Wednesday, December 2, 2020
Trending News

Globālistu elite plāno “Lielo restartu”

“Nekas vairs nebūs tā kā bija” – tā ir kā mantra, ko dzirdām daudzās valstīs COVID-19 pandēmijas laikā. Tas nāca ar brīdinājumu, ka “jauna normālitāte” aizstās esošo kārtību. Vienkāršu ceļošanu, savstarpēju klātbūtni, lielas sapulces, rokasspiedienus nomainīs ilgstoša sociālā distancēšanās, drastiski noteikumi un izsekošana. Bet šīs izmaiņas ir tikai daļa no kopējās ainas. Pasaules ekonomikas forums kopā ar Anglijas princi Čārlzu un Starptautisko valūtas fondu (SVF) ir uzsācis iniciatīvu, kas atklāti saukta par lielo restartu (“The Great Reset”), ar mērķi “atjaunot” pasaules ekonomisko un sociālo sistēmu, lai to izveidotu “ilgtspējīgāku”.

Ideja ir guvusi pilnīgu Apvienoto Nāciju organizācijas ģenerālsekretāra António Guterres atbalstu. Protams, lasot šo rakstu esiet uzmanīgi, domājiet līdzi, cik skaistas frāzes ir pamatotas reālos darbos un notikumos īstajā dzīvē.

Tehniski, restarts ir atkārtota inicializēšana: mūsu digitālā laikmeta valodā tas nozīmē visas aparatūras un datu izdzēšanu cietajā diskā, lai sāktu visu no jauna. Restarts nozīmē revolūciju: dziļu transformāciju, visu darbu, domu un tīcības – visas pagātnes nogriešanu kā ar nazi. Atcerēsimies, ka ASV daudzkur notiek vēsturisko pieminekļu vandālistiska demontāža.

Daudzu gadu desmitu laikā pasaules ekonomikas forums, kuru 1971. gadā dibināja profesors Klauss Švābs pulcē kopā valstu vadītājus, miljardierus un lielo uzņēmumu pārstāvjus, lai apspriestu ekonomikas un pārvaldības jautājumus un strādātu pie kopīga gala rezultāta: brīvas globālās tirdzniecības, vienotiem pasaules likumiem, lai aizstātu valstu suverēnos lēmumus, veicinot nediskriminēšanu, “lai pārveidotu ekonomiku un sabiedrību”. Tātad atkal darba kārtībā jautājums faktiski par visas pasaules valdību. Kamēr elites kungi to risina Davosā, plebeji cenšās šo svarīgo ziņu jau nest ielās – 21. jūnijā – ar sātanistu maršu par vienotu pasaules valdību.

Ilgu laiku ikgadējās sanāksmes Davosā notika diskrēti, pat slepeni. Tas ir lēnām mainījies, jo Pasaules ekonomikas foruma (‘World Economic Forum‘) mērķi ir kļuvuši vispārīgāki: galvenās sanāksmes, grafiki un dalībnieku saraksts tagad ir pieejami tiešsaistē, lai arī plaši tiek zināms, ka daudzas īsto vareno sarunas un lēmumi notiek pirms oficiālajām sapulcēm.

Tomēr 2021. gada sapulce solās būt savādāka. Kaut arī fiziska tikšanās notiks kā parasti, Šveices slēpošanas kūrortpilsētā Davosā – šoreiz virtuālā foruma ietvaros notiks arī globāla tiešsaistes sapulce, ar daudzām “ieinteresētajām personām” un jauniešiem, kuriem tiks teikts, ka viņiem būs noteicošā balss veidojot nākotnes pasauli. Atkal skaisti vārdi, vai varbūt tas ir tikai farss?

Tālāko mēnešu laikā līdz janvārī gaidāmajai Davosas sanāksmei “Lielā restarta ” plānotos notikumus varēs vērot tiešsaistes režīmā, un tas solās būt skatīšanās vērts, lai uzzinātu, kā Pasaules ekonomikas foruma globālisti vēlas pārveidot nākotni. Jā, viņus var saukt par “globālistiem”, jo tieši šādi pašreizējie vēstnieki paši sevi piesaka.

Daži piemēri? Etiopijas premjerministrs Abiy Ahmed. Viņš sacīja:

Es uzskatu šo sāpīgo globālo pandēmiju par sarežģītu, pieskaņošanās izaicinājumu. Savstarpēji saistītā pasaulē sarežģītu izaicinājumu nevar atrisināt atsevišķas valstis vienas pašas – to var risināt tikai ar … kolektīvu rīcību un globālu sadarbību.

Tas precīzi saskan ar António Guterres vēlmi, lai 10 procenti pasaules iekšzemes kopprodukta tiktu izmantots starptautiskām vajadzībām – reaģētu uz COVID-19 pandēmijas ekonomisko un sanitāro situāciju ar “globāliem” risinājumiem, ņemot vērā sabiedrības “atdzimšanu”.

