Trending News

Latvija korupcijas augšgalā

Nupat, 15. jūnijā tika publicēts kārtējais Global Corruption Barrometer Europian Union 2021 izlaidums. Tā ir aptauja, kas pēta to, ko ES pilsoņi domā par savu valstu korupciju. Protams, mums interesē, kas notiek Latvijā un dati ir visai šokējoši.

Pētījuma ietvaros tika aptaujāti 40.000 cilvēki 2020.gada oktobrī/decembrī 27 valstīs. Kopējie rezultāti rāda to, ka 1/3 cilvēku uzskata korupciju par aizvien pieaugošāku problēmu savās valstīs un gandrīz puse atzīst, ka viņu valdības nedara pietiekoši, lai to mazinātu. Bet 3 no 10 cilvēkiem atzīst, ka izmantojuši kukuļus vai personisku pazīšanos, lai tiktu pie sabiedrības pakalpojumiem, kā veselības aprūpe vai izglītības sistēma. Tas būtu 106 miljoni visā ES. Tāpat ir pamatīgas bažas par to, ka bizness ir cieši saistīts ar politiku un vairāk kā puse aptaujāto uzskata, ka valdības patiesībā kalpo šaurai interešu grupai. Kā pozitīvais moments tiek atzīmēts tas, ka 2/3 aptaujāto uzskata, ka cilvēki šo situāciju var mainīt. Visu dokumentu var atrast un tad lejupielādēt ar visiem grafikiem šeit.

Kā vēl vienu pozitīvu faktoru var atzīmēt arī to, ka tik daudz cilvēku vismaz sāk redzēt un saprast to, kā patiesībā darbojas šī sistēma un cik sapuvusi tā ir. Bet ko tad rāda dati par Latviju?

Viens no grafikiem rāda to, cik % aptaujāto uzskata, ka korupcija pēdējo 12 mēnešu laikā ir pieaugusi, šeit rekordiste ir Kipra ar 65%, savukārt Latvijā tā domā 20% aptaujāto.

Un tad ir vēl viens grafiks, kurā attēlots tas, cik aptaujāto uzskata korupciju savā valstī par nopietnu problēmu. Šeit redzam, ka pirmajā vietā ir Horvātija ar šokējošu ciparu – 92%, kamēr Latvijā tas ir 81%, kas vienalga ir nereāli daudz. Tāpat, kā vidējais ES rādītājs, kas ir 62%, bet mēs esam stipri virs tā. Vismazākais rādītājs tradicionāli ir Skandināvijas valstīs, lai gan tur iedzīvotāji varbūt vēl nav atjēgušies, ka arī viņu režīmi kalpo tam pašam, kam visi pārējie.

Tad vēl ir rādītāji par to, cik kurā valstī valdības dara kaut ko, lai ar šo problēmu cīnītos. Te Latvijā 66% uzskata, ka nedara neko. Bet 1/3 tomēr domā, ka kaut ko dara. Nu šis ir interesants parametrs, jo uzskatīt, ka valdība kaut ko vispār var darīt, lai cīnītos ar korupciju, kas ir kapitālisma faktiskā pārvaldes forma, tas ir mazliet naivi. Un šeit atkal redzam to pašu korelāciju – pie mums ir 1/3 to, kas balso par sistēmu, kuri acīmredzami sapotēsies un kuri uzskata, ka valdība vispār kaut ko dara cīņā pret korupciju.

Statistikā par to, cik daudzi ir izmantojuši kukuļošanu pēdējo 12 mēnešu laikā – nu šeit mums ir 9%, salīdzinot ar igauņu 2%, bet visai tālu priekšā mums ir brāļi leiši – tiem esot veseli 17% kukuļotāju.

Bet vispār visvairāk kukuļošana un  personiskā ietekme izmantota tieši veselības aprūpes sfērā. Statistikā šie abi jēdzieni apzīmēti atsevišķi – personiskā ietekme jeb padomju laika apzīmējums ‘blats’ nekur nav palicis. Arī šodien tam ir milzīga ietekme un arī LV to izmantojuši 33% no aptaujātiem, kas turklāt ir visai neliels rādītājs, ja salīdzina ar citām valstīm, piemēram Čehijas 57%. Bet šeit viens no mazākajiem rādītājiem atkal ir igauņiem – tikai 12%.  Arī leišiem šai ziņā ir mazāk – 27%

Vēl daži būtiski parametri, ko var izlasīt, ir tas, ka kopumā veseli 48% uzskata, ka valdības viņu intereses vispār neņem vērā, bet vidēji ES 53% atzīst, ka tās vada privātās kompāniju intereses. Mums tā domā 63%

Tātad galvenais izvilkums no visa šī dokumenta par Latviju ir tas, ka šeit 81% uzskata korupciju par lielu problēmu un tikai 13% uzskata, ka valdība ņem vērā viņu intereses lēmumu pieņemšanā.

Saņem jaunāko, lai būtu tuvāk īstenībai!

Ja tas ir tā, tad savā būtībā tas ir lielisks rādītājs atmošanās ziņā – pie tādiem rādītājiem vispār nav saprotams, kā var eksistēt tāda valsts un tāds režīms. Slikti ir tas, ka visa šī lielā masa, kas it kā redz korupciju un saprot, ka vara strādā pret tautu, īsti nevar saņemties, lai skaidri demonstrētu savu attieksmi pret notiekošo, bet turpina spēlēt līdz šai sistēmai un piedalās šai korupcijā – kamēr tas tā būs, tikmēr tas arī darbosies.

Cita starpā, protams, galvenais jautājums – vai pie šādas statistikas kāds patiesi tic, ka šāds režīms rūpējas par cilvēku veselību?

A. Vasiļevskis

Share With:
Rate This Article
No Comments

Leave A Comment