Trending News

Tūkstošiem ārstu un zinātnieku visā pasaulē ir pret lokdauniem

Prezidenta Trampa izteiktās šaubas par Dr. Fauci padomu gudrību par COVID-19 ir izraisījušas parasto aizdomās turamo personu žēlabas, ka Tramps “ignorē ekspertus”. Lai gan jūs nedzirdat viņu viedokli CNN, BBC un citos vadošajos medijos – neskaitāmi zinātnieki un ārsti ir mēģinājuši mūs brīdināt ne tikai par to, ka COVID-19 ne tuvu nav tik nāvējošs, kā mums ir ticis teikts; viņi ir pārliecināti, ka reālie draudi sabiedrības veselībai ir lokdauns.

Piemēram, kaut arī plašsaziņas līdzekļi kaut kādā veidā nav to darījuši plaši zināmu, maijā vairāk nekā 600 ārstu no “visām specialitātēm un no visām valstīm” parakstīja publisku vēstuli prezidentam Trampam, kurā aprakstīja nevis COVID-19, bet gan lokdaunu sekas. Kopš vēstules pirmās parādīšanās, parakstījušos ārstu skaits ir pieaudzis tūkstošos. Viņu vēstule brīdina:

Turpinot lokdaunu īstermiņa, vidēja termiņa un ilgtermiņa kaitējumu cilvēku veselībai nav iespējams pat novērtēt. Darba zaudēšana ir viens no dzīves visvairāk saspringtajiem notikumiem, un ietekme uz cilvēku veselību netiek mazināta, jo tas pats ir noticis arī ar 30 miljoniem citu cilvēku. Skolu un universitāšu slēgšana ir kaitīga bērniem, pusaudžiem un jauniešiem. Miljoniem zaudējumu, kas saistīti ar nepārtrauktu lokdaunu, slēpsies redzamā vietā, taču tos sauks par alkoholismu, bezpajumtnieku skaita pieaugumu, pašnāvību pieaugumu, sirdslēkmju, insultu vai nieru mazspēju pieaugumu. Jauniešie to sauks par finansiālo nestabilitāti, bezdarbu, izmisumu, atkarību no narkotikām, neplānotu grūtniecību, nabadzību un noziedzību.

Līdzīgi kā aprīlī divi Kalifornijas neatliekamās palīdzības ārsti ierakstīja video, kuru noskatījās miljoni Youtube un drīz pēc tam tas tika rupji cenzēts (tas skatāms šobrīd zemāk alternatīvajā kanālā Bitchute). Savā video viņi noraidīja būtībā katru argumentu, ko izmantoja noziedzīgā pasaules elite, lai pamatotu lokdaunus. Turklāt, atšķirībā no Fauci, viņi faktiski sniedza detalizētus paskaidrojumus par viņu teikto, nevis pieprasīja aklu paklausību.

Dr Dan Erickson un Dr. Artin Massihi iepazīstināja ar datiem no visas pasaules, norādot, ka Fauci reakcija uz COVID-19 bija pilnīgi neatbilstoša tās radītajiem draudiem. Viņi arī paskaidroja, ka veselīgu cilvēku izolēšana ir nedzirdēta reakcija, kas pārkāpj gan mikrobioloģijas, gan imunoloģijas pamatprincipus. Un, tāpat kā tūkstošiem ārstu, kas parakstīja šo vēstuli prezidentam, viņi sīki aprakstīja katastrofālās lokdaunu sekas sabiedrības veselībai, ar kurām katru dienu saskaras ārkārtas palīdzības dienestu ārsti.

Bērnu izvarošana pieaug ļoti strauji. Mēs varam uzskatīt vairākus gadījumus, kad bērnus izvaro smagos apstākļos esoši ģimenes locekļi, kuri ir reibumā, ir mājās, kuriem nav algu. Šādas lietas diemžēl atstāj ļoti ilgstošas sekas, faktiski tās risinās visu mūžu. Sekas nav kā sezonāla gripa, viņi sekos šiem bērniem un negatīvi ietekmēs viņus visu mūžu ... Laulāto vardarbība. Mēs redzam cilvēkus, kas šeit ienāk ar melnām acīm un griezumiem uz sejas ... Alkoholisms ... trauksme ... depresija ... pašnāvības strauji pieaug ... 

Parādot to, cik ļoti mūsu elitei rūp zinātnes ievērošana, anti-konstitucionālā vietne Youtube aizliedza Dr Erickson un Dr. Massihi preses konferences video, lai gan tajā piedalījās ne tikai medicīnas eksperti, kas pilnībā izskaidro savus apsvērumus ar zinātnē pamatotā atziņām.