WeForum

Aplūkojot Pasaules ekonomikas foruma (PEF) lielo restarta iniciatīvu, kas parādijās no COVID rīcības platformas, šķiet, ka vairums kārtis jau ir atklātas. “Zaļā ekonomika”, “CO2 izmešu samazināšana”, “nevienlīdzības apkarošana”, “ieinteresēto pušu veidots kapitālisms” un “ilgtspējīgas attīstības mērķi” – šīs ir biežāk atkārtotās frāzes PEF rakstos. Interesanti tikai, ka, piemēram, nevienlīdzība turpina palielināties, nevis samazināties jau gadu desmitiem. Tas rada bažas, ka frāzes ir tukšas un to mērķis ir aizmiglot acis. Neviena no šīm frāzēm nav jauna vai oriģināla; patiesībā galvenais, kas mainīja situāciju, ir pandēmija, kas tiek izmantota kā pārmaiņu virzītājspēks. Kā? Globālās ekonomikas krīzes laiks “pateicoties” pandēmijai.

Runājot par pašu ‘Restartu’, tas jau tika apspriests kamēr koronasvīrus nebija aizgājis tālāk par Vuhaņu. 2019. gada 30. decembrī ‘Financial Times’ publicēja YouTube prezentāciju ar nosaukumu “Kāpēc kapitālisms ir jāmaina 2020. gadā”. Šeit atkārtotā tēma ir “ieinteresēto pušu kapitālisms”, ar kuru “uzņēmuma pieeja cilvēkiem, planētai un inovācijām – ieskaitot to, kā tā aizsargā un izmanto savu datu pievienoto vērtību – ir jābūt redzamākam, lēmumos par kapitāla sadali” (kā PEF vietne skaidro).

Iepazīstinot ar lielā restarta iniciatīvu, kur viens no galvenajiem vadītājiem, princis Čārlzs šķita diezgan apmierināts ar situāciju:

Mums ir zelta izdevība izmantot kaut ko labu no šīs krīzes. Tā nepieredzētie triecienviļņi var likt cilvēkiem labāk pieņemt lielo pārmaiņu vīziju,

sacīja princis Čārlzs sacīja.

Galvenās virtuālās tiešsaistes sanāksmes citāti, kura laikā Pasaules ekonomikas foruma prezidents prof. Klauss Švābs, princis Čārlzs un vairāki citi iepazīstināja ar iniciatīvu “Lielais restarts”, iekļāva daudzas šādas piezīmes.

Atzīmējot, ka “klimata pārmaiņas” bija daudz lielākas briesmas nekā koronavīrusa pandēmija, princis Čārlzs cerēja uz “zaļu atveseļošanos”: “Tā ir iespēja, kuras mums nekad agrāk nav bijis un, iespējams, nekad vairs nebūs,” viņš sacīja. Uzskatot mūsu planētu gandrīz par cilvēku, viņš teica: “Mūsu darbības ir sabojājušas viņas imūnsistēmu”. Šeit svarīgi atzīmēt, ka notikumu vērotājam un frāžu klausītājam jābūt modram, lai spētu vārdus atšķirt no darbiem un secinājumus izdarīt no runātāju darbiem, ne vārdiem.

Švābs pašreizējo situāciju sauca par “unikālu iespēju”. Mums ir “jāveido jauns sociālais līgums”, viņš teica. “Mums ir jāmaina savs domāšanas veids” un “dzīvesveids”, viņš arī atzīmēja.

Vai tas būs Francijas revolūcijas atdarinājums, ar Žanu-Žaku Ruso, paredzot, ka cilvēks piedzimst dabiski labs un to sabojā sabiedrība, un, ka sabiedrībai ir jārada “sociālais līgums”, kurā likumi un morāles normas neizpauž dievišķo likumu, bet sabiedrības vairākuma gribu? Vēsture ir parādījusi, ka revolūcijas, kas balstītas uz šo premisu, beidzas ar tirāniju.

Viens no galvenajiem “lielā restarta” mērķiem ir “nevienlīdzības mazināšana”, kas ikdienā nozīmē “bagātības pārdale”. Tas liek pieņemt ideju, ka nevienlīdzība pati par sevi ir ļaunums. Lielā restarta’ sapulcē, Guterress sacīja, ka COVID-19 krīzei vajadzētu reaģēt uz “neilgtspējību, nevienlīdzības līmeni un tiesību pārkāpumiem digitālajā vidē”.

