Trending News

Tehnoloģiju kompānijas pārņem pasauli

Tas nav nekāds noslēpums, ka tehnoloģiju giganti jeb attiecīgās korporācijas pēdējos gados ir burtiski eksplodējušas savos apgrozījumos, ietekmē un iespējās vadīt sabiedrības. Bet vai mēs patiesi spējam aptvert to ietekmi?

To var izdarīt, aplūkojot reālos datus par pasaules lielākajām korporācijām Apple, Microsoft, Amazon un Google, salīdzinot to tirgus daļas ar valstu IKP. Šīs korporācijas jau sen vairs nav tikai ražotāji un tirgotāji – tās ir iefiltrējušās praktiski visās dzīves jomās ar saviem pakalpojumiem, ietekmi un reālo varu pār procesiem sabiedrībā.

Ne jau velti lielā Reseta idejas tēvs Klauss Švābs savās grāmatās šo tēmu aplūko diezgan atklāti – korporāciju saplūšana ar valstīm un aizvien pieaugošā to ietekme ir viens no viņu iecerētā plāna pamata elementiem. Viņš ir ieviesis pat tādu jēdzienu kā ‘sociāli atbildīgas’ korporācijas, ar to norādot uz nākotnes sabiedrību, kur valstis vispār vairs nepastāv, bet jūs varat būt, piemēram, Facebook vai Google pilsonis, kur tas visu arī kontrolē un varbūt pat izmaksā Jums universālo ienākumu. Par šādu nākotni arī ir bijušas  daudzas fantastikas filmas, kad posthumānisma pasauli pārvalda kaut kādas milzīgas kompānijas, frakcijas un tamlīdzīgi.

Paskatoties uz šiem datiem, varam redzēt, ka esam jau ļoti tuvu Švāba distopijai. Ko tad ir vērts šo lielo giga- korporāciju akciju tirgus, ja to salīdzina ar valstu IKP?

Ja Apple tirgus daļu salīdzina ar pasaules lielākajām ekonomikām, tad tā atrastos G7 sarakstā. Apple tirgus kapitāla daļa ir 2.1 triljoni dolāri gadā un tas ir vairāk, kā 96% pasaules valstu IKP. Tikai 7 pasaules valstīm tas vēl ir lielāks.

Tālāk seko Microsoft, kas varētu būt pasaules 10tā bagātākā valsts ar 1.9 triljoniem ikgadējās tirgus daļas. Turpat blakus atrodas arī Amazon, kas ir visas pandēmijas lielākais ieguvējs un šobrīd tās daļa jau ir 1.7 triljoni dolāru. Interesanta situācija ir ar Sauda Arābijas korporāciju Saudi Aramco, kas ir valsts īpašums, bet tai šī tirgus kapitāla daļa ir divreiz lielāka, nekā pašas valsts IKP. Tāpat sarakstā vēl ir Ķīnas Tencent un protams, visiem zināmais Facebook, kas arī tūlīt pārsniegs triljonu.

Saņem jaunāko, lai būtu tuvāk īstenībai!

Protams, šis nav īsti korekts salīdzinājums tādā ziņā, ka kompāniju tirgus daļa jeb to akciju vērtība ir nosacīta un tā var mainīties jebkurā brīdī, kamēr valsts IKP ir visu saražoto preču un pakalpojumu vērtība – taču ir jāņem vērā faktors, ka šo kompāniju ietekme nu jau sasniedz vai pat pārspēj daudzu valstu ietekmi uz procesiem pasaulē, tās kontrolē informatīvo telpu, tās ir dziļi integrētas globālajos ekonomiskajos procesos un bieži vien tos jau vada, tāpēc šāds salīdzinājums tomēr parāda to, ka tas faktiski jau ir kļuvis ļoti bīstami – šīs kompānijas sev piešķīrušas tiesības cenzēt un apklusināt vārda brīvību ikvienam lietotājam, neatkarīgi no pilsonības. To bagātība, vara un ietekme nu jau ir astronomiska.

A. Vasiļevskis

Share With:
Rate This Article
No Comments

Leave A Comment