Monday, July 13, 2020
Trending News

Pesticīda Roundup ražotājs piekrīt maksāt $10,9 miljardus, lai izvairītos no tiesvedībām

Frankfurte / Ņujorka (Reuters) – Pēc vairāk nekā gadu ilgušām sarunām pesticīda Roundup ražotājs Bayer (pieder meitas uzņēmums Monsanto) piekrita samaksāt USD 10,9 miljardus, lai nokārtotu tūkstošiem ASV prāvu, apgalvojot, ka tās plaši izmantotais nezāļu iznīcināšanas līdzeklis Roundup izraisīja vēzi. Tādā veidā nenotiks tiesvedības, kas ir gremdējušas uzņēmuma akciju cenu.

Vācijas medikamentu un pesticīdu ražotājs ir izlīdzis ar apmēram 75% no 125 000 prasību, lai izbeigtu tiesiskos strīdus, ko tas mantojis deļ Monsanto iegādes. Bayer nopirka pesticīdu ražotāju Monsanto 2018. gadā par $63 miljariem dolāru.

Tātad pret Monsanto pasaulē jau ir celtas 125 000 prasības.

Izlīgtās lietas saistībā ar Roundup un citiem nezāļu iznīcinātājiem, kuru pamatā ir glifosāti, veido apmēram 95% no tiem, kas pašlaik tiek iztiesāti.

Arī Latvijā nesen kāds maza bērna tēvs cēla trauksmi par saindēšanos ar Bayer ražotajiem pesticīdiem, kas bija izkaisīti uz blakusesošā lauka. 

Roundup izlīgums ir pareiza rīcība pareizajā laikā, lai Bayer pārtrauktu ilgu nenoteiktības periodu,”

sacīja Bayer izpilddirektors Verners Baumanns.

Bayer izpilddirektors Verners Baumanns

Kompānija paziņoja, ka tā veiks maksājumu no 8,8 miljardiem USD līdz 9,6 miljardiem USD, lai atrisinātu pašreizējo Roundup tiesvedību – ieskaitot piemaksu, kas paredzēta, lai segtu neiztiesātās prasības – un 1,25 miljardus USD, lai atbalstītu atsevišķu vienošanos, kas risinātu iespējamās tiesvedības nākotnē.

Bayer pilnībā neatrisina savas problēmas, bet mēģina darīt tik daudz, cik tas ir iespējams, lai izbeigtu nenoteiktību,” sacīja Adams Zimmermans, Lojolas juridiskās skolas tiesību profesors, kurš sekojis prāvai. Viņš raksturoja darījumu kā radošu, piebilstot:

Es redzu, cik tas ir izdevīgs Bayer.

Jau iepriekš ir slēgti līdzīgi ārpustiesas ārpustiesas izlīgumi, piemēram, Merck & Co 5 miljardu dolāru darījums, lai izbeigtu tiesvedību par izņemto pretsāpju līdzekli Vioxx, un Bayer darījumi 2 miljardu dolāru vērtībā, lai izbeigtu prasības par kaitējumu, ko radījušas tā ražotās Yasmin un Yaz kontracepcijas tabletes.

Kens Feinbergs, kuru par izlīguma starpnieku iecēla ASV federālais tiesnesis vairāk nekā pirms gada, sacīja, ka, kamēr gandrīz 25 000 prasību ir neatrisinātas, vairāk lietu neizskatīs, jo to atrisinājums gaidāms nākamajos mēnešos.

Bayer gudri nolēma izšķirt strīdu, nevis riskēt ar spriedumu Amerikas tiesā,” sacīja Feinbergs,

kurš ir bijis starpnieks citos augsta līmeņa strīdos, tostarp 11. septembra upuru kompensācijas fondā, BP katastrofā Deepwater Horizon un Volkswagen dīzeļdegvielas izmešu skandālā.

APELĀCIJAS TURPINĀS

Trīs lietas, kas nonākušas līdz tiesai, turpināsies apelācijas procesā, un tās neaptver šis izlīgums, sacīja Bayer.

ASV federālā apelācijas tiesa pirmdien aizliedza Kalifornijas štatam pieprasīt, lai Bayer marķē Roundup ar brīdinājumu, ka tas var izraisīt vēzi.

Šis lēmums, kurš neatļauj Kalifornijas štatam pieprasīt rakstīt brīdinājumu uz produktiem, kuru pamatā ir glifosāti, ir nodalīts no plašākas tiesvedības par to, vai Roundup izraisa noteikta veida asins vēzi.

Uzņēmums, kura vadība aprīlī atguva akcionāru atbalstu miljardu kompensāciju izmaksām, ir noliedzis apgalvojumus, ka Roundup vai tā aktīvā viela glifosāts izraisa vēzi, sakot, ka gadu desmitiem ilgušie neatkarīgi pētījumi liecina, ka produkts esot drošs lietošanai cilvēkiem. Tad tikai nav saprotams, kādēļ labprātīgi jāmaksā kompensācija un no kā saslimuši cilvēki ar vēzi?

Bayer uztrauc svarīgākas lietas par cilvēku veselību – tas paziņoja, ka cer saglabāt savu investīciju līmeņa kredītreitingu un plāno saglabāt savu dividenžu politiku.

Pirms lēmuma par izlīgumu Bayer domāja turpināt lietu tiesvedību, taču riska novērtējumā tika secināts, ka papildu tiesvedības nav ne finansiāli, ne reputācijas riska vērti, sacīja uzņēmums.

Monsanto sāka ražot un tirgot Roundup 1974. gadā, un, lai gan sastāvs vairs nav aizsargāts ar patentu, Roundup joprojām ir plaši lietots.

Bayer akcijas ir samazinājušās par 29%, kopš tas noslēdza Monsanto iegādes darījumu 2018. gada jūnijā. Vienu brīdi pagājušajā gadā, kad tiesa lēma pret uzņēmumu, Bayer tirgus vērtība bija nokritusies pat zem tā, ko Bayer samaksāja par Monsanto.

“Bayer” turpinās pārdot Roundup un produktam nepievienos brīdinājumu par vēzi, sacīja uzņēmuma pārstāvis.

Bayer vairākkārt ir teicis, ka

Roundup ir drošs un svarīgs lauksaimniekiem, kuri herbicīdu lieto kopā ar uzņēmuma ģenētiski modificētajām sēklām.

Potenciālās lietas nākotnē regulēs īpašs klases līgums (class agreement), kuru apstiprinās tiesa. Vienošanās paredz izveidot neatkarīgu zinātnes ekspertu grupu. Zinātnes grupa noteiks, vai Roundup var izraisīt vēzi un, ja jā, tad kāds būtu nekaitīgs lietošanas daudzums.

Visinteresantākais, protams, ir jautājums, kas tie būs par ekspertiem un kurš tos apmaksās?
Izlīgums paredz "apturēt visus procesus, lai kamēr tiek sagatavoti zinātniskie atzinumi".

Share With:
Rate This Article
No Comments

Leave A Comment