Nodokļu uzlikšana oglekļa izmešiem un “atjaunojamā enerģija” arī ir liela “Restarta plāna” prioritāte. Guterress citēja nepieciešamību “virzīties uz nulles emisijām” un īstenot ANO ilgtspējīgas attīstības mērķus (SDG). Šie SDG ar savu sociālisma domāšanu un eko-radikālismu atbalsta “vispārēju piekļuvi seksuālajai un reproduktīvajai veselībai un reproduktīvajām tiesībām”. Tas ir ANO žargons, kas ietver kontracepciju un abortus – arī cilvēku populācija tiek uzskatīta par galveno dabas un “bioloģiskās daudzveidības” ienaidnieku.

Starptautiskā valūtas fonda (SVF) rīkotājdirektore Kristalina Georgieva, kas uzauga komunistiskajā Bulgārijā, reklamēja to pašu “zaļo” pieeju. Viņa ziņoja, ka finansiālā palīdzība jāizmanto un jāsadala, lai sniegtu priekšroku ekoloģiski draudzīgiem uzņēmumiem. Viņa piebilda, ka jābūt “zema oglekļa līmenim”, izmantojot “zemas naftas cenas priekšrocības”, lai pievienotu “oglekļa cenu kā stimulu”. “Mums ir vajadzīgs liels ‘Restarts’, nevis tas pats, kas bija iepriekš,” viņa secināja.

Ma Jun

Varbūt visievērojamākais runātājs ‘Restarta iniciatīvas’ virtuālajā atklāšanā bija Ma Jun no (komunistiskās) Ķīnas Zaļās finanšu komitejas. Viņš ir arī Ķīnas Komunistiskās partijas kontrolētais Ķīnas Tautas bankas gubernatora īpašais padomnieks.

Ma Jun uzstāja, ka pēc COVID atgūšanās jābūt “zaļākai par jebkuru no iepriekšējo atgūšanos” finansējot “zaļos projektus”, kas jāfinansē “vairāk nekā jebkad vēsturē”.

Ma Jun arī sacīja:

Patēriņa stimuliem jābūt zaļiem. Valdības varētu izveidot zaļo preču sarakstu, un zaļajām precēm vajadzētu būt kādām priekšrocībām – subsīdijām.

Atzīmējot, ka viesstrādnieki ir zaudējuši darbu Ķīnā, viņš piebilda: “Tā vietā, lai maksātu viņiem bezdarbnieka pabalstus, mums vajadzētu lūgt viņus iestādīt kokus, un samaksāt viņiem par to.”

Ma Jun pasludināja, ka attiecībā uz projektiem, kas nav “zaļie” projekti, uz tiem būtu jāattiecina “jaunie noteikumi”, kas tiem uzliek par pienākumu ievērot “stingrus vides standartus”, un viņiem ir pienākums “obligāti piestādīt datus” par to atbilstību.

Atceraties, ka šos ieteikumus Ma Jun sniedza nevis Ķīnai vien (kas ir pasaulē lielākais oglekļa izmešu radītājs ar jaunām ogļu rūpnīcām, kuras paredzēts celt līdz 2030. gadam), bet visai pasaulei.

British Petroleum vadītājs Bernard Looney arī apbrīno Ķīnu: “Ķīnas atveseļošanās varētu mūs izdzīt no krīzes,” viņš sacīja.

Bernard Looney

Atgriežoties pie Pasaules ekonomikas foruma publikācijām par COVID-19 krīzi un pareizo izeju no tās, mēs nedrīkstam aizmirst, ka dzimumu ideoloģija ir arī daļa no ekoloģiskās “zaļā” restarta . Organizācijas “Open for Business” dibinātāja Džona Millera piedāvājums ar nosaukumu “Lielā restarta iniciatīva: kāpēc LGBT iekļaušana ir panākumu noslēpums pēc pandēmijas”, apgalvo, ka

“pastāv spēcīga pozitīva korelācija starp LGBT (lesbietes, geji, biseksuāļi un trangenderi) iekļaušanu un ekonomisko noturību.”

Kamēr krīze “draud atcelt gadu desmitiem sasniegto progresu cīņā pret nabadzību”, viņi sacīja, ka “LGBT iekļaušana” ļaus ātrāk atgūties saskaņā ar “Open for Business”, koalīcijas uzņēmumiem, kas veicina “LGBT līdztiesību”.

“Tas ir nozīmīgs secinājums: sociālās iekļaušanas pieaugums, par vienu punktu nozīmē ekonomikas noturības indeksa palielināšanos par trim punktiem. Vai LGBT iekļaušana varētu būt slepena sastāvdaļa ekonomiskai noturībai? ”, Rakstīja Džons Millers. Viņš ierosināja, ka “atklātība” un “inovācija” ir saistīta ar homoseksuāla un trans-genderisma pieņemšanu.

“Tagad ir laiks iesaistīties LGBT kopienās, nevis tās nozākāt. Iekļaujošas sabiedrības veidošana nav tikai pareiza rīcība – kā liecina pierādījumi – tā ir svarīga ekonomikas stratēģijas sastāvdaļa, kas vērsta uz noturību un atveseļošanos” Millera secinājums ir arī skaidrs rādītājs tam, ko veicina COVID-19 krīze.

