Trending News

Skolas it kā plāno atvērt septembrī, bet turpinās terorizēt ar ierobežojumiem

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) ziņo, ka mācību organizēšana no nākamā mācību gada plānota trīs modeļos. Pašlaik uzskatāms, ka no 1.septembra mācības visās izglītības iestādēs Latvijā notiek klātienē un tas ir A modelis. Veselības ministrijā īpaši uzsvēra, ka tas ir tikai pie nosacījuma – ja epidemioloģiskā situācija ir līdzīga kā tagad. Tomēr ir sagatavots formālais ceļš, kas skolas apmeklēšanu klātienē var zibenīgi pārtraukt. Ir izdomāti modeļi B un C.

Diskusiju par šīm izmaiņām ar Veselības ministrijas atbildīgo amatpersonu – Vides veselības nodaļas vadītāju Janu Feldmani var noklausīties šeit –

Saruna ar Veselības ministrijas Vides veselības nodaļas vadītāju Janu Feldmani

B modelis nosaka mācības attālināti, ja nebūšot tik laba epidemioloģiskā situācija kā tagad. Valdības atbalstītie grozījumi nosaka, ka arī A modeļa gadījumā, ja nepieciešams, izglītības procesu, atbilstoši izglītības iestādes dibinātāja lēmumam daļēji varēs īstenot attālināti, piemēram, to varēs darīt vienu dienu nedēļā, lai nodrošinātu distancēšanās iespēju, piemēram, koplietošanas telpu piepildījuma un izglītojamo plūsmas organizēšanas un kontroles nolūkā. IZM norāda, ka šis nosacījums vispārējās izglītības iestādēs attiecināms tikai uz 7.-12.klasi, ņemot vērā izglītojamo vecumposmu un līdzdalību pašvadītā mācību procesā. Attiecīgi profesionālās izglītības iestādēs šāds risinājums iespējams visos kursos un grupās.

C modelis mācību procesa drastiskāka ierobežošana, ja skolā ir konstatēta slimība, vai SPKC rosina veikt izmaiņas.

Nav arī saprotams, kad darbojas A modelis, pie kādiem nosacījumiem tas pāriet B modelī un kam tieši jānotiek, lai sāktu darboties C modelis.

Modeļu interpretācija un pārslēgšanās starp tiem ir atstāta brīvai izdomai pēc vajadzības.

Izglītības ministrija izstrādājusi noteikumu projektu piesardzības pasākumu īstenošanai, kas būs attiecināmi bērnudārziem, skolām, augstskolām, kā arī sporta pasākumiem. Speciālajās izglītības iestādēs katru dienu būšot jāveic ķermeņa temperatūras mērīšana un elpošanas ritma noteikšana.

Paredzēts, ka tam jāstājas spēkā jau tūlīt – 1. augustā. Dokumentā teikts, ka

gadījumā, ja elpošana pārsniedz 25 reizes minūtē, izglītības iestādei būtu jāapsver aizdomas par elpošanas ceļu infekcijas slimību.

Tāpat tur noteikts, ka gultas internātskolās jāizvieto pēc iespējas tālāk vienu no otras, vēlams divu metru attālumā, vienlaikus guldināšanā ievērotu principu – “galva pret kājām”. Šādu ierosinājumu izdomājusi Izglītības ministrija bērnudārziem.

Tāpat plānots, ka bērniem pakaļ vecāki nevarētu iet telpās iekšā, bet to darīt tikai pagalmā. Domāts arī kā ierobežot ēdināšanu lielam cilvēku skaitam vienlaicīgi.

Ir apšaubāma tik paniska piesardzība, ja šobrīd jau ir zināms, ka Latvijā mirstība no Covid-19 ir 2-3 reizes zemāka nekā no gripas. Turklāt mirstības dati tiek norādīti nekorektu, ko atzīst pati SPKC vadība. Nav saprotams kādēļ gripas laikā netika veikti līdzīgi piesardzības pasākumi.

Tāpat zināms, ka asimptomātiskie slimības pārnēsātāju iespēja nodot infekciju tālāk ir tuvu nullei. Tas nozīmētu, ka loģiski ierobežojumi būtu tikai tām personām, kurām ir jau reāli slimības simptomi – klepus, temperatūra vai tml.

Interesanti, ka, piemēram, personas ar klepu, bet bez temperatūras Ministru kabinets neplāno ierobežot, lai arī tie varētu būt reālie slimības pārnēsātāji.

Share With:
Rate This Article
Comments

Leave A Comment