“Teksasa veras vaļā” — vai ir iemesls līksmot?

2021. gada 4. martā / MaināmPasauli

Dažu dienu laikā pasauli apskrējušas ziņas, ka Teksasā, ASV otrā lielākā štatā pēc iedzīvotāju skaita, atcelts pienākums iedzīvotājiem nēsāt sejas maskas, un uzņēmumiem atļauts atvērties un normāli strādāt. Izpētām šīs ziņas tuvāk.

The New York Times varam izlasīt, ka Teksasas gubernators Gregs Abots (Greg Abbot) otrdien paziņojis — no 10. marta Teksasas štatā atceļ valsts mēroga masku valkāšanas pienākumu, un visi štata uzņēmumi drīkst atkal “darboties ar pilnu jaudu”.

Pēdējo nedēļu laikā ASV, tāpat kā citur pasaulē un arī pie mums, ir krities jaunu inficēšanās gadījumu skaits ar SARS-CoV-2. Tomēr Baidena administrācija un federālās veselības amatpersonas ir brīdinājušas štatu gubernatorus neatvieglot ieviestos ierobežojumus pārāk ātri, un arī pats Abots nebūt nenoliedz vīrusa izplatību, teikdams: “Lai būtu skaidrs — kovids nav pēkšņi pazudis,” sacīja gubernators Abots. “Kovids joprojām pastāv Teksasā, Amerikas Savienotajās Valstīs un visā pasaulē.”

Jaunais paziņojums satraucis ārstus un lielo pilsētu mērus, kuri izteikušies, ka viņi tagad gatavojoties “vēl vienam nāvējošam uzliesmojumam”. Kādas Hjūstonas slimnīcas vadītājs teicis saviem darbiniekiem, ka viņiem būšot nepieciešams vairāk personāla un vairāk ventilatoru. Dr. Džozefs Vērons (Joseph Varon), galvenais mediķis Hjūstonas Apvienotajā memoriālajā medicīnas centrā, teicis: “Es vienkārši esmu noraizējies, ka mums būs jaunu saslimšanas gadījumu cunami vilnis. Es patiesi ceru, ka kļūdos. Nelaimīgā kārtā izskatās, ka vēsture atkārtojas.”

Saņem jaunāko, lai būtu tuvāk īstenībai!

Integrētās bioloģijas profesore un Teksasas Universitātes Covid-19 modelēšanas konsorcija direktore Dr. Lorēna Ansela Meijersa (Lauren Ancel Meyers) paudusi bažas, ka nesenais nāvējošais ziemas sasalums Teksasā — kad miljoniem cilvēku bija palikuši bez elektrības, un veselas ģimenes patvērās cieši pie citiem, kuriem vēl darbojās siltumapgāde — nākamajās nedēļās varētu palielināt ar vīrusu saslimušo skaitu, lai gan to vēl esot pāragri teikt. Maskas pēc Meijersas teiktā esot viens no efektīvākajiem līdzekļiem izplatības ierobežošanai.

Arī demokrātiskās partijas līderi Teksasas štatā uz Abota paziņojumu reaģēja ātri un asi. “Tas, ko dara Abots, ir ārkārtīgi bīstami,” paziņojumā sacīja partijas priekšsēdētājs Gilberto Hinojosa, piebilstot: “Tas teksasiešus nogalinās! Mūsu valsts infekcijas slimību speciālisti ir brīdinājuši, ka mums nevajadzētu kļūt neuzmanīgiem, pat ja vakcinēšana virzās uz priekšu. Abotam tas ir vienalga.”

Teksasa atvērusies, tikai pateicoties stingriem noteikumiem un vakcinācijai

Nez vai tas gluži tā ir, jo Abota pamatojums divu lielo cilvēku brīvību ierobežojošo un eksistenci graujošo noteikumu atcelšanai ir pārsteidzošs — “valsts norādījumi vairs nav vajadzīgi”, jo cilvēkiem, kas slimo ar Covid-19, tagad ir pieejama uzlabota ārstēšana (tas it kā būtu labi), valsts katru dienu spēj testēt lielu skaitu cilvēku un jau esot pilnībā vakcinēti 7,1 miljons teksasiešu jeb ceturtā daļa no 29,36 milj. iedzīvotāju (otrs avots min 5,7 miljonus vakcīnu devu – aut. piez.).

Kombinācijā ar šādiem nosacījumiem ziņa par iedzīvotājiem nule atdoto “brīvību” nāk ar krietnu rūgtuma piedevu.

Runājot ar žurnālistiem Tirdzniecības palātas pasākumā Lubokā, republikānis Abots sacīja, ka lielākā daļa ierobežojošo norādījumu, ko štats izdevis pandēmijas kulminācijas laikā, tikšot atcelti. Katra apgabala augstāk ievēlētās amatpersonas joprojām drīkstēšot lokāli ieviest noteiktus ierobežojumus, ja reģiona slimnīcas kļūtu bīstami pilnas, taču cilvēkus vairs nedrīkstēšot apcietināt par to pārkāpšanu.

Nebūt arī visi uzņēmumi nav paredzējuši izmantot iespēju atvieglot saviem darbiniekiem dzīvi — Target and Macy’s otrdien paziņoja, ka turpinās prasīt, lai klienti un darbinieki vilktu maskas, ziņoja Reuters, un arī General Motors un Toyota paziņojuši, ka viņu darbiniekiem Teksasas štatā arī turpmāk maskas būs jāvalkā.