Lūk tādas ir vēsmas un vīzijas, ko pasaules elite apspriež aiz atvērtām durvīm, ko viņi apspriež aiz slēgtām durvīm – to realizāciju mēs varam tikai minēt, daļēji redzēt sev apkārt kā faktiski notiekošo realitāti. Salīdzinot runas par vēlamo un faktisko realitāti ir jāmēģina nosķirt skaistās frāzes, kas paredzētas tikai uzmanības novēršanai no patiesajiem centieniem kalpot sabiedrībai, ne tikai 1% elites. Jāvērtē kritiski un jādomā līdzi, jāanalizē.

Share With:
Rate This Article
Comments
 • ben foster

  septembris 7, 2020
 • frank lampard

  septembris 7, 2020
 • de gea

  septembris 7, 2020
 • uefa champions league

  septembris 10, 2020
 • perfect domain

  septembris 11, 2020
 • Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such fantastic information being shared freely out there.

  oktobris 12, 2020
 • This design is steller! You certainly know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

  oktobris 13, 2020
 • I was just seeking this info for some time. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your site. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this kind of informative web sites in top of the list. Generally the top sites are full of garbage.

  oktobris 14, 2020
 • viagra price viagra for sale viagra walmart

  oktobris 28, 2020
 • canadian pharmacy generic viagra buy sildenafil where to buy viagra

  oktobris 30, 2020
 • walgreens price for cialis 20mg cialis for sale canadian viagra cialis

  oktobris 31, 2020
 • viagra no prescription viagra for sale viagra prescription

  novembris 1, 2020
 • best pill for ed cheap medications online best pills for ed

  novembris 3, 2020
 • impotence treatment prescription drugs online without doctor ed drugs online from canada

  novembris 3, 2020
 • cost of viagra generic viagra generic viagra online for sale

  novembris 4, 2020
 • cheapest generic viagra canadian pharmacy viagra viagra doses 200 mg

  novembris 5, 2020
 • mexican viagra cheap ed pills viagra over the counter

  novembris 5, 2020
 • Hello there I am so delighted I found your blog, I really found you by error, while
  I was browsing on Yahoo for something else, Regardless I am
  here now and would just like to say thank you for a tremendous post
  and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t
  have time to read it all at the moment but I have saved it
  and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back
  to read more, Please do keep up the great work.

  novembris 5, 2020
 • amazon viagra buy generic drugs how to get viagra

  novembris 6, 2020
 • buy prescription drugs cheap ed pills the canadian drugstore

  novembris 7, 2020
 • buy prescription drugs online Cheap Erection Pills online drugs

  novembris 8, 2020
 • online ed medications real cialis without a doctor’s prescription ed meds online

  novembris 8, 2020
 • best online canadian pharmacy generic cialis home remedies for erectile dysfunction

  novembris 9, 2020
 • cause of ed ED Pills Without Doctor Prescription pet antibiotics without vet prescription

  novembris 10, 2020
 • amoxicillin 500 mg capsules https://amoxycillin1st.com/

  novembris 10, 2020
 • cialis cost cialis liquid cialis source reviews

  novembris 10, 2020
 • buy cialis tadalafil canada cialis

  novembris 11, 2020
 • is there a generic for lumigan https://carepro1st.com/

  novembris 11, 2020
 • I simply want to mention I am just new to blogs and certainly savored your blog site. More than likely I’m likely to bookmark your blog post . You actually come with outstanding article content. Cheers for revealing your website page.

  novembris 13, 2020
 • ed medications online home remedies for erectile dysfunction online medication

  novembris 13, 2020
 • over the counter ed remedies cheap medication online vitamins for ed

  novembris 14, 2020
 • I was reading some of your blog posts on this website and I believe this web site is real informative! Continue posting.

  novembris 16, 2020
 • Fantastic site. Plenty of useful information here. I’m sending it to some friends ans also sharing in delicious. And obviously, thanks for your sweat!

  novembris 16, 2020
 • Thank you for each of your labor on this site. Kate really likes working on investigation and it’s really simple to grasp why. We know all about the dynamic manner you create invaluable strategies by means of your blog and as well boost response from other individuals on that concern so our girl has always been studying a great deal. Have fun with the rest of the year. You are carrying out a dazzling job.

  novembris 16, 2020
 • Hi! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no back up. Do you have any solutions to protect against hackers?

  novembris 17, 2020
 • You need to participate in a contest for among the finest blogs on the web. I will advocate this website!

  novembris 17, 2020
 • education for physician up medical education
  kamagra oral jelly
  uso kamagra gel oral

  novembris 18, 2020
 • I just want to tell you that I’m beginner to blogs and truly liked you’re blog site. Most likely I’m likely to bookmark your blog post . You surely have good well written articles. Thanks a lot for revealing your webpage.

