Trending News

Sabiedrības kontrole pēc pilnas programmas

Kamēr vispārējā uzmanība koncentrējas uz politisko situāciju ASV, galvenais 2021. gada sākuma notikums pasaules sabiedrības sociālajā sfērā notika Ķīnā – klusi un nemanāmi. Proti, no 2021. gada 1. janvāra Ķīnā ir spēkā jauns civilkodekss, kas oficiāli legalizē “Sociālo punktu sistēmu” — pilotprojektu totalitārai kontrolei pār cilvēkiem, kuras dēļ 2020. gadā tika uzsākta visa šī globālā “vīrusa pandēmija”.

Ja jūs atceraties, pati “epidēmija” pirmo reizi tika “pārbaudīta” Ķīnā pirms gada, pirms to ieviesa pasaules mērogā. Iespējams, tagad ir pienākusi kārta pilnīgas cilvēku manipulācijas sistēmai, lai kontrolētu visu sabiedrību no augšas.

Ķīna ir oficiāli legalizējusi “sociālo punktu sistēmu”

Sistēma uzsākta 2014. gadā un līdz šim darbojās testa režīmā daudzās pilsētās un provincēs. Tagad tā ir spēkā

Cilvēki ar nelielu sociālo punktu skaitu nevar iegūt normālu darbu, viņiem netiek izsniegti aizdevumi, viņiem nepārdod biļetes transportam un pat var atteikt iznomāt velosipēdu. Kopš 2019. gada jūnija 26,82 miljoniem “neuzticamu cilvēku” atteica avio biļetes. Šādu vecāku bērni var tikt izslēgti no privātām reģiona skolām un pat no valsts augstskolām.

Zems vērtējums nekavējoties var tikt sodīts pat ar lēnāku interneta ātrumu.

Likumu ievērošana, godīgums, pat patērētāju uzvedība — Ķīnas Sociālo punktu sistēma uzrauga visdažādākos pilsoņa dzīves aspektus.

Ķīnas speciālistu, kuri rūpīgi pētīja ārvalstu pieredzi šajā jomā, idejas būtība bija priekšlikums apveltīt nosacītās N pilsētas iedzīvotājus ar noteiktu punktu skaitu. Šis sākotnējais punktu skaits, kas visiem iedzīvotājiem garantēja vienlīdzīgus starta apstākļus, varēja vai nu palielināties, vai samazināties, atkarībā no tā, kā punktu īpašnieks uzvedās.

Līdzīga sistēma darbojas arī attiecībā uz juridiskām personām — tiek pārbaudīts, vai uzņēmumi ievēro vides un juridiskos standartus. Tiek vērtēti arī darba apstākļi un drošība uzņēmumos, to finanšu pārskati.

Katra pilsoņa sākuma vērtējums ir 1000 punkti.

Vienotais informācijas centrs katru iedzīvotāju analizē pēc 160 tūkstošiem dažādu parametru no 142 institūcijām.

 • Ja vērtējums pārsniedz 1050 punktus, jūs esat paraugpilsonis un saņemat vērtējumu AAA.
 • Ar 1000-1049 punktiem ir vērtējums A+, bet no 900-999 vērtējums B.
 • Ja reitings nokrītas zem 849, jūs jau esat aizdomīgs C, kuru viegli var atlaist no valsts un pašvaldību struktūrām.
 • Tie, kuriem ir 599 punkti un mazāk, ietilpst D grupā. Tā ir “melna atzīme”, jo šādu cilvēku nepieņems darbā pat kā taksometra vadītāju.
 • Cilvēki ar D vērtējumu nevar dabūt normālu darbu, viņiem netiek izsniegti aizdevumi, viņi nepārdod biļetes transportam un var pat atteikt velosipēdu nomu.

Salīdzinājumam — personai ar A+ vērtējumu velosipēds tiks piešķirts bez maksas, un viņam būs atļauts to lietot vēl pusstundu bez maksas. Personai, kuras vidējais vērtējums ir C, velosipēdu piešķirs tikai ar 200 juaņu drošības naudu.

Esot cilvēki, kas baidās pat runāt ar cilvēkiem no D kategorijas, jo kāds var paziņot varas iestādēm, ka jūs esat runājis ar personu no “melnā saraksta”, un jūsu reitings var pazemināties.

Zems vērtējums novedīs arī pie sabiedrības neuzticības un izsmiekla: Vainīgo personu publiskos līdz pat personīgai paziņošanai draugiem, kolēģiem un radiniekiem. Melnajā sarakstā iekļauto personu bildes dažreiz rāda uz lieliem LED ekrāniem uz ēkām vai pirms filmas kinoteātros. Sociālajās un iepazīšanās platformās var tikt uzrādīts personas vērtējums kā sociālais simbols.

Saņem jaunāko, lai būtu tuvāk īstenībai!

Saskaņā ar jauno kodu ķīnieši saņems punktus par:

 • dalību labdarības pasākumos,
 • rūpēm par gados vecākiem ģimenes locekļiem,
 • labām attiecībām ar kaimiņiem un palīdzību nabadzīgajiem,
 • asiņu ziedošanu vai sabiedrisko darbu,
 • valdības atbalstu sociālajos tīklos,
 • labu finanšu kredītvēsturi,
 • jebkura varoņdarba izdarīšanu utt.

