Friday, October 23, 2020
Trending News

Norvēģu zinātnieki: Covid-19 pozitīvs tests nenozīmē, ka vari kādu aplipināt

Covid-19 testam izmanto PCR metodi. PCR vīrusu noteikšana ir noderīga tikai tad, ja izprotam iegūto datu nozīmi: šī metode dod spēju noteikt RNS nelielos daudzumos, taču var nebūt skaidrs, vai šī RNS ir infekciozs vīruss vai tomēr nē. Šāds secinājums atrodams Oksfordas universitātes CEBM (Uz pierādījumiem balstītas medicīnas centrs) mājaslapā.

REKLĀMA

PCR ir ļoti jutīga metode un noteiks vīrusa RNS klātbūtni (ar PCR vīruss tiek atklāts, mērķējot uz vienu vai vairākiem gēnu fragmentiem). Iespējams, ka tiks atklāts gēnu fragments un vīruss “pozitīvs”. Bet vai šī vīrusa RNS ir aktīva? Tas ir, vai atklātā vīrusa RNS spēj reproducēt vai inficēt cilvēku (virulence) vai pārnest citiem cilvēkiem (infekciozitāte)? Uz šiem jautājumiem atbilde nav apstiprinoša.

PCR tests var atrast meklēto vīrusu. Tā rezultātā PCR ir pozitīvs, taču joprojām ir izšķirošs jautājums: vai šis vīruss ir aktīvs, t.i., infekciozs vai virulents? Tikai PCR nevar atbildēt uz šo jautājumu. Zinātnieki paskaidro, kāpēc vīrusa kultivēšana ir nepieciešama, lai atbildētu uz šo jautājumu:

“Vīrusu kultūrā vīrusi tiek injicēti laboratorijas šūnu līnijās, lai noskaidrotu, vai tie izraisa šūnu bojājumus un nāvi, tādējādi atbrīvojot veselu virkni jaunu vīrusu, kas var inficēt citas šūnas.”

Tas ir, ja PCR atklāj vīrusu cilvēka paraugā, šī noteikšana var atbilst vīrusam, kurš vairs nespēj ne inficēt šūnas, ne vairoties. Biologi var noteikt, vai vīruss ir infekciozs, injicējot to šūnās (kultūras šūnās). Ja vīruss neietekmē šīs šūnas un vīruss tajās nepavairo, tad PCR testā tika atrasts vīruss, kas vairs nav aktīvs. Galvenā atziņa ir tāda, ka PCR pozitīvs ir neinfekciozs pozitīvs.

Cilvēkam iespējams pozitīvs Covid-19 tests, bet ne viņš jūtas slims, nedz arī citus var aplipināt.
Latvijas SPKC neatklāj cik no pozitīvi testētajiem ir reāli simptomi, neviens nepēta vai pozitīvi testētais ir lipīgs.

Tātad, kā saprast, vai vīruss ir aktīvs? 
Jūs veicat PCR testu. Ja vīruss tiek atrasts, šo vīrusu pēc tam būtu injicē kultūras šūnā. Ja, injicējot šo vīrusu kultūras šūnās, vīruss nespēj šūnās vairoties, šis vīruss vairs nevar nevienu inficēt. Tas nozīmē, ka pat tad, ja esat Covid-19 pozitīvs, jūs vairs neesat lipīgs, tas ir, vīruss, kas jūsos atrodas, vairs nav aktīvs.

Šajā grafikā aizēnotā zona parāda, ka vīruss ir infekciozs apmēram 10 dienas pēc inficēšanās. Bet tad vīruss joprojām vīrusu ir iespējams konstatēt, tomēr tas vairs nav infekciozs. Šādā veidā PCR varētu būt pozitīvs, taču tas nenozīmē, ka vīrusu vīruss ir virulents vai infekciozs, drīzāk tas nozīmē, ka “neaktīvo” vīrusu RNS joprojām var noteikt ar PCR metodi.

Zemāk esošajos attēlos iespējams apskatīt PCR pozitīvos rezultāti Spānijā (augšā zaļā krāsā) pret nāves gadījumiem, kas marķēti kā Covid19 nāves gadījumi (apakšā brūni) no 1. marta līdz 14. septembrim Avots: Spānijas Veselības ministrija. Skaidri redzams, ka pozitīvie gadījumi ir ļoti daudz, bet nāvju skaits ir tuvu nullei. Tas skaidri parāda, ka panika ir nepamatota.

Svarīgi, ka pats PCR metodes radītājs uzsvēra, ka PCR metode nav paredzēta infekciju slimību noteikšanai –

Vai Tu veiksi testu, ja parādīsies Covid jeb saaukstēšanās simptomi?
Share With:
Rate This Article
Comments

Leave A Comment