  novembris 18, 2020
 • substitute for clomiphene https://salemeds24.wixsite.com/clomid

  novembris 18, 2020
 • Hiya, I am really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossips and web and this is actually frustrating. A good website with interesting content, that is what I need. Thanks for keeping this site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.

  novembris 18, 2020
 • tadalafil tadalafil pharmacy

  novembris 18, 2020
 • buy hydroxychloroquine uk https://hydroxychloroquine.webbfenix.com/

  novembris 18, 2020
 • But wanna remark on few general things, The website design and style is perfect, the written content is really good : D.

  novembris 19, 2020
 • I am constantly searching online for ideas that can aid me. Thank you!

  novembris 19, 2020
 • A formidable share, I just given this onto a colleague who was doing a little bit evaluation on this. And he in truth purchased me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I feel strongly about it and love reading extra on this topic. If potential, as you change into experience, would you mind updating your blog with more particulars? It’s extremely helpful for me. Massive thumb up for this weblog submit!

  novembris 19, 2020
 • I simply couldn’t leave your website before suggesting that I actually loved the standard info an individual supply on your guests? Is gonna be again incessantly to check up on new posts

  novembris 19, 2020
 • india pharmacy canadian pharmacy

  novembris 19, 2020
 • What i do not understood is actually how you’re now not really much more neatly-favored than you might be right now. You are so intelligent. You recognize therefore considerably in terms of this subject, produced me personally imagine it from numerous numerous angles. Its like women and men don’t seem to be fascinated until it is something to do with Girl gaga! Your personal stuffs great. At all times handle it up!

  novembris 19, 2020
 • buy generic drugs online from india india pharmacy

  novembris 19, 2020
 • Best view i have ever seen !

  novembris 20, 2020
 • Best view i have ever seen !

  novembris 20, 2020
 • Of course, what a great site and enlightening posts, I definitely will bookmark your site.All the Best!

  novembris 20, 2020
 • Right here is the perfect blog for anybody who would like to understand this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You certainly put a new spin on a subject that has been discussed for decades. Excellent stuff, just wonderful.

  novembris 20, 2020
 • cash advance instant online payday loans

  novembris 20, 2020
 • At this specific charge, you can premiere as a article author. I am so touched. I’m cheerful to meet you. Give thanks to you.

  novembris 20, 2020
 • vidalista side effects in men https://vidalista.mlsmalta.com/

  novembris 20, 2020
 • Hey there, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, superb blog!

  novembris 20, 2020
 • canadian pharmacy buy generic drugs

  novembris 20, 2020
 • how good is generic vidalista https://vidalista.buszcentrum.com/

  novembris 21, 2020
 • Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However I am going through difficulties with your RSS. I donít understand why I cannot subscribe to it. Is there anybody getting the same RSS issues? Anyone who knows the answer can you kindly respond? Thanks!!

  novembris 21, 2020
 • I’m truly enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Great work!

  novembris 21, 2020
 • erectile hardening cream
  [url=https://besterectiledysfunctionpills.com/#]dysfunction[/url]
  erectile diffusion
  impotence
  discount erectile medication

  novembris 21, 2020
 • Hi! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept chatting about this. I will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

  novembris 21, 2020
 • I simply want to tell you that I am all new to blogs and truly liked you’re website. Very likely I’m going to bookmark your blog . You really have superb articles and reviews. Many thanks for sharing with us your web-site.

  novembris 21, 2020
 • Just wanted to say thank you! I love sucking dick btw hmu

  novembris 21, 2020
 • Best view i have ever seen !

  novembris 21, 2020
 • Best view i have ever seen !

  novembris 21, 2020
 • Best view i have ever seen !

  novembris 21, 2020
 • viagra 100 mg price per pill http://droga5.net/

  novembris 21, 2020
 • I’m curious to find out what blog platform you have been utilizing? I’m experiencing some small security issues with my latest blog and I’d like to find something more risk-free. Do you have any suggestions?

  novembris 21, 2020
 • can silagra pills be cut https://silagra.buszcentrum.com/

  novembris 22, 2020
 • This site is my aspiration , real superb pattern and perfect subject matter.

  novembris 22, 2020
 • You made various fine points there. I did a search on the theme and found nearly all folks will consent with your blog.

  novembris 22, 2020
 • best cialis coupon http://www.lm360.us/

  novembris 22, 2020
 • I should test with you here. Which isn’t something I normally do! I enjoy reading a put up that may make people think. Also, thanks for permitting me to remark!

  novembris 22, 2020
 • cephalexin for dogs https://keflex.webbfenix.com/

  novembris 22, 2020
 • Greetings! Very useful advice in this particular post! It’s the little changes that will make the most important changes. Thanks for sharing!

