Trending News

Oksfordas, Harvardas un Stenfordas zinātnieki iestājas pret esošo COVID-19 politiku

4. oktobrī publicēta Starptautiskā petīcija pret COVID-19 politiku, kura nosaukta kā Lielā Baringtonas deklarācija (The Great Barrington Declaration). To ir sagatavojuši trīs pasaules augstākā ranga zinātnieki – infekciju slimību epidemiologi un sabiedrības veselības speciālisti, paužot savu protestu pret dominējošo COVID-19 politiku. Viņi uzsver, ka tā kaitē cilvēkiem, pasliktina sabiedrības fizisko un garīgo veselību, vienlaicīgi deklarācijā iesakot citu pieeju – fokusētu aizsardzību –

“Pārstāvot gan kreisu, gan labējus politiskos uzskatus, mēs savu karjeru esam veltījuši sabiedrības veselības aizsardzībai. Pašreizējā lokdauna politika graujoši ietekmē sabiedrības veselību gan īstermiņā, gan ilgtermiņā. Rezultāti (minot tikai dažus) ietver zemāku vakcinācijas līmeni bērnībā, sirds un asinsvadu slimību saasināšanos, vēža skrīningu skaita samazināšanos un garīgās veselības pasliktināšanos – kas noved pie tā, ka nākamajos gados mirstība būs tikai lielāka, un darba ņēmējiem un jaunākiem sabiedrības locekļiem būs jāiztur vislielākais slogs. Studentu nelaišana uz skolām ir klaja netaisnība.

Uzturot spēkā šos noteikumus līdz vakcīnas pieejamībai, tiks nodarīts neatgriezenisks kaitējums, un mazāk privileģētiem tiks nesamērīgi kaitēts.

Par laimi mūsu izpratne par vīrusu pieaug. Mēs zinām, ka COVID-19 nāve veciem un nespējīgiem cilvēkiem ir vairāk nekā tūkstoš reižu lielāka nekā jauniešiem.

Patiešām, bērniem COVID-19 ir mazāk bīstams nekā daudzas citas slimības, tostarp gripa.

Pieaugot iedzīvotāju kopējai imunitātei, samazinās infekcijas risks visiem – arī mazāk aizsargātajiem. Mēs zinām, ka sabiedrība kopumā galu galā sasniegs ganāmpulka imunitāti – t.i., brīdī, kad jaunu inficēto skaits kļūst stabils – un ka var palīdzēt vakcīna (bet kopējā imunitāte no vakcīnas nav atkarīga). Tāpēc mūsu mērķim jābūt līdz minimumam samazināt mirstību un sociālo kaitējumu, līdz sasniegsim ganāmpulka imunitāti.

Labvēlīgākā pieeja, kas līdzsvaro ganāmpulka imunitātes sasniegšanas riskus un ieguvumus, ir ļaut tiem, kuriem ir minimāls nāves risks, normāli dzīvot savu dzīvi, dabiskas infekcijas ceļā veidot imunitāti pret vīrusu, vienlaikus labāk aizsargājot tos, kuri ir visaugstākajā riska līmenī. Mēs to saucam par fokusēto aizsardzību.

Noteikumu pieņemšana, vājāku cilvēku aizsardzībai jābūt sabiedrības galvenajam mērķim veselības aizsardzībai pret COVID-19.

Piemēram, pansionātos jāizmanto personāls ar iegūto imunitāti un bieži jāveic citu darbinieku un visu apmeklētāju PCR pārbaude. Personāla rotācija būtu jāsamazina līdz minimumam. Mājās dzīvojošajiem pensionāriem mājās vajadzētu piegādāt pārtikas preces un citas pirmās nepieciešamības preces. Ja iespējams, viņiem ģimenes locekļus vajadzētu satikt ārpusē, nevis iekšā. Var ieviest visaptverošu un detalizētu noteikumu sarakstu, tostarp pieejas vairāku paaudžu mājsaimniecībām, un tas ir sabiedrības veselības speciālistu darbības jomā un iespējās.

Tiem, kuri nav riska grupās, nekavējoties jāļauj atjaunot dzīvi kā parasti.

Lai samazinātu ganāmpulka imunitātes slieksni, visiem vajadzētu praktizēt vienkāršu higiēnu, piemēram, roku mazgāšanu un uzturēšanos mājās, kad ir slims. Skolām un universitātēm jābūt atvērtām un mācībām jānotiek klātienē. Būtu jāatsāk ārpusstundu aktivitātes, piemēram, sports. Gados jaunākiem zema riska pieaugušajiem vajadzētu strādāt normāli, nevis mājās. Būtu jāatver restorāni un citi uzņēmumi. Māksla, mūzika, sports un citas kultūras aktivitātes būtu jāatsāk. Cilvēki, kuri ir vairāk pakļauti riskam, var piedalīties, ja vēlas, savukārt sabiedrība kopumā bauda aizsardzību, ko neaizsargātajiem piešķir tie, kas ir izveidojuši ganāmpulka imunitāti.

2020. gada 4. oktobrī šo deklarāciju Lielajā Baringtonā, ASV parakstīja:

Dr. Martin Kulldorff, profesors Hārvardas Medicīnas skolā, biostatistiķis un epidemiologs. Viņa pētniecības jomas ir jaunu slimību uzraudzības metožu izstrāde, zāļu un vakcīnu drošuma uzraudzība pēc to laišanas tirgū, kā arī infekcijas slimību uzliesmojumu savlaicīgai atklāšana un pārraudzība.

Dr Sunetra Gupta, ir Indijas izcelsmes Oksfordas universitātes epidemioloģijas profesore, infekciju slimību epidemioloģe ar pieredzi imunoloģijā, vakcīnu izstrādē un infekcijas slimību matemātiskajā modelēšanā. Viņa ir veikusi pētījumus par dažādu infekcijas slimību, tostarp malārijas, gripas un COVID-19, pārnešanas dinamiku, kā arī saņēmusi Karaliskās biedrības Rosalind Franklin balvu.

Dr Jay Bhattacharya, medicīnas profesors Stenfordas universitātē un zinātniskais līdzstrādnieks Nacionālajā ekonomikas pētījumu birojā. Viņš vada Stenfordas universitātes Demogrāfijas, veselības un novecošanas ekonomikas centru. Dr. Bhattacharya pētījumi koncentrējas uz neaizsargāto iedzīvotāju veselību un labklājību, īpašu uzmanību pievēršot valdības programmu, biomedicīnas atjauninājumu un ekonomikas pētījumiem. Dr Bhattacharya jaunākie pētījumi koncentrējas uz COVID-19 epidemioloģiju, kā arī politikas reakciju uz epidēmijas novērtējumu. Viņš ir publicējis 135 rakstus populārākajos recenzētos zinātniskos žurnālos medicīnā, ekonomikā, veselības politikā, epidemioloģijā, statistikā, tiesībās un sabiedrības veselībā, kā arī citās jomās. Viņam ir doktora grādi gan medicīnā, gan ekonomikā, abi iegūti Stenfordas universitātē.

Deklarāciju jau parakstījuši gandrīz pusmiljons cilvēku, no tiem 9336 medicīnas sabiedrības veselības zinātnieki.

Vai Tu atļausi sev injicēt Covid-19 vakcīnu, kad tādu ārsts ieteiks?
REKLĀMA
Share With:
Rate This Article
Comments

Leave A Comment