Trending News

Pēteris Apinis: Koronavīruss kā draugs

Dr. Pēteris Apinis –

Jau piecus menešus mēs sadzīvojam uz šīs pasaules – cilvēks un koronavīruss SARS-CoV-2. Šķiet, esam iepazinušies. Vīruss dzīvo dažas dienas, kas ir gauži īss mūžs, salīdzinot ar cilveka mūžu, bet tikpat nenozīmīgs attiecībā pret zemeslodes vai visuma vēsturi.

Un es aicināšu Jūs paraudzīties uz vīrusu ar pozitīvu skatu, jo patiesībā jau arī vīruss ir tādi pati Dieva radība kā mēs. 

Cilvēcei koronavīruss ir vienlaikus sodība un vienlaikus unikāla dāvana.

Nekad uz zemeslodes, kopš uz tās saimnieko Homo sapiens nav bijis tāda unikāla brīža, kad būtu apstājušies visi kari. Pat Olimpiskās spēles karus līdz šim ir mazinājušas, nevis apturējušas. Koronavīruss karus ir apturējis, terora aktus gandrīz apturējis, un, pretēji prognozētajam – samazinājis arī vardarbību un slepkavību skaitu uz zemeslodes. Tik drošā un mierīgā pasaulē neviens no mums nekad nav dzīvojis. Mirstība uz zemeslodes ir ievērojami samazinājusies, jo vienkārši nav vairs kara. 

Ir samazinājusies mirstība no citām slimībām. Koronavīrusa dēļ pieaug dzīves ilgums uz zemeslodes. Izrādās – pat Āfrikā un Indoķīnā cilvēki sākuši mazgāt rokas, distancēties, termiski apstrādāt aizdomīgu pārtiku. Globāli samazinājusies saindēšanās ar pārtiku. Samazinājusies saslimstība ar A un E hepatītu, un jādomā arī ar B un C hepatītu, kaut par to mums nav pietiekami daudz datu.

Distancēšanās, klepošana elkonī, nešķaudīšana uz citiem ir samazinājusi tuberkulozes mikobaktērijas pārnesi. Gan koronovīrusa, gan tuberkulozes izplatīšanā svarīga ir distancēšanās, elpošanas higiēna, klepus etiķete un pareiza krēpu likvidēšana. Bija neiespējami iemācīt cilvēkus distancēties no tuberkulozes nēsātāja vai tuberkulozes nēsātājam iemācīt neklepot uz citiem. Atnāca koronavīruss un iemācīja. Ja cilvēce distancēšanās paradumu saglabās, tuberkuloze samazināsies vai pazudīs.

Un tad vēl kāda būtiska futūristiska prognoze – koronavīruss ierobežos gripu. Jo arī gripu mēs izplatām pilienu infekcijas veidā, apklepojot vienam otru. Un mums gadiem nenāca prātā izvairīties no ļaužu blīvuma gripas epidēmijas laikā. Neiedomājami, bet Dienvidu puslodē, kur gripas vīrusam vajadzētu mutēt un veidoties jaunajam, nākamā gada bīstamajam gripas vīrusam, šī mutācija nenotiek, jo nav pietiekami daudz slimnieku un pietiekamas gripas pārneses. Vienkārši – cilvēki distancējas, neizplata koronavīrusu un neizplata arī gripu.

Šobrīd tā vēl ir spekulatīva hipotēze, bet iespējams, ka situācijā, kad cilvēki globāli ievēros distancēšanos tik pat labi kā šobrīd, mēs novērsīsim arī gripas vīrusa izplatīšanos un varbūt pirmo reizi zemeslodes pusotra gadsimta vēsturē kādu gadu nebūs gripas epidēmijas. 

Ja pirms trim mēnešiem es kā saucēja balss tuksnesī aicināju ārstēt savas hroniskās slimības, lietot ārsta nozīmētās pretspiediena, pretholesterīna un pretdiabēta zāles, tad šodien pacienti ir kļuvuši daudz līdzestīgāki. Visa pasaule uzzināja, ka vīruss apdraud hroniskus pacientus, kas neārstē savas hroniskās slimības, un pacienti tās sāka ārstēt. 