Daži vietējie ziņu kanāli arī ir rīkojušies kā žurnālisti, nevis kā propagandisti, un sabiedrībai ir devuši iespēju dzirdēt Dr Erickson viedokli.

Anti-konstitucionālā vietne Youtube arī cenzēja Lauru Ingraham, kad viņa Fox News intervēja ārstus Ēriksonu un Masiju.

Arī Ēriksons un Masijs nekādā ziņā nav vienīgie ārsti, kas mēģinājuši mūs brīdināt, ka Fauci virzītajiem lokdauniem nav nekāda sakara ar “sekošanu zinātnei”. Dažiem pat līdz šim ir izdevies izvairīties no YouTube cenzūras.

John Hinderaker vēl aprīlī teica –

Ir žēl, ka publiskajā diskusijā par Uhaņas vīrusu ir dominējuši birokrātiski un akadēmiskie ārsti. Tas, ko daži dēvētu par īstiem ārstiem - tiem, kas faktiski ārstē pacientus, - ir maz dzirdēts.

Izcilie zinātnieki ar teorētiskāku pamatu arī ir mēģinājuši saprast, ka receptes, kuras Fauci mums uzspieda, tālu no “sekošanas zinātnei”, patiesībā ir vissliktākā pseidozinātniskā medicīna.

John P. A. Joannidis ir Stenfordas universitātes medicīnas profesors, kā arī epidemioloģijas un iedzīvotāju veselības profesors. Kad šie lokdauna gadījumi pirmo reizi parādijās, Dr Ioannidis publicēja rakstu, kur izskaidro, ka COVID-19 draudi ir bīstami pārspīlēti.

Kopš tā laika Dr Ioannidis ir pētījis COVID-19 vīrusa izplatību, kas norāda, ka tā mirstības līmenis, visdrīzāk, ir salīdzināms ar gripu.

Mediju uzpirktie suņi, piemēram, CNN S.E. Cupp kritizēja prezidentu Trampu par zinātnes ignorēšanu, kritizējot Fauci. Tikmēr reālajā pasaulē Nobela prēmijas laureāts biofiziķis Maikls Levits skaidro, cik idiotisks ir šis lokdauns:

Acīmredzot vadošie mediji nedomā, ka Nobela prēmijas laureāti – biofiziķi kaut ko saprot no zinātnes.

Tāpat arī Oksfordas universitātes uz pierādījumiem balstītais medicīnas centrs, kopš tās dienas, kad sākās lokdauni , ir iesnieguši datus, kas liecināja, ka Fauci kongresā sniegtajai liecībai, ka COVID-19 ir “vismaz desmit reizes letālāka nekā gripa”, zinātniskajā realitātē nav nekāda saistība ar patiesību.

Stenfordas Universitātes Medicīnas centra bijušais neiroradioloģijas vadītājs doktors Skots V. Atlass jau aprīlī brīdināja mūs, ka Fauci lokdauns, ir nevis balstīts uz zinātni, bet ir pretrunā ar “empīriskajiem pierādījumiem”, kā arī ar “bioloģijas pamatprincipiem kas ir izveidoti gadu desmitiem. ” Saskaņā ar Dr Atlas eksperta atzinumu:

Pārliecinoši pierādījumi visā pasaulē konsekventi parāda, ka skaidri definētai grupai - gados vecākiem cilvēkiem un cilvēkiem ar citām slimībām - visbiežāk tie mirst no COVID-19.  Tas ir saprātīgs, sasniedzams mērķis, nosakot izolācijas politiku šai grupai ... Atbilstoša politika, kuras pamatā ir fundamentālā bioloģija un jau esošie pierādījumi, kuri ir ieviesti ar mērķtiecīgāku stratēģiju, piemēram, tie, kas izklāstīti vispirms. Stingri aizsargāt zināmos neaizsargātos cilvēkus, izolē viegli slimos un atver lielāko daļu darbavietas un mazos uzņēmumus, ievērojot piesardzības noteikumus lielās grupās. Fakti ir svarīgi.

Varētu turpināt uzskaitīt strādājošus ārstus un izcilus zinātniekus, kuri katru dienu iebilst pret Fauci lokdaunu. Atšķirībā no Fauci, iemesli viņu viedokļiem būtu skaidri pamatoti, un viņu vērtējums nemainīsies mainoties politikai.

