Trending News

Latvija tiecas kļūt pasaules pirmrindieks savu iedzīvotāju izsekošanā

Latvija cenšas kļūt par vienu no pirmajām valstīm, kas ieviesīs telefonu aplikāciju, izmantojot jaunu rīku, kuru izstrādāja ASV tehnoloģiju giganti Apple un Alphabet’s Google, lai palīdzētu izsekot koronavīrusu infekcijas.

Ziņu aģentūra Reuters raksta, ka pirmo izsekošanas aplikāciju veiksme bijusi škietama, jo Apple iPhone neatbalsta Bluetooth īsa attāluma pārraidi, lai mērītu inficēšanās risku.

Latvijā izveidotā aplikācija Apturi COVID ir citāda, tā ir balstīta uz Apple un Google pagājušajā nedēļā iznākušas tehnoloģijas. Kā zināms iOS un Android tiek izmantota 99% no visiem pasaules viedtālruņiem.

Aplikācijas izveidotāji tic, ka paļaušanās uz šo standartu nodrošinās plašu tehnoloģijas izplatību un pakāpenisku savietojamību ar kontakt-izsekošanas aplikācijām visā pasaulē, pieņemot, ka daudzi ieviesīs šo pašu izsekošanas un paziņošanas tehnoloģiju,

skaidro aplikācijas izstrādātāji.

Plānots, ka brīvprātīgā kontaktu fiksēšanas lietotne Apturi COVID nākamnedēļ ikvienam Latvijas iedzīvotājam būšot pieejama brīvprātīgi un bezmaksas – informē Apturi COVID komunikācijas konsultante Silva Aleksa Fridrihsone.

Saslimšanas gadījumā lietotne palīdzētu informēt visus, kuri to izmanto un ar kuriem slimnieks ir bijis kontaktā ilgāk par 15 minūtēm. Visas darbības lietotnē “Karantinas” apbalvo ar punktiem, kurus vēlāk lietotāji var pārvērst atlaidēs. Lietotāji katru dienu saņem arī dažādus veselību veicinošus uzdevumus un informatīvus materiālus.

Lietotnē notiks šifrēta datu apmaiņa, līdz ar to lietotnē kontaktpersonas uzrādīsies anonīmi.

Bet anonīmi tas vairs nebūs, tiklīdz kādam interesēs, kur konkrēts cilvēks ir pāvietojies,

– šo apstākli aplikācijas ieviesēji izvairās uzsvērt.

Savukārt, ja iedzīvotājs būs saslimis ar Covid-19 vīrusu, viņam tiks izsniegts speciāls kods, kas būs jāievada lietotnē. Līdz ar koda ievadi izpildīsies mehānisms, kas lokāli mēģinās saprast, vai šī ierīce bijusi kontaktā. Dati lietotnē uzglabāsies 14 dienas – pēc tam tie automātiski dzēsīsies. Lietotnes īpašnieks būs SPKC.

Viens no projekta partneriem ir NATO, kurš pēc bijušās darbinieces Inetas Kraukles teiktā nodarbojas ar militārā 5G projekta ieviešanu Latvijā.

Share With:
Rate This Article
Comments

Leave A Comment