Trending News

Katoļu baznīcas pedofīli seksuāli izmantojuši 216’000 bērnu

Kopš 1950. gada Francijas katoļu baznīcā garīdznieki ir seksuāli izmantojuši aptuveni 216 000 bērnu – galvenokārt zēnus -, atklājusi jauna izmeklēšana. Izmeklēšanas vadītājs sacīja, ka ir konstatēti vismaz 2900–3200 varmākas. Ziņojumā katoļu baznīca apsūdzēta par “nežēlīgu vienaldzību pret upuriem”. Zīmīgi, ka par šo šokējošo faktu raksta BBC, kas ir izteikts sātanistu, pedofilu un korumpētās covid afēras ieviesēju aizstāvis – pamatstraumes medijs Anglijā. Tātad lietas mainās.

Pāvests Francisks “izjuta sāpes”, dzirdot par izmeklēšanas rezultātiem, teikts Vatikāna paziņojumā. Viens no vardarbībā cietušajiem teica, ka ir pienācis laiks baznīcai pārvērtēt savu rīcību. Fransuā Devā (François Devaux), kurš ir arī upuru apvienības La Parole Libérée (Runas brīvība) dibinātājs, sacīja, ka notikusi “uzticības nodevība, morāles nodevība, bērnu nodevība”. Izmeklēšanā tika konstatēts, ka Francijā vardarbībā cietušo bērnu skaits var pieaugt pat līdz 330 000, ņemot vērā ļaunprātīgu izmantošanu, ko veikuši baznīcas locekļi, piemēram, katoļu skolu skolotāji. François Devaux kungam tas iezīmēja pagrieziena punktu Francijas vēsturē: “Jūs beidzot esat piešķīris institucionālu atzīšanu visas Baznīcas atbildības upuriem – ko bīskapi un pāvests vēl nav gatavi darīt.” Saskaņā ar Vatikāna paziņojumu pāvests par šo ziņojumu uzzināja pēc tam, kad pēdējās dienās viņš tikās ar ciemos esošajiem Francijas bīskapiem.

Fransuā Deva (François Devaux), cietušo apvienības vadītājs

“Viņa pirmās domas ir par upuriem, ar dziļām skumjām par viņu brūcēm un pateicību par drosmi nākt klajā,” teikts rakstā. “Viņa domas pievēršas arī Baznīcai Francijā un ka, atzīstot šos briesmīgos notikumus un apvienojot Kunga ciešanas viņa visneaizsargātāko bērnu dēļ, tā var iet uz pestīšanas ceļu. Savdabīgi dzirdēt tik salkanas frāzes no paša pedofīlu bandas vadītāja – pāvesta.

“Ziņojuma publicēšana seko pēc vairākām prasībām par ļaunprātīgu izmantošanu un kriminālvajāšanu pret katoļu baznīcas amatpersonām visā pasaulē. Neatkarīgo izmeklēšanu pasūtīja Francijas katoļu baznīca 2018. gadā. Tā noritēja vairāk nekā divarpus gadus, analizējot tiesas, policijas un Baznīcas ierakstus un runājot ar upuriem un lieciniekiem. Tiek uzskatīts, ka lielākā daļa izmeklēšanā novērtēto lietu ir pārāk vecas, lai tās varētu saukt pie atbildības saskaņā ar Francijas tiesību aktiem.

Brigitte, kas pārdzīvojusi kapelāna seksuālu vardarbību pret bērniem, paskaidro, kāpēc viņa ir gatava runāt tikai tagad (no 2019. gada)

Cietušajiem neticēja

Ziņojumā, kas ir gandrīz 2500 lappušu garš, teikts, ka "lielākā daļa" upuru ir zēni, no kuriem daudzi ir vecumā no 10 līdz 13 gadiem. 

Tajā teikts, ka Baznīca ne tikai nav novērsusi ļaunprātīgu izmantošanu, bet arī nav ziņojusi par to, dažkārt apzināti liekot bērniem saskarties ar izvarotājiem. “Bija daudz nolaidības, klusēšanas, institucionālas piesegšanas,” otrdien žurnālistiem sacīja izmeklēšanas vadītājs Žans Marks Sovē. Viņš teica, ka līdz 2000. gadu sākumam Baznīca bija izrādījusi “dziļu, pilnīgu un pat nežēlīgu vienaldzību” pret upuriem.

“Upuriem netic, viņos neklausās. Uzklausot viņus, tiek uzskatīts, ka viņi, iespējams, ir veicinājuši to, kas ar viņiem noticis.”

Viņš piebilda, ka seksuāla vardarbība katoļu baznīcā joprojām ir problēma. Lai gan komisija atrada pierādījumus par 3200 ļaunprātīgu izmantošanu – no 115 000 priesteriem un citiem garīdzniekiem -, tomēr tas, iespējams, ir vēl pieticīgi novērtēts.

Saņem jaunāko, lai būtu tuvāk īstenībai!

