Trending News

Kā Delfi, slēpjoties aiz faktu pārbaudītāja maskas, cenzē viedokli


Kristers Krafts publicēja oficiālu SPKC Covid statistiku, kā arī bija izteicis savu attieksmi un secinājumus par šiem datiem. Neskatoties uz to Delfi anti-konstitucionālie faktčekeri šo viedokli cenzēja, dēļ tieši dēļ viedokļa nevis dēļ faktu nepareizības. Visi fakti ir atspoguļoti pilnīgi precīzi. “Nepareizs” izrādījās viedoklis.

Delfi “atspēkojošā” raksta virsraksts bija “Datus par mirstību atsevišķi soctīklu lietotāji izmanto sabiedrības maldināšanai par Covid-19“. Tātad pārmetums ir nevis par datu nepareizību, bet gan par sava personīgā viedokļa izteikšanu par datiem. Delfi mērķis sanāk antikonstitucionāls – viņi mēģina ievirzīt sabiedrības domu, lai visi domātu vienādi. Faktiem viņi nevar piesieties, bet viedokli gan ļoti gribas nocenzēt.

Tādējādi šajā epizodē viegli konstatēt, kā Delfi no faktu pārbaudītājiem kļūst par viedokļa cenzoriem.


Kristers bija uzrakstījis komentāru ar savu viedokli, kas nepārkāpj nevienu likumu, jo viņš neko neaicina, bet konstatē faktu, ka:


"SPKC mājaslapā atrodamā informācija par nāves cēloņiem Latvijā 2020.gada pirmajā pusgadā.Pamatojoties uz šo LR Veselības ministrijas sniegto statistiku, es pasludinu Covid-19 par krāpniecisku un nelikumīgu afēru.Līdz ar to katram pilsonim ir tiesības neievērot tos norādījumus un noteikumus, kuru vienīgais pamatojums ir Covid-19."


Tā kā šis viedoklis nav izdevīgs vīrusa afēras organizētājiem, kā arī kļuvis ļoti populārs, jo ar to dalījušies 1,5k cilvēku, tad anti-konstitucionālais medijs Delfi to cenzē, ļaunprātīgi izmantojot savas faktčekera tiesības. Faktčekera tiesības ļauj cenzēt nepatiesus faktus, bet ne kāda cilvēka viedokli par faktiem.


Eksperti, kurus Delfi uzaicina tiek aptaujāti nevis precīzi par jautājumu, kas skar cenzēto ierakstu, bet par Covid vispār. Tas atklājās telefonsarunā, kad vienam no šiem tā saucamajiem Delfi “ekspertiem” piezvanījām.

Delfi paņem no eksperta viedokļa nevis faktoloģiskos pierādījumus pret konkrēto publicēto materiālu, bet viedoklis par Covid vispār un tad lipina kopā “atspēkojošo materiālu”, kas ir nekorekti un tādā veidā tas noved līdz Satversmes 100. panta pārkāpumam.

Šeit iespējams noklausīties telefonsarunas fragmentu ar Rīgas Stradiņa universitātes docenti Andu Ķīvīti-Urtāni, kura bija viens no Delfi piesaistītajiem “ekspertiem” kuras viedoklis tika izmantots cenzūras pamatošanai un raksta cenzēšanu. Telefonsarunā atklājās, ka viņa par konkrētu jautājumu uzskata pretēji – nav pamats cenzēt oficiālos statistikas datus. Kamēr Latvijā ir vārda brīvība – Kristera komentāru viņai nav tiesību cenzēt, viņa tikai var par to izteikt savu atšķirīgo viedokli.

Telefonsarunas fragments ar Rīgas Stradiņa universitātes docenti Andu Ķīvīti-Urtāni

Statistikas dati runā paši par sevi – no citām slimībām Latvijā katru mēnesi mirst tūkstoši, bet no Covid neviens vai tikai daži. Tomēr tas neliedz valdībai aizņemties miljardus un radīt un jau pusgadu uzturēt viltus pandēmijas ilūziju.

Delfi faktčekeri baidās atbildēt par saviem nedarbiem atklātās debatēs, uz ko viņi ir vairākkārt aicināti.

Kāds ir vīrusa ažiotāžas mērķis?
Share With:
Rate This Article
Comments

Leave A Comment