  novembris 22, 2020
 • If you are looking for the best pest control company, look no more. These guys are awesome!

  novembris 22, 2020
 • is ivermectin being used for covid 19 https://ivermectin.webbfenix.com/

  novembris 22, 2020
 • This site is my inhalation, very great style and Perfect content material. pure cbd for sale cbd for cats

  novembris 23, 2020
 • Awesome post ! Cheers for, visiting my blog dude! I will email you again! I didnt know that.

  novembris 23, 2020
 • That is some inspirational stuff. Couldn’t know that opinions can be this varied. Thank you for most of the enthusiasm to consider such tips here.

  novembris 23, 2020
 • Terriffic article! I’ll return to see your next piece! Thanks!

  novembris 23, 2020
 • There’s certainly a great deal to know about this subject. I like all of the points you have made.

  novembris 23, 2020
 • I’ve been absent for some time, but now I remember why I used to love this blog. Thank you, I will try and check back more frequently. How frequently you update your web site?

  novembris 23, 2020
 • After exploring a few of the blog articles on your web site, I really like your way of blogging. I saved it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please visit my web site as well and tell me how you feel.

  novembris 23, 2020
 • Having read this I thought it was really informative. I appreciate you taking the time and effort to put Situs Dingdong this short article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and commenting

  novembris 24, 2020
 • Good day very cool blog!! Guy .. Beautiful .. Superb .. I will bookmark your web site and take the feeds additionally…I am happy to search out a lot of helpful information here in the put up, we’d like work out extra techniques on this regard, thank you for sharing.

  novembris 24, 2020
 • latest news on hydroxychloroquine https://hydroxychloroquine.mlsmalta.com/

  novembris 24, 2020
 • Hiya, I am really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish just about gossips and net and this is really irritating. A good website with interesting content, this is what I need. Thank you for keeping this site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

  novembris 24, 2020
 • Thanks for your article. I also believe that laptop computers are getting to be more and more popular these days, and now are sometimes the only form of computer utilized in a household. Simply because at the same time actually becoming more and more economical, their processing power keeps growing to the point where they may be as effective as pc’s from just a few years ago.

  novembris 24, 2020
 • Hi! I could have sworn I’ve visited this website before but after going through some of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely pleased I came across it and I’ll be book-marking it and checking back often.

  novembris 24, 2020
 • There are some interesting deadlines on this article however I don’t know if I see all of them middle to heart. There may be some validity however I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we would like more! Added to FeedBurner as effectively

  novembris 24, 2020
 • Howdy! I just wish to offer you a big thumbs up for your great info you have got right here on this post. I will be returning to your blog for more soon.

  novembris 24, 2020
 • I really enjoyed this article. You are an awesome writer. I’ll return to see another! Thank you

  novembris 24, 2020
 • One thing I’d prefer to reply to is that weightloss program fast is possible by the correct diet and exercise. Ones size not simply affects the look, but also the entire quality of life. Self-esteem, depressive disorder, health risks, plus physical ability are disturbed in extra weight. It is possible to make everything right whilst still having a gain. In such a circumstance, a condition may be the root cause. While a lot of food rather than enough workout are usually the culprit, common medical conditions and key prescriptions can greatly enhance size. Kudos for your post here.

  novembris 25, 2020
 • I have read some good stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I surprise how a lot attempt you set to create one of these magnificent informative website.

  novembris 25, 2020
 • excellent points altogether, you simply gained a new reader. What would you recommend about your post that you made some days ago? Any positive?

  novembris 25, 2020
 • Finding the Right Immigration Solicitor… […]below you’ll find the link to some sites that we think you should visit[…]…Rosemarie Orduno

  novembris 25, 2020
 • Howdy! I just wish to offer you a huge thumbs up for the great information you have got here on this post. I will be coming back to your site for more soon.

  novembris 25, 2020
 • Really quite a lot of awesome tips.,
  levitra price

  novembris 25, 2020
 • stromectol medicine https://ivermectin.mlsmalta.com/

  novembris 25, 2020
 • Having read this I believed it was very enlightening. I appreciate you taking the time and effort to put permainan situs judi online this informative article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and commenting

  novembris 25, 2020
 • You can definitely see your skills within the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. At all times go after your heart.

  novembris 26, 2020
 • Hi, Neat post. There’s a problem with your site in internet explorer, might check this… IE still is the marketplace leader and a good portion of other folks will pass over your fantastic writing because of this problem.

  novembris 26, 2020
 • Thank you for creating this excellent content. I’ll be back to view more.

  novembris 26, 2020
 • Aw, this was an incredibly nice post. Taking the time and actual effort to make a really good article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never seem to get nearly anything done.

  novembris 26, 2020
 • Good – I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

  novembris 27, 2020
 • Good post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It’s always exciting to read articles from other writers and practice something from other sites.