Restorānu saimnieki vēl domājot, vai vēl vairāk samazināt ierobežojumus savās ēstuvēs, kur tāpat jau gandrīz viss bijis neierobežoti atļauts.

Pēdējo dažu nedēļu laikā visā ASV aizvien vairāk gubernatoru atceļ atsevišķus iedzīvotāju brīvības ierobežojumus. Masku valkāšana, piemēram, jau atcelta Ziemeļdakotā, Montānā un Aiovā, Čikāgā pagājušonedēļ skolās atgriezās desmitiem tūkstoši bērnu (maskās, un pie skolas durvīm mērot temperatūru), bet Masačūsetsas restorāni drīkst strādāt pilnīgi bez ierobežojumiem.

Šķietami labas ziņas arī no Islandes

Arī šaipus okeāna ir kāda valsts ar tik “veiksmīgu stāstu”, ka tā jau gatavojoties plānveidīgi uzņemt nevakcinētus tūristus — tā ir Islande. Vācijas interneta laikraksts Merkur.de 3. martā ziņo: “No visām Eiropas valstīm Islandei ir viszemākais jauno saslimšanas gadījumu skaits ar Covid-19. Tagad sala plāno ieceļošanu bez karantīnas tūristiem, kas vēl nav vakcinējušies.”

Tas izklausās brīnumjauki, tomēr aiz šīs ziņas slēpjas ne tik skaista aina. Pirmkārt, par Islandes veiksmes stāstu esot jāpateicas ne tikai tās noslēgtajai atrašanās vietai, bet arī

“Islandes izvēlētajai pieejai ar visaptverošiem Covid-19 testiem un testa rezultātu ieguvi dažu stundu laikā, konsekventu inficēto cilvēku kontaktpersonu izsekošanu un stingriem karantīnas un izolācijas noteikumiem.

[..] Tāda ir mūsu panākumu atslēga: viegla testu pieejamība visiem cilvēkiem, inficējušos pacientu izsekošana un zinātniskā pieeja”, stāsta Islandes ministru prezidente Katrīna Jākobsdotira (Katrín Jakobsdóttir).

Otrkārt, žilbinošā aina par drīzu arī nevakcinēto tūristu uzņemšanu momentā izplēn, kad izlasām šādus vārdus: “Viens solis šajā virzienā ir tas, ka ceļotāji var atbrīvoties no Covid-19 testa un karantīnas (kas pagaidām vēl ilgst 5-6 dienas), ja viņi var apliecināt, ka ir izslimojuši infekciju ar SARS-CoV-2 vai ir pret to vakcinējušies.” Attiecībā uz gaidāmo tūristu skaita pieaugumu Jākobsdotira ir optimistiska: “Beigu beigās [tūristu ierašanās] būs atkarīga no tā, cik raiti noritēs vakcinācija iekšzemē un arī citās valstīs.”

Secinājums un ieteikums kritiskiem lasītājiem ir šāds: Mēs visi esam gauži izslāpuši pēc šādām labām ziņām no ārzemēm, kas stiprinātu pārliecību, ka drīz labāki laiki gaidāmi arī mums. Tomēr šobrīd acīmredzot jābūt skeptiskiem par šādiem labiem paziņojumiem ārvalstu plašsaziņas līdzekļos —

publikācijas ar tik cerīgiem virsrakstiem tagad satur propagandu īpaši cītīgai t. s. ekspertu ieteikto aizliegumu ievērošanai.

Latvijas iedzīvotājiem, bez šaubām, jāpadomā trīsreiz, pirms viņi tik “lielā mērā uzticas saviem ekspertiem” kā to dara Islandes tauta.

L. Tjuniņa

Citi avoti: https://abcnews.go.com/Health/wireStory/texas-biggest-us-state-lift-covid-19-mask-76208428

https://www.merkur.de/reise/coronavirus-island-urlaub-2021-quarantaene-freiheit-impfung-touristen-zr-90216408.html

Titulattēls no https://www.texastribune.org/2020/04/27/texas-reopening-coronavirus-greg-abbott/

Share With:
Rate This Article
Comments
 • Really I enjoy your site with effective and useful information. It is included very nice post with a lot of our resources.thanks for share. i enjoy this post. free calorie counter app

  marts 4, 2021
 • https://solarmovies.cyou/ to watch free movies online without registration

  marts 13, 2021
 • This blog is really great. The information here will surely be of some help to me. Thanks!. Slim N Lift For Men in Pakistan

  marts 13, 2021
 • This is very interesting content! I have thoroughly enjoyed reading your points and have come to the conclusion that you are right about many of them. You are great. goganime

  marts 14, 2021
 • I wanted to thank you for this excellent read!! I definitely loved every little bit of it. I have you bookmarked your site to check out the new stuff you post. 토토갤러리

  aprīlis 5, 2021
 • Thank you for the update, very nice site.. 123movies

  aprīlis 10, 2021
 • Thanks a lot for one’s intriguing write-up. It’s actually exceptional. Searching ahead for this sort of revisions. 메이저사이트

  aprīlis 11, 2021

Leave A Comment