Trending News

Oficiālie mirstības dati Latvijā (uz februāra vidu)

Galvenie masu mediji tautai katru dienu jauc galvu, paziņojot, cik iedzīvotāju visā pasaulē it kā no jauna it kā saslimuši ar to, ko sauc par C-19, un cik miruši no šīs slimības. Piedāvājam saiti uz SPKC oficiālo mirstības statistiku, kā arī ielūkojamies pēdējo mēnešu datos.

Izziņoto saslimstības rādītāju pamatā ir pozitīvi C-19 testu rezultāti, no kuriem liela daļa veikta ar sen par šim nolūkam nederīgu atzīto PCR testu, līdz ar ko 70-90% pozitīvo ir falši pozitīvi (vēl daļu veic ar siekalu testiem). Vairāk par PCR testu neprecizitāti un nepiemērotību lasiet šeit un šeit.

Mirušo skaitā, ko mums ziņo galvenie plašsaziņas līdzekļi, savukārt, visu 2020. gadu dažādās proporcijās bijuši ietverti ne tikai tie cilvēki, kuru nāves cēlonis tiešām ir šī vīrusa izraisītā slimība (pareizi būtu teikt — miruši no C-19), bet arī tādi, kam, pat ja viņiem ir C-19 raksturīgie simptomi, vēl ir arī vidēji 2,5 citas smagas kaites (miruši ar C-19), un arī tādi, kuriem nekādu C-19 simptomu nav, tātad slimības nav, toties PCR tests gan ir pozitīvs*.

Dzirdēts arī tas**, ka uzskaitītajām mirušo grupām klāt nāk vēl viena — mirušie, kam ar C-19 itin nekāda sakara nav, toties “no augšas” ticis pieprasīts iekļaut tos no C-19 mirušo statistikā. Runā, ka par šādu darbību reizēm vēl arī saņemot samaksu — vai nu aprūpes nams, slimnīca vai aizgājēja tuvinieki, piemēram, apmaksājot bēru izdevumus. Par šo baumu daudz, pierādījumu — maz, katrā ziņā gan ārzemju, gan vietējie faktčekeri pret šīm baumām ir cīnījušies ļoti centīgi.

SPKC oficiālie Latvijas iedzīvotāju mirstības dati

Lai gan iedzīvotājiem, gan mediju un iestāžu pārstāvjiem palīdzētu saglabāt skaidru pārskatu, piedāvājam saiti uz mūsu pašu SPKC oficiālo, taču visnotaļ neviegli atrodamo mirstības statistiku – https://statistika.spkc.gov.lv/pxweb/lv/Health/. Sadaļā “Mirstība” izvēlamies punktu “MOR10”, tālāk izvēlamies nāves cēloņus, gadus, rādītāju “Skaits” un vēlamos mēnešus, un iegūstam šādu tabulu:

https://statistika.spkc.gov.lv/pxweb/lv/Health/Health__Mirstiba/MOR10_Iedzivotaju_naves_celoni_menesi.px/table/tableViewLayout2/

Šeit redzam gan zolīdo piebildi “Ņemt vērā, ka [ailē ‘nāves cēlonis — Covid-19’] iekļauti dati tikai par tiem gadījumiem, kuros C-19 ir nāves pamatcēlonis“, gan arī to, ka 2020. gadā tas bija relatīvi nebūtisks cēlonis uz kopējā fona. Pagaidām šajā avotā pieejami dati līdz 2020. gada decembrim (ieskaitot).

Mirušo skaitsĪpatsvars kopskaitā
Kopā28344100 %
No tiem, pēc nāves cēloņiemxx
Asinsrites sistēmas slimības (I00-I99)1532054,1 %
Audzēji (C00-D48)610021,5 %
Ārēji slimību un nāves cēloņi (V01-Y98), tostarp nelaimes gadījumi, saind. ar alkoholu, pašnāvība, vardarbība 13914,9 %
Gremošanas sistēmas slimības (K00-K93)9803,5 %
Elpošanas sistēmas slimības (J00-J99), [tostarp gripa un pneimonija] 704 [372]2,5 % [1,3 %]
Īpašiem gadījumiem paredzētais kods – Covid-19 (U07)6592,3 %
Saņem jaunāko, lai būtu tuvāk īstenībai!

Tikai 2020. gada beigās strauji sāka pieaugt oficiālais no C-19 mirušo skaits

Apskatīsim tomēr tuvāk tos nāves gadījumus, kuru cēlonis oficiāli ir C-19, un kas 2020. gadā kopā bija 659. 2020. gada gaitā ar C-19 mira vien daži cilvēki katru nedēļu, toties oktobrī – 24, novembrī – 126, bet decembrī jau 491. Šeit varam ieraudzīt mirstības līkni, kas regulāri tiek atjaunota ar svaigākajiem datiem. Redzams, kā 2020. gada beigās pēc šiem pašiem SPKC datiem pa nedēļām oficiāli no pamatcēloņa C-19 mirušo skaits pēkšņi sāka pieaugt diezgan strauji, līdz ap jauno gadu sasniedza ~120-160 mirušo nedēļā un pagaidām nostabilizējās:

Dati uz 18.02.2021.

Ļoti nepatīkami, ka valdības ieviestie iedzīvotāju brīvības ierobežojumi nemaz nav pozitīvi ietekmējuši cilvēku mirstību. Visstraujākais mirstības pieaugums diemžēl vērojams tieši brīžos, kad ierobežojumi tikko pastiprināti: No 21. oktobra, kad prasīja nēsāt maskas visās sabiedriskās vietās (mirstība pieaug līdz vid. 10 cilvēku nedēļā), no 9. novembra, kad ieviesa ārkārtējo situāciju (mirst ~25-65 cilvēki nedēļā), un no 21. decembra, kad vēl pievilka grožus (mirst ~120-160 cilvēku katru nedēļu). Tā, protams, ir tikai sakritība. Un tomēr līkne liktin liek uzdot — kaut vai pašam sev — jautājumu, vai ierobežojumi, kas uzlikti veselai tautai, ir iedarbīgi, un vai medicīnas nozare pietiekami rūpējas par akūti un hroniski slimo, vientuļo, depresīvo, atkarīgo un citās psihiskās grūtībās nonākušo cilvēku pasargāšanu no priekšlaicīgas nāves ar Covid-19.

*Piemērs pēdējiem ir Īrijas Veselības aizsardzības uzraudzības centra (Health Protection Surveillance Centre) direktora Džona Kadihija (John Cuddihy) izteikumi “Speciālās komitejas atbildei uz Covid-19” (Special Committee on Covid-19 Response) vadītāja Maikla Maknamaras (MIchael McNamara) intervijā, ko var klausīties šeit.

** Meisenes (Vācijā) ārsts un apbedītājs uzrāda miršanas apliecības, uz kurām spiediena dēļ “no augšas” rakstīts C-19, lai gan cilvēku nāves cēlonis bijis cits.

L. Tjuniņa

Share With:
Rate This Article
Comments

Leave A Comment