Pilsoņiem var atskaitīt punktus par:

 • ceļu satiksmes noteikumu pārkāpšanu,
 • piedalīšanos protestā pret varas iestādēm un pret valdību vērstu ziņojumu izlikšanu sociālajos tīklos,
 • atkritumu nešķirošanu,
 • nesakopšanu pēc sava suņa un to neturēšanu saitē publiskās vietās,
 • rēķinu laicīgu nenomaksāšanu vai neierašanos restorānā uz rezervāciju,
 • ēšanu vai skaļas mūzikas klausīšanos sabiedriskajā transportā,
 • nepietiekošu palīdzību ģimenes senioriem,
 • baumu un viltus ziņu izplatīšanu internetā,
 • nepatiesu atvainošanos par izdarītajiem pārkāpumiem,
 • piedalīšanos sektas aktivitātēs un krāpšanos tiešsaistes spēlēs utt.

Punktu sistēma atšķiras pilsētās un to reģionos, tomēr kopējais virziens ir viens – jebkura indivīda uzvedība, kas sabiedrībai nav pieņemama, var tikt sodīta ar punktu atņemšanu.

Kontroles sistēma citās valstīs

2018. gada februārī “Handelsblatt Global” ziņoja, ka Vācija nemanot virzās uz sistēmu, kas ir salīdzināma ar Ķīnas sistēmu. Tiek izmantoti dati no universālās kredītreitingu sistēmas “Schufa”, ģeogrāfiskā atrašanā vieta un veselības uzskaites dati, lai noteiktu piekļuvi kredītam un veselības apdrošināšanai.

Aptaujājot Vācijas iedzīvotājus, vai viņiem patiktu sociālo punktu sistēma, vēl 2019. gadā 68 % atbildējuši negatīvi, tomēr 20 % šādas izredzes likušās patīkamas. Interesants fakts — jo jaunāki aptaujātie, jo vairāk šādas sistēmas gribētāju…

2018. gadā Jaunās ekonomikas fonds (New Economics Foundation) salīdzināja Ķīnas sociālo punktu sistēmu ar citām vērtēšanas sistēmām Apvienotajā Karalistē. Tie ietvēra datu izmantošanu no pilsoņa kredītreitinga, tālruņa izmantošanas, īres maksas utt., lai filtrētu darba pieteikumus, noteiktu piekļuvi sociālajiem pakalpojumiem, noteiktas rādītās reklāmas utt.

Aktīvi tiek apspriests jautājums par sociālās reitinga sistēmas ieviešanu Krievijā. Izmantojot koplietošanas un kopfinansēšanas tehnoloģijas, sabiedrība arvien vairāk virzās uz nepieciešamību izveidot vienotu personas digitālo profilu.

Piemēram, 2020. gada septembrī Sberbank sniedza savu pilsoņu novērtēšanas sistēmu, pieņemot darbā uzņēmumā. Parasti pieturas faktori (diskriminācija), piesakoties darbā, var būt

 • aizdevumi
 • kavētie kredīti + tiesvedību procesi par tiem
 • informācija par agrākām tiesas lietām (piedalīšanās krimināllietās un citas)
 • sodāmība (arī atcelta)

Pamatojoties uz iepriekš minēto sarakstu, cilvēki, piesakoties darbā, bieži saskaras ar ierobežojumu, ka viņiem atsaka amatu aizdevumu, aktīvu vai nokavētu maksājumu dēļ. Tostarp no to drošībsargu viedokļa, kas izgudroja šos faktorus, klienti ar līdzīgiem iemesliem ir neuzticami un uzskatāmi par sabiedrības atkritumiem.

Tas viss, protams, jau sen ir pazīstams no senākajiem kapitālisma laikiem — Lielās depresijas vai Makartizma laikiem. Bet šādā digitalizētā un universālā formā tas tiek ieviests pirmo reizi (kas, starp citu, pēc analoģijas norāda uz to, ka līderi sagaida grūtus laikus).

Jo, ja agrāk jūsu līdzpilsoņi paši jūs varēja novērtēt atbilstoši no augšas noteiktiem sociāliem standartiem, tad vienmēr varēja pastāvēt arī subjektīvs faktors, tāds kā: “noticēja”, “pažēloja”, “nonāca pozīcijā”… Tagad tas viss tiks darīts tīri automātiski datorsistēmu līmenī. Vismaz tā tas izskatīsies no pašu vainīgo vai ārēji atšķirīgo viedokļa.

To, kā datorsistēmas spēj, piemēram, skaitīt balsis bez manipulācijām, mēs jau esam redzējuši ASV prezidenta vēlēšanu rezultātos 2020. gada 3. novembrī, kur tika izmantots “Dominion Systems”.

Kontrole vīrusa aizsegā

Šobrīd izskatās, ka līdzīga veida kontroles un ierobežošanas sistēmu visā pasaulē varēs ieviest Covid-19 aizsegā. Telefonu lokācija tiek izsekota, lai konstatētu karantīnas neievērošanu, par ierobežojumu pārkāpšanu var ne tikai uzlikt milzīgus naudas sodus, atteikt apkalpošanu, bet arī iztukšot tavu bankas kontu vai likvidēt to pavisam.

Atliek tikai gaidīt, kad un cik lielā mērā tiks ieviestas aizvien nopietnākas sabiedrības kontroles un manipulācijas sistēmas saistībā ar vakcīnu. Jau šobrīd darbinieki saņem milzīgu spiedienu no darba devējiem, ir paziņots, ka aviosabiedrības ļaus lidot tikai personām ar Covid pasi, sabiedrības daļa, kas ir pret vakcīnām, tiek izsmieta un apdraudēta no varu puses utt.

Šeit var angļu valodā sīkāk izlasīt par pašu Ķīnas punktu sistēmu.

Citi avoti: oriģinālais raksts krievu valodā šeit (papildināts no redakcijas puses), raksts vācu valodā par Ķīnas punktu sistēmu.

Sagatavojusi Zane.T.

18.01.2021.

Share With:
Rate This Article
Comments

Leave A Comment