Friday, October 23, 2020
Trending News

Patentēšana kā medicīniskā fašisma ierocis

Iedomājieties, ja vienam uzņēmumam būtu patents, kas aptvertu visas Covid-19 testēšanas metodes. Uzņēmums par saviem testiem varētu pieprasīt monopola cenas un aizliegt konkurentiem – tostarp bezpeļņas un universitāšu laboratorijām – ražot vai administrēt savus testus. Ja uzņēmums kļūtu par vienīgo valsts piegādātāju, tas cīnītos, lai apmierinātu pieprasījumu. Uzņēmums gūtu milzu peļņu, bet sabiedrība saskartos ar garām rindām un nepietiekamu, dārgu un arī neērtu pakalpojumu.

REKLĀMA

Vai patenta īpašnieks kādreiz ekspluatēs dzīvībai bīstamu infekcijas slimības uzliesmojumu šādā veidā? Jā. 2001. gadā Amerikas Savienotās Valstis saskārās ar ticamiem Sibīrijas mēra uzliesmojuma draudiem, tomēr Bayer atteicās konkurentiem licencēt savus patentus par ciprofloksacīnu (Cipro), kas ir visefektīvākās Sibīrijas mēra antibiotikas, pat tad, kad Bayer paši ar grūtībām appgādāja valsts antibiotiku krājumus.

Var šķist nepiedienīgi iedomāties, kā viens patents rada plašu diagnostisko testu monopolu, taču tas notika. 1990. un 2000. gados, biotehnoloģijas uzņēmumi patentēja medicīnisko diagnostiku, kas viņiem deva gandrīz pilnīgu kontroli pār slimību noteikšanu. Viens uzņēmums ieguva patentus par tādu metožu diagnosticēšanu, kuriem ir augsts krūts vēža attīstības risks, un “mēģināja likvidē testēšanu konkurējošās laboratorijas, nosūtot pretenzijas”; cits uzņēmums kļuva par “vienīgo ģenētisko testu nodrošinātāju daudziem neiroloģiskām un endokrīnām slimībām”, ieskaitot muskuļu distrofiju un Alcheimera slimību.

Zīmīgi, ka vakcīnu uzņēmums Moderna jau bija patentējis koronavīrusa vakcīnu (tieši kā Covid-19 – ar smailes S1 proteīnu)  2019. gada 28. martā un tā tika izstrādāta jau iepriekš. Tātad kāds jau sen zināja, ka nākotnē radīsies elpceļu koronavīruss un jau laicīgi bija izgatavojis tieši tādu vakcīnu, kāda ir nepieciešama. Vai varbūt tomēr ir grūti tam noticēt?

Līdz 2011. gadam Amerikas Medicīnas asociācija iesniedza satrauktu amicus ziņojumu ASV augstākajā tiesā, sūdzoties, ka “[grūti] iedomāties, kā klīniskās diagnostikas turpinās nodrošināt kvalitatīvu pacientu aprūpi un, ka ārsti turpinās praktizēt medicīnu ētiskos un efektīvos veidos saskaņā ar patentu režīmu, kas ļauj plaši patentēt “ķermeņa dabiskās reakcijas uz slimībām un to ārstēšanu”.

Augstākā tiesa sadzirdēja. Laikā no 2012. līdz 2014. gadam svarīgo lietu trijotne – Mayo, Myriad un Alice – to apstiprināja, ka, ja patents ir vērsts uz abstraktu ideju, dabas parādību vai dabas likumu, tam jāpiesaka kaut kas jauns, kas ir attiecināms uz izgudrotāju – “ izgudrojuma koncepcija ”- kurš kļūst par tiesīgu saņemt patentu aizsardzību. Patents kopumā nevar pretendēt uz fundamentālu zināšanu pamatu, piemēram, cilvēka ķermeņa antivielām pret Covid-19, un pievērsties esošai, parastai tehnoloģijai, piemēram, izmantojot adatu, lai ņemtu asins paraugu, kas satur šīs antivielas. Šie augstākās tiesas lēmumi palīdzēja atjaunot patentu likumu tradicionālo līdzsvaru starp izgudrotāju stimuliem un sabiedrības piekļuvi tehnoloģijai.