“Katoļu baznīca pēc ģimenes un draugu loka ir vide, kurā ir vislielākā seksuālās vardarbības izplatība,” teikts ziņojumā.

Cietušo asociācijas Parler et Revivre (Runā un dzīvo vēlreiz) vadītāju Olivjē Savignacu 13 gadu vecumā ļaunprātīgi izmantoja katoļu brīvdienu nometnes direktors Francijas dienvidos. Viņš ziņu aģentūrai Associated Press pastāstīja, ka pirms ļaunprātīgas izmantošanas viņš domājis par priesteri kā “kādu labu, gādīgu cilvēku, kurš man nekaitētu”.

“Mēs to turējām pie sevis, tā ir kā augoša cista, tā ir kā gangrēna upura ķermenī un upura psihē,” viņš teica.

Izmeklēšanā tika atklāts, ka aptuveni 60% no vardarbībā cietušajiem vīriešiem un sievietēm bija “saskārušies ar lielām problēmām savā emocionālajā vai seksuālajā dzīvē”. Tas bija vairāk nekā 70 gadus un vairāk nekā puse gadījumu bija pirms 1970. gada. Bet tomēr – daudziem francūžiem tas būs brīdis, kad viņi pamostas no Baznīcas seksuālās vardarbības fenomena. Tas, kas kādreiz bija anekdotisks un aktuāls, pēkšņi ir sabiedrības iezīme. Ziņojuma slogs ir tāds, ka grēku nožēlas izpausmes un mazliet pieķeršanās baznīcas struktūrām vairs nav pietiekami laba. Ir jāatzīst, ka priesteru seksuāla vardarbība pret jauniešiem bija sistemātiska.

Par to bija atbildīga Baznīca, nevis negodīgi indivīdi. Daudzi Baznīcā būs šausmās par to, ko viņi atklāj. Daudzi šo brīdi uztvers kā katastrofu. 

Kā izteicās reliģisko ordeņu konferences prezidente māsa Veronika Margrone: “Ja Baznīca tā dreb, tad lai tā dreb.”

Pieprasa kompensāciju

Tikai nedaudzās izmeklēšanas lietās bija ierosināta disciplināratbildība, nemaz nerunājot par kriminālvajāšanu. Bet, lai gan lielākā daļa lietu tagad ir pārāk vecas, lai tās varētu saukt pie atbildības tiesā, izmeklēšana aicināja Baznīcu uzņemties atbildību par notikušo, tostarp nodrošinot cietušajiem kompensāciju. Tā atzīmēja, ka, lai gan finansiālā kompensācija neatrisinātu cietušo pārciesto traumu, tā tomēr bija “neaizstājama, jo pabeidz atzīšanas procesu”. Tā arī sniedza vairākus ieteikumus par to, kā novērst ļaunprātīgu izmantošanu, tostarp mācīt priesterus un citus garīdzniekus, kā arī veicināt upuru atpazīšanas politiku.

“Mēs gaidām skaidru un konkrētu Baznīcas atbildi,” paziņoja sešu upuru apvienību grupa. Francijas Bīskapu konferences prezidents, kurš kopā iniciēja šo ziņojumu, sacīja, ka

upuru skaits un viņu pieredze “pārsniedz to, ko mēs varētu iedomāties”. “Es izsaku savu kaunu, bailes un apņēmību rīkoties kopā ar cietušajiem, lai izbeigtu atteikšanos redzēt, dzirdēt, izbeigtu vēlmi slēpt vai maskēt faktus, nevēlēšanos tos publiski nosodīt,” Arhibīskaps Ēriks de Mulenss-Bofors sacīja.

Francijas katoļu baznīca iepriekš ir paziņojusi par plānu “finansiālai iemaksai” upuriem, sākot ar nākamo gadu. Šī gada sākumā pāvests Francisks mainīja Romas katoļu baznīcas likumus, lai skaidri noteiktu kriminālatbildību par seksuālu izmantošanu, kriminālkodeksa lielākajā pārskatīšanā gandrīz 40 gadu laikā.

Jāpiezīmē, ka runa ir par Franciju, bet kas vēl atklāsies pārējās valstīs?

Latvijas katoļu baznīcas arhibīskaps Zbigņevs Stankēvičs šo komentē šādi:

Stājoties amatā, skaidri un gaiši publiski pateicu, pie tam atkārtoju to vairākās intervijās, ka no manas puses nebūs nekādu kompromisu šai jautājumā. Tiklīdz manā rīcībā nonāks informācija par šādu faktu, tūlīt par to ziņošu policijai. Līdz šim manā rīcībā šāda informācija nav nonākusi, līdz ar to nebūtu korekti apgalvot par to, ka pie mums būtu šāda sērga. Protams, runāju tikai par manā pārziņā esošo baznīcas struktūru.

Avots.

Share With:
Rate This Article
No Comments

Leave A Comment