Monday, July 13, 2020
Trending News

Kanādā atlaista ķīniešu zinātniece, kura sūtījusi bīstamus vīrusus uz Vuhaņas laboratoriju

No Kanādas augstas drošības pakāpes mikrobioloģijas laboratorijas izraidīta godalgota ķīniešu zinātniece Xiangguo Qiu, kura pagājušajā gadā uz Vuhaņas laboratoriju Ķīna nosūtīja vairākus flakonus, kas satur bīstamus vīrusus.

Saskaņā ar dokumentiem, ko ieguvusi Kanādas valsts medijs CBC, Xiangguo Qiu 2019. gada marta beigās uz Vuhaņu, Ķīnu, nosūtīja 15 dažādus Ebolas vīrusu un Henipa vīrusu genomus (celmus). Iepakojums tika nosūtīts no Kanādas Nacionālās mikrobioloģijas laboratorijas Vinipegā, Manitobā, uz Pekinu, Ķīnā, caur Toronto. Bīstamā krava tika aizvesta komerciālā Air Canada lidojumā.

Pēc četriem mēnešiem Qiu, viņas vīrs Kedings Čengs un viņu ķīniešu tautības studenti tika izraidīti no Kanādas Nacionālās mikrobioloģijas laboratorijas. Kanādas Sabiedrības veselības pārvalde ir paziņojusi, ka Ķīnas zinātnieku izraidīšana un notiekošā izmeklēšana nav saistīta ar patogēnu pārvadāšanu.

CBC pagājušā gada augustā ziņoja, ka vīrusi, iespējams, tika nosūtīti uz Ķīnas Zinātņu akadēmiju tādā veidā, kas apgāja Kanādas laboratorijas darbības procedūras, un bez dokumenta, kas aizsargā Kanādas intelektuālā īpašuma tiesības. Tajā laikā vēl nebija zināms, vai Qiu bija tā zinātniece, kas atbildēja par bīstamā materiāla nosūtīšanu.

Nesenā intervijā ar nacionālo raidorganizāciju Otavas universitātes profesors Amir Attaran sacīja CBC, ka Qiu rīcība bija

“aizdomīga”, “satraucoša”, “biedējoša” un “varbūt dzīvībai bīstama”.

“Viņa nosūtīja vienu no nāvējošākajiem vīrusiem uz Zemes, tā vairākām šķirnēm, lai palielinātu ģenētisko daudzveidību un, lai Ķīna varētu veikt bīstamus vīrusa funkciju uzlabošanas eksperimentus,” sacīja Attarans.

Viņš paskaidroja, ka eksperimenti ar funkciju uzlabošanu mēģina padarīt vīrusus bīstamākus vai pat nāvējošākus un, ka Kanādā un daudzās citās valstīs tie nemaz nav atļauti.

Stīvens Mošers, Ķīnas komunistiskā režīma eksperts, pastāstīja, ka Vuhaņas institūta pētnieki strādā Ķīnas militārajā jomā valdības uzdevumā.

“Ķīniešu zinātnieki [Kanādā] nosūtīja bīstamus patogēnus uz Vuhaņas Viroloģijas institūtu, kur viņi tika“ pilnveidoti ”ar funkciju uzlabošanas pētījumiem kā daļu no bioieroču programmas,” paskaidroja Mošers pa e-pastu.

Vuhaņas laboratorijas piederība Ķīnas militārajiem spēkiem tika apstiprināta šā gada 26. janvārī, kad par tās vadītāju tika iecelts Ķīnas armijas ģenerālis Chen Vei, kurš vada Militārās medicīnas zinātņu akadēmijas Bioinženierijas institūtu. Viens no Vuhaņas Virusoloģijas institūta valdes locekļiem, profesors Wu-Chun Cao, ir Valsts patogēnu un bioloģiskās drošības laboratorijas direktors, kas ir arī Militārās medicīnas zinātņu akadēmijas pakļautībā. Viņš ieņem pulkveža pakāpi Ķīnas armijā.

Qiu saistība ar Vuhaņas Viroloģijas institūtu bija labi zināma viņas kolēģiem Kanādā, ko viņi atklāja CBC. Nacionālā raidorganizācija 2019. gada oktobrī ziņoja, ka Ķīnas pilsone laikā no 2017. līdz 2018. gadam ir veikusi piecus braucienus uz Vuhaņu. CBC ziņoja, ka “vienmēr ir bijuši jautājumi par Qiu ceļojumiem uz Ķīnu un to, kādu informāciju un tehnoloģijās viņa dalījās ar tur esošajiem pētniekiem”.

Viens no Nacionālās mikrobioloģijas laboratorijas darbiniekiem sacīja CBC: “Nav pareizi, ka viņa ir Kanādas valdības darbiniece, kas sniedz informāciju par slepenu darbu un zinātību, kā izveidot citas nācijas augsta līmeņa laboratoriju.”

2018. gadā Qiu tika apbalvota ar Kanādas ģenerālgubernatora balvu par inovācijām par viņas darbu, izveidojot efektīvu ārstēšanu cilvēkiem ar Ebolas vīrusu. Pirmie izmēģinājumi uz cilvēkiem rezultējās “divu medicīnas misionāru un 25 pirmo reaģentu un iedzīvotāju atveseļošanās 2014. gada Ebolas vīrusa uzliesmojuma laikā Libērijā”. Tas uzskatāms par Qiu nopelnu.

“Mans dēls bija tik satraukts,” Qiu sacīja video par saņemto balvu. Viņš teica:

Oho! Mana māte ir izdomājusi kā izārstēt Ebolas vīrusu!

Viss ārvalstu atbalsts Vuhaņas laboratorijai nav padarījis to drošāku. Francijas organizācija, kurai tika uzdots apstiprināt Vuhaņas virusoloģijas institūta iekārtu drošību, 2015. gadā, atteicās to darīt. Turklāt ir pārliecinoši pierādījumi, ka pašreizējās COVID-19 pandēmijas cēlonis ir Vuhaņas virusoloģijas institūts. Šo versiju apstiprināja gan ASV prezidents Donalds Tramps, gan ASV valsts sekretārs.

Share With:
Rate This Article

Leave A Comment