  novembris 27, 2020
 • You have mentioned very interesting details ! ps nice site.

  novembris 27, 2020
 • Having read this I believed it was extremely informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

  novembris 27, 2020
 • Wow! This could be one particular of the most beneficial blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Fantastic. I’m also an expert in this topic so I can understand your hard work.

  novembris 27, 2020
 • Hey there, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!

  novembris 27, 2020
 • Hello there! I could have sworn I챠ve visited this web site before but after looking at many of the articles I realized it챠s new to me. Regardless, I챠m definitely pleased I found it and I챠ll be book-marking it and checking back regularly!

  novembris 27, 2020
 • I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back later on. Many thanks

  novembris 27, 2020
 • This is a topic that’s close to my heart… Take care! Exactly where are your contact details though?

  novembris 27, 2020
 • Truly when someone doesn’t be aware of after that its up to other people that they will help, so here it happens.|

  novembris 27, 2020
 • This website was… how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Appreciate it!

  novembris 27, 2020
 • Do you need to rank higher for your keywords? Do you need more quality backlinks? Is your website under-performin g on the search engines.

  novembris 27, 2020
 • I have not checked in here for a while as I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I¡¦ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

  novembris 28, 2020
 • I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this site. Thanks, I will try and check back more frequently. How frequently you update your website?

  novembris 28, 2020
 • Hey! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success. If you know of any please share. Appreciate it!

  novembris 28, 2020
 • I would like to add when you do not already have got an insurance policy or perhaps you do not remain in any group insurance, you could possibly well really benefit from seeking aid from a health insurance broker. Self-employed or those with medical conditions commonly seek the help of a health insurance specialist. Thanks for your text.

  novembris 28, 2020
 • I need to to thank you for this wonderful read!! I definitely loved every little bit of it. I have got you saved as a favorite to check out new stuff you post…

  novembris 28, 2020
 • See you then.,
  tadalafil

  novembris 28, 2020
 • Excellent article! We are linking to this particularly great post on our website. Keep up the great writing.

  novembris 28, 2020
 • Thanks for your blog post and discussing your own results together with us. Very well completed! I think a lot of people find it hard to understand paying attention to many controversial things associated with this topic, and your own results speak for themselves. I think several additional takeaways are the significance of following each of the ideas you presented above and being willing to be ultra unique about which one could really work for you best. Nice job.

  novembris 28, 2020
 • Hi! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog post or vice-versa? My blog addresses a lot of the same topics as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

  novembris 28, 2020
 • Thanks, I have just been searching for info approximately this topic for ages and yours is the greatest I’ve found out till now. But, what concerning the bottom line? Are you sure in regards to the source?

  novembris 28, 2020
 • I like the helpful information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I will learn many new stuff right here! Best of luck for the next!

  novembris 28, 2020
 • Hi, i think that i saw you visited my weblog so i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to improve my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

  novembris 29, 2020
 • When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Appreciate it!

  novembris 29, 2020
 • There may be noticeably a bundle to learn about this. I assume you made sure good factors in features also.

  novembris 29, 2020
 • My brother suggested I may like this website. He was entirely right. This post actually made my day. You cann’t believe simply how so much time I had spent for this info! Thank you!

  novembris 29, 2020
 • I’m honored to obtain a call from a friend as he identified the important tips shared on your site. Browsing your blog post is a real excellent experience. Many thanks for taking into consideration readers at all like me, and I wish you the best of achievements as being a professional domain.order now

  novembris 29, 2020
 • everyone would love to be debt free and have some financial freedom then become rich;

  novembris 29, 2020
 • When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Thank you!

  novembris 29, 2020
 • Simply want to say your article is as astonishing. The clarity to your post is simply spectacular and that i could assume you are a professional on this subject. Well together with your permission let me to clutch your RSS feed to keep updated with imminent post. Thanks one million and please continue the enjoyable work.

  novembris 29, 2020
 • This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I have shared your site in my social networks!

  novembris 30, 2020
 • What i do not understood is if truth be told how you are now not really a lot more neatly-appreciated than you may be now. You are so intelligent. You recognize thus considerably relating to this topic, produced me individually consider it from a lot of various angles. Its like women and men aren’t fascinated except it’s one thing to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs outstanding. At all times handle it up!

  novembris 30, 2020
 • What’s Taking place i am new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has aided me out loads. I’m hoping to give a contribution & assist different users like its helped me. Great job.

  novembris 30, 2020
 • Along with the whole thing that appears to be building throughout this specific subject matter, your opinions are generally relatively radical. Nevertheless, I am sorry, but I can not give credence to your whole plan, all be it exhilarating none the less. It appears to us that your commentary are generally not totally validated and in fact you are generally your self not completely convinced of your assertion. In any event I did take pleasure in looking at it.

