Trending News

Totālā izsekošana – QR

Kad tad sākās cilvēces bīdīšana uz digitālo verdzību? Tas sākās daudz senāk, kā daudziem varbūt liekas –  ideja par to radās samērā ironiski un tas nebūt nav saistīts tikai ar šodienas modernajām tehnoloģijām.

Tas bija pirms 50 gadiem – 1971.gada vēlā oktobrī grupa akadēmiķu un tehnoloģistu savācās konferencē Džordžtaunā, ASV. Viņiem tika dots uzdevums aprakstīt, kāda varētu būt pati efektīvākā, bet vienlaicīgi neredzama izsekošanas programma, ko vien iespējams izgudrot. Tas, ar ko viņi toreiz nāca klajā, faktiski ir mūsu šodien gandrīz visu lietotā banku karšu sistēma.

Tika uzstādīts sekojošs jautājums  – iedomājieties, ka jūs esat VDK padomnieks. Jums ir dots uzdevums izstrādāt visu pilsoņu novērošanas sistēmu PSRS ietvaros, kas ietver arī iebraucējus. Šī sistēma nevar būt pārāk atklāta, vai pārāk neērta – kāds būtu risinājums?

Tehnoloģiju speciālistu piedāvātais ģeniālais risinājums? Tas nebija katra tālruņa zvana pārķeršana, vai novērošanas kameru izvietošana uz katra stūra. Viņi iedomajās elektronisku naudas pārskaitīšanas sistēmu – angliski EFTS un tā faktiski ir tieši tāda, kādu mēs šodien arī lietojam.

1975.gada Computers and People žurnāls sniedza lasītājiem ieskatu šīs sistēmas darbībā.

Paskatīsimies, kā tas strādā – rakstīja žurnāls. Jūs gribat nopirkt grāmatu. Tad jūs uzrādat savu karti – debetkarti, kā to šodien sauc. Klerks to ievieto terminālī, kas to nolasa un tad zvana bankai. Ja jums kontā ir pietiekoši naudas, notiek pārskaitījums, konts tiek debitēts un kredīts tiek ieskaitīts no jūsu bankas uz grāmatu veikala kontu.

Ne tikai šādā veidā varētu kontrolēt visu finanšu plūsmu un nodrošināt statistiku, kas būtu vitāli svarīga PSRS plānveida ekonomikai – rakstīja Paul Armer, viens no pieaicinātiem ekspertiem toreiz, 1975.gadā – bet tā ir vislabākā novērošanas sistēma, kādu mēs varam iedomāties saskaņā ar doto uzdevumu.

Armers bija datorspeciālists RAND organizācijā un viens no digitālā privātuma pionieriem ilgi pirms cilvēki sāka attiecīgās ierīces un internetu lietot.

Tā laika datori bija milzīgas kastes un tīkla iespējas bija ārkārtīgi primitīvas. Taču viņš spēja redzēt, kas tuvojas nākotnē, tāpēc jau toreiz, tālajos 70tajos izteica brīdinājumus par to, ka bezskaidras naudas sistēma ir pats lielākais drauds cilvēku brīvībai. Ironiski, ka VDK un PSRS līdz tādai sistēmai tā arī neaizdomājās, tā parādījās ‘brīvajos un demokrātiskajos’ Rietumos, uz kuriem tā steidzāmies. Vai daudzi aizdomājas par to, cik daudz informācijas banka iegūst katru reizi, kad tiek nopīkstināta šī karte? Viņi precīzi zina, kur, kad un kā jūs tērējat savu naudu. Izpētot veiktās transakcijas mēneša griezumā, speciālists var noskaidrot par jums faktiski visu, kas notiek jūsu ikdienas dzīvē un kādi ir jūsu paradumi. Un tas notiek, cilvēkiem par to pat nedomājot.

EFTS gala versijas spējas būt par izlūkošanas instrumentu ir atkarīgas no tā, cik daudz transakcijas tiek uzskaitītas, datu centralizācijas līmenis un informācijas apmaiņas ātrums sistēmā – tā Armers.

Ja visas transakcijas virs 10 dolāriem notiek šajā sistēmā, tad tā ne tikai savāc šos failus un zina par jūsu finanšu paradumiem, bet tā precīzi zina, kur tieši jūs atrodaties katru reizi, kad to izmantojat. Mūsdienās mēs pamazām sākam saprast, ka mūs patiesībā sen jau izseko caur epastiem un tālruņiem – to visu atklāja Snoudens. Bet viens no mazāk izprastajiem novērošanas mehānismiem, par kuru nekādas debates informatīvajā telpā nav bijušas ir tieši šis – kā mēs pērkam lietas. Gluži nemanāmi tas viss tika integrēts mūsu ikdienas dzīvē un tas faktiski nevienu moderno cilvēku īpaši vairs neuztrauc – tas ir pārāk ērti, lai no tā atteiktos. Kur tad vēl Google izsekotājs un viss pārējais.

Tas jau ir daudz, ļoti daudz, taču banksteriem ar to ir par maz un viņi iziet uz totālu kontroli jeb sociālo kredītu sistēmu. Jau 60to futūristi mūs par to brīdināja, taču cilvēce parasti izvēlas ērtības, nevis vērtības. Un tagad katrs var uzdot sev jautājumu arī par to, kas banksteriem ir svarīgāks šodien – šprice vai QR kods? Vai jūs varat, piemēram, dabūt šo poti bez tā, vienkārši kā ierakstu kaut kādā papīra kartiņā, ko parādīt pie ieejas, bet nevis digitālajā sistēmā?

Saņem jaunāko, lai būtu tuvāk īstenībai!

 Pamēģiniet to noskaidrot un tad jau būs saprotams, ka tieši QR sistēma šeit ir pats galvenais mehānisms, ko viņi grib ieviest – digitālais ID kā visas personiskās informācijas apkopojums, kur sistēma par jums zina visu, jo pie QR koda uzrādīšanas taču arī tiek fiksēta lokācijas vieta, kur katrs ikdienā staigā un tas ir visas dresūras pamats.

Ja nu ir kaut kas, ar ko sākt izeju no sistēmas, tas ir pilnībā realizēt tiesības visur lietot savstarpējo skaidro naudu, kamēr tas ir iespējams un izvairīties no visa veida sevis kā ganāmpulka reģistrācijas.

A.Vasiļevskis

Share With:
Rate This Article
No Comments

Leave A Comment