Trending News

Horvātijā nomirst 50 miljoni bišu

Horvātijas varasiestādes pasludināja jūnijā dabas katastrofu valsts ziemeļu provincē, pēc desmitiem miljonu bišu nāves no iespējamas saindēšanās ar pesticīdiem.

Biškopji pagājušajā nedēļā Medzimurje reģionā, netālu no robežas ar Ungāriju, atklāja mirušo spietus. Apmēram 1 150 stropu tika iznīcināti, un apmēram trešdaļa apgabala biškopju cieta zaudējumus.

Kopumā runa ir par iznīcinātām vairāk nekā 50 miljonu bitēm. Reaģējot uz notikušo apgabala prefektūre Matija Posavec, pasludināja dabas katastrofu Međimurje apgabalā. Veterinārie inspektori un citi medicīnas zinātnieki pēta, kas izraisīja visus šos nāves gadījumus.

“Mums ir aizdomas, ka iemesls ir pesticīdi,” sacīja Vrbos. “Bet izmeklēšana joprojām turpinās, tāpēc neko nevaram droši pateikt.”

Zemkopības ministre Marija Vuckovic raidorganizācijai RTL sacīja, ka analīze pierādīja, ka kukaiņi nenomira no slimībām, bet viņa atteicās paziņot īsto cēloni, kamēr varas iestādes nepabeidz savu izmeklēšanu.

Biškopji bija satriekti un bēdīgi, saskaroties ar miljoniem mirušu bišu “paklāju”, kas gulēja uz zemes apgabalā starp Podturn un Gardinovac, netālu no robežas ar Ungāriju.

Dabas katastrofas deklarācija ļauj valstij maksāt kompensāciju par zaudējumiem lauksaimniecībā. Adriatic dzīvo apmēram 10 000 biškopju, kuru 500 000 stropi gadā saražo apmēram 8000 tonnas medus, sacīja Vrbos.

Bites ir ļoti svarīgas arī lauksaimniecībai, jo tās apputeksnēšanas laikā ievērojami palielina ražu, sākot no rapša sēklām un beidzot ar augļu kokiem.

Pagājušajā ziemā konstatēts viens no lielākajiem medus bišu mirstībām ASV, kad no 2018. gada oktobra līdz 2019. gada aprīlim tika zaudēti 37 procenti pārvaldīto medus bišu saimes:

Tomēr viņas šajā gadsimtā ir saskārušās ar pastiprinātiem draudiem, kas saistīti ar plašu pesticīdu un herbicīdu izmantošanu, monokultūru audzēšanas izplatību un citiem faktoriem, kuru dēļ visā pasaulē ir gājušas bojā miljoniem kolonijas.

Kaitējums ekosistēmai ir postošs, un tas nav pirmais “bišu saindēšanās” gadījums reģionā.

Biškopji par bojātu stropu saņems 200 eiro, tomēr zaudējumi ir daudz lielāki. Ja ņem vērā bišu svarīgo lomu apputeksnēšanā, tad zaudējumi ir neizmērojami.

Vai tiešām valsts iestādes gaidīs neko nedarot, kamēr šī jaunais noslēpumainais mēris izplatīsies visā valstī, lai iznīcinātu visus kukaiņus.

5G un apputeksnētāji

Urbanizācija un mobilo un bezvadu tehnoloģiju (5G, internets) izmantošana visā pasaulē izraisa cilvēka radītais elektromagnētiskā starojuma (EML) izplatību, un daudzas cilvēku un zinātnieku balsis turpina aicināt atzīt risku gan cilvēku veselībai, gan savvaļas dzīvniekiem.

Apputeksnētāji sniedz daudz ieguvumu dabai un cilvēcei, bet saskaras ar vairākiem antropogēniem draudiem.

Zinātniski pamatoti pierādījumi par EML ietekmi uz apputeksnētāju (vai citu bezmugurkaulnieku) daudzumu vai daudzveidību ir ierobežoti ar vienu pētījumu, kurā ziņots par pozitīvo un negatīvo ietekmi atkarībā no apputeksnētāju grupas un ģeogrāfiskās atrašanās vietas.

Jauns 2019. gada pētījums, kurš pierādā uz izskaidrot cilvēka radītā elektromagnētiskā starojuma (EML) risku apputeksnētājiem, zemāk ilustratīva tabula, visu pētījumu lasi šeit: Science Direct.

Cilvēka radītā elektromagnētiskā starojuma (EML) risks apputeksnētājiem, Science Direct

Bet, ja mēs atzīsim, ka tas palielina iespēju saslimt cilvēkam ar vēzi, EML būs līdzīga vai pat vēl bīstamāka ietekme uz bitēm un citiem kukaiņiem. Ziņojām arī, ka Latvijā šogad tika ar pesticīdiem iznīcinātas gan bišu saimes, gan arī bērns ieguva nopietnus acs bojājumus, jo bija nejauši izgājis uz lauka, kur smidzināja indi.

Avots

Share With:
Rate This Article
Comments

Leave A Comment