Trending News

“Luksofora princips” — atgriešanās pie normālas dzīves notiks… nekad

2. februārī Ministru kabineta un Krīzes vadības padomes kopsēdē – tajā pašā, kurā tika skatīts lēmums ārkārtējo situāciju Latvijā pagarināt līdz 6. aprīlim, Veselības ministrija (VM) prezentēja jaunu stratēģiju, tā saucamo “luksofora principu”, proti, noteica četras epidemioloģisko rādītāju grupas, atbilstoši kurām noteiks ierobežojumus:

Citēju vārds vārdā no ziņu aģentūras LETA:

“Pašlaik Latvija atrodas pirmajā jeb tumši sarkanajā kategorijā, jo 14 dienās reģistrēti vidēji 561,26 jauni Covid-19 saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju.

No VM priekšlikuma izriet, ka ārkārtējā situācija valstī būtu saglabājama tik ilgi, kamēr Latvija atrodas tumši sarkanajā kategorijā, bet ārkārtējā situācija būtu atceļama, tiklīdz Latvija nonāktu otrajā jeb sarkanajā kategorijā, vienlaikus nedaudz mīkstinot atsevišķus ierobežojumus.

Otrā jeb sarkanā kategorija paredz, ka valstī joprojām ir augsta Covid-19 riska situācija, bet 14 dienu saslimstība būtu robežās no 100 līdz 200 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju. Šajā gadījumā varētu nedaudz mīkstināt pulcēšanās ierobežojumus, varētu nedaudz atvieglot tirdzniecību, atļaut individuāla sporta nodarbības iekštelpās, pakāpeniski atjaunot klātienes mācības, atļaut apmeklēt sabiedriskās ēdināšanas vietas.

Trešā jeb oranžā kategorija paredz, ka valstī ir vidēja Covid-19 riska situācija, bet 14 dienu saslimstība nokristos no 20 līdz 100 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju. Šajā fāzē varētu vēl vairāk mīkstināt ierobežojumus, tostarp atļaujot pulcēties, tirgoties, darboties kultūrvietām, sporta nodarbības iekštelpās.

Beidzamā jeb zaļā kategorija iestātos zema riska situācijā, kas būtu, ja 14 dienu kumulatīvā saslimstība ar Covid-19 nokristos līdz 20 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju. Šādā situācijā būtu iespējams atgriezties pie ikdienas dzīves ar nelieliem ierobežojumiem” (autora izcēlums).

Ko tas nozīmē, pārtulkojot cilvēku valodā?

Pirmkārt – saslimstība. Netiek skaitīti tikai reāli saslimušie ar simptomiem, cilvēki, kas nonākuši slimnīcās vai atrodas smagā stāvoklī. Saslimstības rādītājiem tiek pieskaitīts ikviens, kuram tests ir uzrādījis pozitīvu rezultātu. Pie esošās testu precizitātes 100–200 pozitīvu rezultātu uz 100 000 iedzīvotāju atrodas tālu zem testa kļūdas robežas — par to esam pārliecinājušies jau daudzkārt.

Saņem jaunāko, lai būtu tuvāk īstenībai!

Otrkārt, ir jārēķinās, ka šis vīruss ir atnācis uz palikšanu un turpinās cirkulēt populācijā līdzīgi neskaitāmiem citiem vīrusiem un baktērijām, ar kurām cilvēce ir sadzīvojusi līdz šim un turpina sadzīvot. Covid-19 pilnībā nepazudīs nekad, būs jauni paveidi, tāpat kā līdz šim tas ir noticis ar sezonālo gripu. Tā kā Covid-19 nav izteikta sezonas rakstura, “zaļais līmenis” nav sasniedzams pat teorētiski.

Treškārt, vai šie 100 pozitīvo analīžu gadījumi, ekstrapolējot uz 100 000 iedzīvotāju, 14 dienu laikā ir daudz vai maz? Vai tas ir pieņemams fona līmenis? Iedomājieties situāciju, kad visā valstī uz autoceļiem tiek noteikts ātrums 30 km/h, un to atcels tikai tad, ja 14 dienu laikā uz 100 000 automašīnu dažādu negadījumu (tostarp sīku skrambu!) būs mazāk par 100. Un arī pēc tam atļaus braukt tikai ar 35 km/h. Katram gadījumam. Idiotisms, teiksiet? Ka tāds rezultāts nav sasniedzams? Protams, ka nav!

Visbeidzot, VM ziņojumā ir skaidri un nepārprotami pateikts, ka pat sasniedzot statistiski nereālo “zaļo līmeni”, būs iespējams atgriezties pie ikdienas dzīves ar nelieliem ierobežojumiem. Kādi būs šie nelielie ierobežojumi? Sejas maskas, ikreiz izejot uz ielas? Kultūras pasākumi, bet tikai līdz 50 cilvēkiem, kuri ievēro 2 m distanci un ģērbti skafandros? Vai kaut kas cits no sērijas ‘kā mēs lemsim, tā būs!’

Jebkurā gadījumā varam nelolot ilūzijas, ka jelkad atgriezīsies pasaule, ko pazinām vēl pirms pāris gadiem.

Ilmārs

Attēli no LTV Ziņu dienesta facebook profila un

https://medicine.lv/raksti/veselibas-ministrija-rosina-par-arkartejas-situacijas-virzibu-turpmak-lemt-pec-luksofora-princi-95af4cde80

Share With:
Rate This Article
Comments

Leave A Comment