nosacījumus; un pieprasīt, lai Facebook pienākumu saskaņot turpmākas apvienošanās un pārņemšanas ar citiem tirgus dalībniekiem.

“Sociālajam tīklam ir svarīga nozīme miljoniem amerikāņu dzīvē,” sacīja Īans Konners, FTC Konkurences biroja direktors. “Facebook rīcība, lai nostiprinātu un saglabātu savu monopolu, liedz patērētājiem konkurences priekšrocības. Mūsu mērķis ir mazināt Facebook pret konkurenci vērsto rīcību un atjaunot konkurenci, lai inovācijas un brīva konkurence varētu uzplaukt.”

Saskaņā ar FTC sūdzību Facebook ir pasaulē dominējošais sociālo tīklu pakalpojums, un tam ir monopola vara. Šī nepārspējamā pozīcija ir nodrošinājusi Facebook pārsteidzošu peļņu. Tikai pagājušajā gadā Facebook guva ieņēmumus vairāk nekā 70 miljardu ASV dolāru apmērā un peļņu vairāk nekā 18,5 miljardu ASV dolāru apmērā.

Saņem jaunāko, lai būtu tuvāk īstenībai!

Pret konkurenci vērstas iegādes

Sūdzībā tiek apgalvots, ka Facebook sākotnēji mēģināja konkurēt ar Instagram pēc būtības, uzlabojot savus piedāvājumus, taču Facebook galu galā izvēlējās nopirkt Instagram, nevis konkurēt ar to. Facebook ieguva Instagram par miljardu ASV dolāru 2012. gada aprīlī, neitralizējot tiešos Instagram radītos draudus, gan apgrūtinot cita sociālā tīkla konkurenta ienākšanu tirgū.

Aptuveni tajā pašā laikā Facebook konstatēja, ka ziņapmaiņas platforma Whatsup rada nopietnus draudus Facebook monopoltiesībām. Jo īpaši sūdzībā tiek apgalvots, ka Facebook vadība saprata un baidījās, ka veiksmīga mobilās ziņojumapmaiņas lietotne var ienākt sociālo tīklu tirgū, vai nu pievienojot jaunas funkcijas. Līdz 2012. gadam WhatsApp bija kļuvis par skaidru globālo mobilo ziņojumapmaiņas “kategorijas līderi”. Atkal, saskaņā ar sūdzību, Facebook izvēlējās pirkt jaunus draudus, nevis konkurēt, un 2014. gada februārī paziņoja par līgumu par WhatsApp iegādi par 19 miljardiem ASV dolāru. Facebook iegūtais WhatsApp, iespējams, gan neitralizē izredzes, ka pats WhatsApp varētu apdraudēt Facebook personisko sociālo tīklu monopolu, un nodrošina, ka jebkuriem nākotnes draudiem būs grūtāk iegūt mobilo ziņojumapmaiņu.

Pret konkurenci vērsta platformas rīcība

Sūdzībā arī tiek apgalvots, ka Facebook daudzu gadu garumā ir uzlicis pret konkurenci vērstus nosacījumus trešo pušu programmatūras izstrādātāju piekļuvei starpsavienojumiem ar savu platformu (“API”), kas ļauj izstrādātāju lietotnēm sazināties ar Facebook. Konkrēti, Facebook, ir nodrošinājis galvenās API trešo personu lietojumprogrammām tikai ar nosacījumu, ka tās atturas attīstīt konkurējošas funkcionalitātes aplikācijas un neiesaistīties ar citiem sociālo tīklu pakalpojumiem vai tos reklamēt.

Tiesvedība notiek pēc FTC Tehnoloģiju izpildes nodaļas izmeklēšanas, kuras darbinieki cieši sadarbojās ar ģenerālprokuroru koalīciju. Lietā iesaistījušies prokurori no daudziem štatiem: Aļaska, Arizona, Arkanzasa, Kalifornija, Kolorādo, Konektikuta, Delavēra, Kolumbijas apgabals, Florida, Guama, Havaju salas, Aidaho, Ilinoisa, Indiāna, Aiova, Kanzasa, Kentuki, Luiziāna, Meina, Merilenda, Masačūsetsa Mičigana, Minesota, Misisipi, Misūri, Montana, Nebraska, Nevada, Ņūhempšīra, Ņūdžersija, Ņūmeksika, Ņujorka, Ziemeļkarolīna, Ziemeļdakota, Ohaio, Oklahoma, Oregona, Pensilvānija, Rodas sala, Tenesī, Teksasa, Jūta, Vermonta , Virdžīnijā, Vašingtonā, Rietumvirdžīnijā, Viskonsīnā un Vaiomingā.

PIEZĪME: Komisija izsniedz sūdzību, ja tai ir “pamats uzskatīt”, ka likums ir vai tiek pārkāpts, un Komisijai šķiet, ka process ir sabiedrības interesēs.

Federālā tirdzniecības komisija strādā, lai veicinātu konkurenci un aizsargātu un izglītotu patērētājus. Jūs varat uzzināt vairāk par to, kā konkurence dod labumu patērētājiem, vai iesniegt sūdzību par konkurences noteikumu pārkāpšanu.

Jau ziņojām iepriekš, ka Facebook bez šiem pārkāpumiem veic arī anti-konstitucionālu cenzūru, kā arī tam ir īpaša nodaļa, kas strādā demokrātu partijas prezidenta kandidāta Baidena reklamēšanā. Facebook ir pilnībā zaudējis sabiedrības uzticību.

Share With:
Rate This Article
Tags
Comments

Leave A Comment