Ticamākais prognožu modelis uzvaru sola Trampam

Politoloģijas profesors Helmut Norpoth ir veiksmīgi prognozējis 5 no 6 sešiem prezidenta vēlēšanu rezultātiem kopš 1996. gada, un tagad viņš prognozē, ka prezidentam Donaldam Trampam ir 91% izredzes uzvarēt 3. novembra vēlēšanās.

Norpoth pārbaudītais modelis, ko dēvē par “primāro modeli”, izmanto priekšlaicīgu priekšvēlēšanu rezultātu datus, nevis sabiedriskās domas aptaujas. Viņš pagājušajā nedēļā Mediaite sacīja, ka viņa modelis būtu precīzi paredzējis visu prezidenta vēlēšanu rezultātus, izņemot divas, kopš 1912. gada.

Izņēmums ir Džona Kenedija vēlēšanas 1960. gadā un Džordža Buša vēlēšanas 2000. gadā, kad Bušs ieguva vēlēšanu koledžas vairākumu, neskatoties uz zaudēto tautas balsojumu.

Norpoth modelis liecina, ka ne tikai Tramps uzvarēs, bet prezidents paplašinās savu atbasltu no 304 apgabalu vēlētāju balsīm 2016. gadā līdz 362 šogad – 2020. gadā. Tas būtu gandrīz identiski 365 vēlētāju balsīm, ko 2008. gadā ieguva bijušais prezidents Baraks Obama.

Modelis aprēķina kandidāta izredzes uzvarēt, pamatojoties uz viņu panākumiem prezidenta izvirzīšanas agrīnajās aptaujās, nostādot bijušo viceprezidentu Džo Baidenu smagi neizdevīgā stāvoklī, jo viņa partijas pirmajos divos prezidenta kandidātu aptaujās bija milzīgi zaudējumi. Viņš ieguva 15,8 procentus balsu Aiovā, kur viņš ierindojās ceturtajā vietā, un 8,4 procentus balsu Ņūhempšīras priekšvēlēšanās, ierindojoties piektajā vietā. Tikai Demokrātiskās partijas trešajā aptaujā, Dienvidkarolīnas priekšvēlēšanu posmā, Baidens sāka gūt uzvaras ceļā uz savas partijas izvirzīšanu.

Vienīgais cits kandidāts, kurš pēc šo divu kritisko štatu zaudēšanas ieguva demokrātu nomināciju, bija Bils Klintons 1992. gadā un ievērojami atšķirīgos apstākļos. Aiovas senators Toms Harkins tajā gadā uzvarēja štata prezidenta vēlēšanās, bet Ņūhempšīrā nokrita līdz ceturtajai vietai, kamēr Klintons pakāpās uz otro vietu.

Norpots sacīja, ka viņa modelis gūst panākumus, liekot uzsvaru uz to, cik lielu atbalstu kandidāti spēj iegūt nominēšanas sākumā, un nepiešķirot tik lielu vērību sabiedriskās domas aptaujām. Katrā ziņā šis ir visprecīzākais prognozēšanas modelis kāds vēsturiski ir pieejams.

Par ko Tu balsotu ASV prezidenta vēlēšanās?

Share With:
Rate This Article
Comments

Leave A Comment