Trending News

Jaunu kara mašīnu iepirkums – vai dzīres mēra laikā?

Latvijas varas pārstāvj savas tradīcijas nekad nelauž. Un tā atkal tiek gatavots kārtējais daudzmiljonu darījums bruņutehnikas iegādei. Turklāt kā parasti, izvēlēts tiek dārgākais un sliktākais variants no visiem iespējamajiem. Kas gan nepieciešams ‘pandēmijas’ laikā, kad cilvēkus atstāj bez darba un iztikas līdzekļiem un kad ir ‘ļoti daudz naudas”?

Protams, jaunas kara mašīnas. Šoreiz runa ir par somu bruņumašīnām Patria. Jo nez kāpēc tieši uz Somiju Aizsardzības ministrija met acis jau vairākus konkursus pēc kārtas.

Šis stāsts sākās jau pirms vairākiem gadiem. Toreiz LV gribēja iepirkt 4×4 formulas tehniku un visvairāk punktus ieguva somu SISU kompānijas ražojums GTP 4×4.

Konkurenti bija neizpratnē. Toreiz tāda mašīna bija vienīgais eksemplārs un vispār neatbilda iepirkuma tehniskajām prasībām – tā bija garāka, platāka, augstāka un divreiz smagāka.

Kā izrādījās vēlāk, tad spēles noteikumus mainīja jau iepirkuma gaitā. Tāpat somiem ļāva ignorēt dažādas ķibeles testa braucienu laikā, neskatoties uz to, ka viņu mašīna nespēja iziet testu smiltīs sava svara dēļ. Citā testā pa meža ceļiem tā pat nevarēja piedalīties savu gabarītu dēļ. Tas viss komplektā ar citiem trūkumiem un tehniskām problēmām, kuras būtu jānovērš, lai tā vispār būtu lietojama.

Piemēram, eļļas noplūde dzinējā. Somu kompānija apsolīja, ka reālajās mašīnās būs pavisam citi dzinēji. Bet kā būs ar piekļuvi vajadzīgām detaļām, informācijas nav. Savukārt elektromotora integrācija sadārdzinās eksemplāra izmaksas par 60-80 tūkstošiem eiro. Bija arī stūres pastiprinātāja problēmas un ātrumkārbas defekti. Nav iespējams atvērt smagās durvis, ja mašīna stāv 45 grādu leņķī. Pēc 10 minūšu braukšanas parādās diskomforts neērto sēdekļu dēļ un daudzi citi praktiski defekti.

Tas varbūt šis modelis ir izdevīgs cenas ziņā, ja tam tik daudz problēmu? Nē – somu SISU iepirkums ir par 30 miljoniem dārgāks, kā turku Kobras vai tie paši ASV Humvee. Tikai DĀR ražotie Marauder ir vēl dārgāki.

Tāpēc arī divi no šiem konkurentiem iesniedza prasību iepirkumu uzraudzības birojā. Tad atklājās, ka neilgi pirms iepirkumu procedūras rezultātu izziņošanas grupa ekspertu no LV Bruņotajiem spēkiem apciemoja Somijas vēstniecību. 2018. gada 9. novembrī rezultāti tika paziņoti. Neviena cita ražotāja vēstniecībās tādas vizītes nebija. Iepirkumu birojs šo vienošanos par iepirkumu toreiz atcēla.

Bet nākošais iepirkumu projekts ar somiem tikai uzņem apgriezienus. Šoreiz riteņu formula ir 6×6. Tagad Aizsardzības ministrija ir viltīgāka un neizsludina atklātu konkursu, bet vienkārši noslēdz starptautisku līgumu. Līdz ar to, nav ne konkursa, ne konkurentu. Tā izskatās Latvijas – Somijas kopējais projekts.

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks izsūta vēstules 16 NATO valstīm ar tekstu, ka LV vēlas iepirkt divu veidu bruņumašīnas – 300 ar ietilpību 8-10 cilvēki un 150 ar ietilpību 5 cilvēki. Cenas ir apmēram 700tk eiro par vienu un 500tk eiro par otru modeli. Latvija sedz 30% no kopējās summas.

Atbildes saņēma no 12 valstīm, bet izvēle atkal krita uz Somiju, kuras kompānija PATRIA ir vēsturiski saistīta ar to pašu SISU.

Mēs pārbaudījām tirgu. Zinām, kādas ir cenas. Un mums ir Bruņoto spēku slēdziens, ka tieši somu mašīnas mums ir ļoti piemērotas – saka Jānis Garisons, Aizsardzības ministrijas Valsts sekretārs.

Konkrētā vēstule datēta ar 2019. gada 12. jūliju. Bet jau septembrī LV pārstāvji atkal lido uz Somiju un atkal tā ir vienīgā valsts, kuru tie apmeklē. Viens no šiem pārstāvjiem ir kāds Māris Ķuda. Viņš piedalījās arī 4×4 projekta iepirkumā un tagad aktīvi darbojas arī 6×6 iepirkumā. Kāpēc, Māri, Tu tā mīli somus?

Viņš ir galvenais eksperts, kas atbild par šiem iepirkumiem. Mums diemžēl ministrijā nav simts ekspertu, atzīst Jānis Garisons.

Šobrīd ir sākusi darbu kompānija Patria Latvia. To vada Uģis Romanovs, bijušais armijnieks ar 20 gadu stāžu. Tātad cilvēks, kas labi zina sistēmu.

Tad ko Latvija iegūs? Vairākus simtus mašīnu, kurām šeit tiks ražotas dažas rezerves daļas. Jau ir trīs līgumi ar vietējiem uzņēmumiem. Vai uz vietas ražos pašas mašīnas, tas nav šobrīd zināms.

Ko iegūs Somija? Gatavu mašīnu ar visām intelektuālām tiesībām uz to, kuru pārdos mums un tālāk arī citām valstīm. Sākotnēji plānoja iesaistīties arī Igaunija, taču vēlāk atteicās, pamatojoties uz to, ka nevarēja vienoties ar Patria par konstruēšanas izmaksām, cenu un dalību ražošanā.

Kāda ir Somijas piedāvātā cena, to šobrīd LV slēpj, kamēr nav parakstīts galīgais līgums.

Saņem jaunāko, lai būtu tuvāk īstenībai!

Zināms ir arī tas, ka nesen Somijā veiktie testi ar sprādzienu parādīja to, ka šis auto  neizturēja. Salonā esošie manekeni tika traumēti tā, ka dzīvi cilvēki neizdzīvotu.

Taču tas netraucē turpināt šo projektu. Un atkal paliek jautājums – vai tiešām mēra laikā ir vajadzīgs domāt par jaunām bruņumašīnām un tērēt simtiem miljonus uz to iegādi? Vai tā būtu prioritāte ‘pandēmijas’ laikā, ja tautai draud ekonomiska un sociāla katastrofa šīs pašas varas izdarību dēļ?

Jautājums, protams, retorisks.

Sagatavoja A.Vasiļevskis

Vai Tu domā, ka Latvijai vajag jaunas bruņumašīnas?
  • Raksti savu atbildi!
Share With:
Rate This Article
No Comments

Leave A Comment