  novembris 30, 2020
 • physicians near me canadian pharmaceuticals online

  novembris 30, 2020
 • Enjoy this site. I’ll be back to see more of your stuff.

  novembris 30, 2020
 • Just wanted to say thank you! I love sucking dick btw hmu

  novembris 30, 2020
 • tamoxifen nolvadex https://tamoxifen.mrdgeography.com/

  novembris 30, 2020
 • viagra without a doctor prescription https://sildenafilxxl.com/ buy generic viagra online

  novembris 30, 2020
 • can dapoxetine kill a dog https://dapoxetine.bee-rich.com/

  novembris 30, 2020
 • Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I am going through problems with your RSS. I don’t know the reason why I am unable to subscribe to it. Is there anybody getting identical RSS problems? Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanks!!

  novembris 30, 2020
 • Have you ever considered creating an ebook or guest authoring on other blogs? I have a blog based upon on the same ideas you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my audience would appreciate your work. If you’re even remotely interested, feel free to send me an e mail.

  decembris 1, 2020
 • Generally I don’t learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to take a look at and do it! Your writing taste has been surprised me. Thanks, very nice article.

  decembris 1, 2020
 • Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just extremely great. I really like what you have acquired here, really like what you’re saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I can’t wait to read much more from you. This is actually a terrific site.

  decembris 1, 2020
 • great post, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not notice this. You must continue your writing. I’m confident, you have a huge readers’ base already!

  decembris 1, 2020
 • Greetings! Very useful advice within this article! It is the little changes that make the largest changes. Thanks for sharing!

  decembris 1, 2020
 • After I originally commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now every time a remark is added I get 4 emails with the same comment. Is there any way you possibly can take away me from that service? Thanks!

  decembris 1, 2020
 • ordering vidalista online safe https://vidalista40mg.mlsmalta.com/

  decembris 1, 2020
 • I was pretty pleased to find this site. I need to to thank you for ones time just for this wonderful read!! I definitely savored every part of it and I have you saved to fav to look at new stuff in your web site.

  decembris 1, 2020
 • Good article. I certainly appreciate this website. Stick with it!

  decembris 1, 2020
 • In the grand pattern of things you actually receive a B+ with regard to hard work. Where exactly you confused us was in all the particulars. You know, people say, the devil is in the details… And that could not be much more correct in this article. Having said that, let me inform you exactly what did work. Your article (parts of it) is actually pretty engaging which is probably the reason why I am taking the effort in order to opine. I do not really make it a regular habit of doing that. Secondly, despite the fact that I can easily notice a jumps in reason you make, I am definitely not convinced of exactly how you appear to connect your details that help to make the actual conclusion. For now I will subscribe to your point but trust in the near future you actually connect your facts better.

  decembris 1, 2020
 • When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

  decembris 1, 2020
 • charles county department of health,
  buy viagra

  decembris 1, 2020
 • Saved as a favorite, I like your site!

  decembris 1, 2020
 • Thanks a lot for sharing this with all folks you really understand what you are talking approximately! Bookmarked. Kindly additionally consult with my web site =). We will have a hyperlink change arrangement between us!

  decembris 2, 2020
 • I am glad for commenting to let you know what a exceptional discovery our girl went through viewing your web page. She realized lots of pieces, most notably how it is like to have a marvelous teaching nature to get many others completely grasp chosen complicated subject areas. You really surpassed our expectations. I appreciate you for rendering these priceless, trusted, edifying and also easy guidance on your topic to Lizeth.

  decembris 2, 2020
 • One more important aspect is that if you are an older person, travel insurance intended for pensioners is something you must really consider. The older you are, the harder at risk you might be for permitting something awful happen to you while in most foreign countries. If you are never covered by some comprehensive insurance, you could have several serious troubles. Thanks for giving your ideas on this blog.

  decembris 2, 2020
 • I absolutely love your website.. Pleasant colors & theme. Did you develop this amazing site yourself? Please reply back as I’m planning to create my very own blog and want to know where you got this from or what the theme is called. Appreciate it!

  decembris 2, 2020
 • I must say, as a lot as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a wonderful grasp on the subject matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from far more than one angle. Or maybe you shouldnt generalise so considerably. Its better if you think about what others may have to say instead of just going for a gut reaction to the subject. Think about adjusting your own believed process and giving others who may read this the benefit of the doubt.Jobs offered

  decembris 2, 2020
 • Have you ever thought about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and everything. But think of if you added some great photos or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and videos, this blog could definitely be one of the best in its field. Superb blog!

  decembris 2, 2020
 • I couldn챠t refrain from commenting. Exceptionally well written!

  decembris 2, 2020
 • I am curious to find out what blog system you have been utilizing? I’m having some minor security problems with my latest website and I’d like to find something more risk-free. Do you have any suggestions?

  decembris 2, 2020

Leave A Comment