Kad daži desmiti riteņbraucēju pērn iestājās par savām tiesībām iepretim vieglo automašīnu īpašniekiem, kad Rīgas dome un pašvaldības policija atklāti velobraucējus lamāja par velofašistiem, vai kāds varēja iedomāties, ka velobraucēju skaits Rīgā un Latvijā desmitkāršosies, par spīti valdības aicinājumam sēdēt četrās sienās un nekustēties?

Skrējēju skaits, vingrotāju skaits ir pieaudzis un latvieši kļuvuši sportiski. Viņi dzīvos ilgu un veselīgu mūžu, un paldies koronavīrusam par to. 

Gadiem esmu publiski kāvies ar smēķēšanas ligu, bet re – šogad atklājās, ka koronavīruss aizsaulē aizsauc galvenokārt smēķētājus. Tabakas industrija cenšas cik spēj, izvieto portālos rakstus ar pseidopētījumiem, kuros stāsta par tabakas dūmu labo ietekmi uz plaušām, bet vīruss ir iemācījis cilvēkus neticēt stulbām ziņām. Cilvēki atmet smēķēšanu, jo nevēlas mirt ar kombināciju HOPS + Covid–19.

Uz planētas kļuvis tīrāks gaiss, samazinājusies siltumemisijas gāzu izsviede daudz ievērojamākā apmērā, kā Grēta Tūnberga prasīja. Par klimatu un dabas aizsardzību iestājušās ne tikai Eiropas un Amerikas, bet nu jau arī visu citu kontinentu valstis, jo patiesībā ir labāk dzīvot ar mazāk piesarņotu gaisu, bet tieši piesārņotais gaiss bijis iemesls daudziem Covid–19 izraisītajiem nāves gadījumiem. Kāpēc sākotnēji Ņujorkā procentuālā mirstība no Covid–19 bija lielāka nekā šobrīd? Ņujorkas gaiss ir kļuvis daudzkārt tīrāks, un plaušām nav jācīnas divās frontēs – ar piesārņotu gaisu un vīrusu.

Ja Dievs nezināja citu metodi kā apstādināt karus, dabas postīšanu un netīrību, tad viņš atsūtīja vīrusu un ar sevis izredzētiem cilvēkiem – epidemiologiem un virusulogiem – iedeva lietošanas instrukciju, kā nenomirt ar šo vīrusu:

• distancēties vienam no otra 2 metru attālumā;

• nesēdēt mājās un iet ārā svaigā gaisā– sportot un vingrot;

• ārstēt savas hroniskās slimības un lietot ārsta nozīmēto režīmu un medikamentus;

• mazgāt rokas un virsmas;

• neklepot un nekliegt vienam uz otru, vajadzības gadījumā aizsedzot sejas ar maskām;

• stiprināt savu personisko nespecifisko imunitāti un lielai sabiedrības daļai pārslimojot ar Covid–19 asimptomātiski vai viegli, veidot mūsu kolektīvo imunitāti. 

Visas pārējās atrunas ir izgudrojuši politiķi, atbilstoši savi izglītībai tulkojot infektologu un epidemiologu ieteikumus. Tas attiecas uz aizliegumiem apmeklēt dabas takas, jūras krastu un grāmatveikalus, sportot grupās vai telpās, kā arī prasībai siet šalli ap seju autobusā vai atzīt par veseliem tikai tos, kam divkārt atrasta negatīva apgrieztās polimerāzes reakcija. Visbriesmīgākais, ka politiķi visādi centušies samazināt iedzīvotāju nespecifisko imunitāti, iespundējot viņus mājās un maksājot milzu naudas par reklāmām „paliec mājās”. 

Pagaidām vienīgā vakcīna ir distancēšanās un paša nespecifiskā imunitāte. 

Bet varbūt vīruss ir lielais politiķu draugs, un viņam visvairāk pateicību parādā ir valdības (arī citu pasaules valdību) ministri un ierēdņi, kas aizņemas lielas naudas summas uz mūsu bērnu un mazbērnu rēķina lai dārgi kaut ko lētu iepirktu vai ar pabalstiem atbalstītu savējos?

Vai varbūt vīruss ir to ļaužu draugs, kas grib čipēt visus pasaules iedzīvotājus un ar viņiem manipulēt? Jo tāds manipulāciju apjoms ar cilvēku prātu kā koronavīrusa pandēmijas laikā līdz šim nav redzēts. 

Share With:
Rate This Article
Comments

Leave A Comment