Amerikas Savienoto Valstu inovāciju ekonomika ir augusi Mayo, Myriad un Alice laikā, dodot labumu veselības aprūpei – un ne tikai diagnostikas testēšanai. Piemēram, Justus Decher 2013. gadā izstrādāja tele-veselības produktu, kas pacientiem ļauj attālināti konsultēties ar ārstiem. Dažus gadus vēlāk Decher apsūdzēja par plaša vecāka patenta pārkāpšanu, kas aptvēra pamatideju konsultēt pacientus attālināti – pat pa tālruni. Par laimi tiesa atzina par spēkā neesošu patentu saskaņā ar augstākās tiesas Mayo un Alice precedentiem.

Atbrīvojušies no pārrobežu patentiem par fundamentālajām zināšanām, mēs redzam plašu centienu būvēt un izplatīt jaunus rīkus cīņai pret Covid-19, tostarp 3D printētus un atvērtā koda maskas un ventilatorus, kā arī klīniskos izmēģinājumus ar desmitiem iespējamo ārstēšanu un vakcīnu veidiem. Kamēr ASV kavējas ar diagnostikas testu ieviešanu, izgudrotāji aktīvi jau to izgudro: FDA ir atļāvuši desmitiem dažādu Covid-19 testu. Dažus izgudrotājus var motivēt patentu stimuls – uzņēmumi joprojām var iegūt patentus, tikai ierobežotos daudzumos. Bet daudz ko virza altruisms, mīlestība pret zinātni un reputāciju, kas rodas, izgudrojot kaut ko tādu, kas glābj miljoniem dzīvību. Mūsdienās neviens uzņēmums nemonopolizē Covid-19 testēšanu, un no tā visi gūst labumu.

Tomēr daži patentu īpašnieki un viņu sabiedrotie nesaprātīgi apdraud šo līdzsvaru. Pagājušajā gadā ar lielāko farmācijas un biotehnoloģijas nozares tirdzniecības grupu atbalstu senatori Chris Coons un Thom Tillis ierosināja likumprojektu, ar kuru tiktu atcelts Mayo, Myriad un Alice noteikumi, paplašinot patentu izmantošanas ierobežojumus.

Patentu atbalstītāji tagad izmanto Covid-19 krīzi, lai virzītu Coons-Tillis likumprojektu, apgalvojot, ka ir nepieciešami plaši patenti par patentu neattiecināmu priekšmetu, lai stimulētu anti-Covid tehnoloģiju izgudrošanu, jo īpaši diagnostikas testus. 

Šāda pieeja ir pretrunā pierādījumiem, ka vislielākās problēmas, ar kurām mēs saskaramies, ir globāls nepatentētu pamatmateriālu trūkums, piemēram, deguna irbulīši, nevis izgudrojumu trūkums.

Kongresam būtu jānoraida šie centieni, lai atceltu tradicionālo līdzsvaru un paplašinātu patentu piemērošanas jomu. Pašreizējais juridiskais standarts var nebūt ideāls, taču tas darbojas. Covid-19 krīzes laikā Kongresam vajadzētu koncentrēties uz politiku, kas veselības aprūpes darbiniekiem, citiem būtiskiem darbiniekiem, pacientiem un visiem amerikāņiem piešķir viņiem nepieciešamos resursus.

Vai Tu veiksi testu, ja parādīsies Covid jeb saaukstēšanās simptomi?

Avots

Share With:
Rate This Article
Comments
  • It’s actually a great and useful piece of info. I’m satisfied that you simply shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

    oktobris 11, 2020
  • Howdy! This post could not be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept chatting about this. I will forward this page to him. Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

    oktobris 13, 2020

Leave A Comment