Trending News

Spānijas tiesas spriedums par lokdaunu – daļēji ir pret Konstitūciju, bet ar āķi

Pagājušā gada pavasarī, kad vīrusa histērija sita augstāko vilni, Spānija bija viena no tām valstīm, kas ieviesa pašus stingrākos aizliegumus pasaulē. Bet tagad valsts Konstitucionālā tiesa atzinusi, ka tie bija pretrunā ar to. Taču ne visi un šeit ir āķis, kas jāņem vērā ar citām valstīm, jo viss nebūt nav tik vienkārši.

Spānijas lokdauns bija ekstrēms – tā laikā cilvēkiem bija aizliegts pat atstāt savas mājas, izņemot neatliekamas darba darīšanas, īsas iepirkšanās pašiem vajadzīgākajiem pirkumiem un vizītes pie ārsta. Pirmajās 6 nedēļās nebija pat atļauts pastaigāties savā apkārtnē, bet pārkāpējiem tika piemērotas soda naudas. Tika atceltas skolas, daudzi bērni tika iesprostoti dzīvojamās telpās ar maz iespējām uzelpot pat svaigu gaisu, kur nu vēl nodarboties ar fiziskām aktivitātēm. Kaut arī tiesa piekrita lielākai daļai ārkārtas stāvoklī ieviestajiem valdības aizliegumiem, attiecībā uz aizliegumu sabiedrībai iziet ārpus mājām tā lēma, ka tas nav bijis atbilstoši Spānijas Konstitūcijai. Arī šis lēmums bija tā saucamais ‘split decision’ – 6 maģistrāta tiesneši bija par šādu lēmumu, kamēr 5 bija pret. Pilnais spriedums parādīsies drīz.

Tikmēr spāņu medijs TVE ziņo, ka tiesas knapais, bet tomēŗ vairākums atzinis, ka pārvietošanās brīvības aizliegums ir bijis pretrunā ar pamata cilvēktiesībām un ka šajā gadījumā bija vajadzīgs izņēmuma stāvoklis. Citiem vārdiem sakot, runa nemaz nav par to, ka šādi aizliegumi paši par sevi būtu pārkāpums – nav izvēlēta pareizā juridiskā metode. Tieslietu ministre Pilar Llop atzīst, ka valdība  nepiekrīt arī šādam spriedumam, tomēr to ņems vērā. Viņa uzstāj uz to, ka šie pasākumi esot izglābuši simtiem tūkstošus dzīvju.

Spānijas Konstitūcijā ir trīs apdraudējuma stāvokļa veidi –  ārkārtas situācija, izņēmuma stāvoklis un faktiskais kara jeb aplenkuma stāvoklis. Parastais ārkārtas stāvoklis dažiem bija pietiekošs iemesls, lai ierobežotu cilvēku tiesības, kamēr citi uzskata, ka tik ekstrēmi aizliegumi iespējami tikai izņēmuma stāvoklī. Bet tam ir jāiet cauri Spānijas kongresam un to var pasludināt parlaments.

Saņem jaunāko, lai būtu tuvāk īstenībai!

Ārkārtas stāvokli Spānijā pasludināja 2020.gada 14.maijā. Un arī šobrīd vairākos Spānijas apgabalos ir dažāda līmeņa ierobežojumi un tie pamazām jau tiek atjaunoti par spīti visām injekcijām – nāk jaunais vilnis. Valensijā un Katalonijā atļauts tikties tikai 10 cilvēkiem un atkal ieviestas komandantstundas, kamēr Asturias ir aizliegta pusdienošana restorānos un bāros – un ne tikai tur, bet pat uz ielām.

Turklāt nav zināms arī tas, vai pēc pilnā sprieduma pasludināšanas cilvēkiem tiks anulēti piepriestie sodi par pārvietošanās aizlieguma neievērošanu. Zināms ir tas, ka tiesa nepieņems sūdzības par zaudējumu atlīdzināšanu biznesiem lokdauna laikā.

Kāpēc šī citu valstu pieredze ir interesanta – jo arī pie mums notiek spēlēšanās ar šiem jēdzieniem, arī mums ir tāds iespējamais ‘izņēmuma stāvoklis’  un mums ir Satversmes tiesa, kas diemžēl kalpo globālistiem.

A. Vasiļevskis

Share With:
Rate This Article
No Comments

Leave A Comment