Bet šeit ir izšķirošāks arguments. S. E Cupp, Pete Buttigieg un visi pārējie, kas aizstāv Fauci, skandējot “seko zinātnei”, nemaz nenojauš, par ko viņi runā. Nekas nevarētu būt mazāk zinātnisks kā akli sekot kādas iespējamās autoritātes vārdam un mēģināt iebiedēt visus pārējos, to darot, bez prāta. Zinātne ir domāta tam, lai ticētu lietām kāda iemesla dēļ, nevis tāpēc, ka kāds no mediju svaidītajiem ekspertiem uz tām uzstāj.

Zinātne ir arī pētniecība. Un, ja Cupp, Buttigieg un pārējiem būtu kaut mazākā interese atklāt, vai mūsu reakcija uz COVID-19 bija pamatota, viņi būtu atraduši daudz ievērojamu zinātnieku un strādājošu ārstu, kuri uzskata, ka šie lokdauni pārkāpj zinātnes pamatprincipus un pilnībā noraidītu Fauci biedējošos jautājumus par COVID-19.

Faktiski viens zinātnieks, kura viedokli ievēro gan Cupp, gan Buttigieg, publicēja rakstu New England Journal of Medicine tikai 11 dienas pirms Fauci 11. marta liecības kongresam. Tāpat kā visi iepriekšminētie daudzie citādi domājošie, arī šis ļoti cienītais pētnieks pilnībā noraidīja Fauci biedējošo apgalvojumu, ka COVID-19 ir “vismaz desmit reizes letālāks par gripu”.

Pēc šī pētnieka domām, kura viedoklis bieži tiek parādīts arī plašsaziņas līdzekļos:

Covid-19 vispārējās klīniskās sekas galu galā var būt vairāk līdzīgas smagas sezonālas gripas sekām (kuras gadījumu skaits ir aptuveni 0,1%).

Šī New England Journal of Medicine autors bija neviens cits kā pats Dr. Fauci.

Tāpēc nākamreiz, kad kāds mēģinās jūs pārliecināt, ka COVID-19 ir ievērojami nāvējošāks nekā sezonālā gripa, vienkārši pasakiet, ka viņiem vajag apklust un uzklausīt doktoru Fauci.

Vai Tu atļausi sev injicēt Covid-19 vakcīnu, kad tādu ārsts ieteiks?

Avots

Share With:
Rate This Article
Comments
 • I just want to tell you that I’m all new to blogs and certainly loved you’re web-site. Almost certainly I’m going to bookmark your site . You surely have excellent articles and reviews. Appreciate it for sharing your web page.

  novembris 8, 2020
 • Hey very nice web site!! Man .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your blog and take the feeds also…I am happy to find numerous useful info here in the post, we need work out more strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

  novembris 16, 2020
 • A person essentially assist to make significantly articles I would state. That is the very first time I frequented your website page and so far? I surprised with the research you made to create this actual submit extraordinary. Great task!

  novembris 16, 2020
 • I¡¦ve been exploring for a little for any high quality articles or weblog posts in this kind of house . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website. Reading this information So i am happy to exhibit that I have a very good uncanny feeling I found out exactly what I needed. I so much without a doubt will make sure to don¡¦t fail to remember this web site and provides it a look on a relentless basis.

  novembris 16, 2020
 • I really enjoy reading through on this site, it has excellent blog posts. “Those who complain most are most to be complained of.” by Matthew Henry.

  novembris 17, 2020
 • Thank you for another informative website. The place else may I get that type of information written in such a perfect means? I’ve a undertaking that I am just now running on, and I’ve been on the look out for such info.

  novembris 17, 2020
 • I’m not sure where you’re getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for fantastic information I was looking for this information for my mission.

  novembris 17, 2020
 • Good post right here. One thing I would like to say is that most professional job areas consider the Bachelors Degree as the entry level requirement for an online course. While Associate Qualifications are a great way to begin with, completing the Bachelors opens up many doors to various jobs, there are numerous online Bachelor Diploma Programs available by institutions like The University of Phoenix, Intercontinental University Online and Kaplan. Another thing is that many brick and mortar institutions give Online variants of their college diplomas but generally for a extensively higher cost than the organizations that specialize in online college degree plans.

  novembris 18, 2020
 • I’ve recently started a web site, the info you offer on this web site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work.

  novembris 18, 2020
 • Hello my friend! I want to say that this post is awesome, nice written and include approximately all significant infos. I would like to see more posts like this.

  novembris 19, 2020
 • I simply want to tell you that I am just all new to blogging and honestly loved your web site. Very likely I’m likely to bookmark your site . You absolutely have outstanding posts. Appreciate it for sharing your website page.

  novembris 19, 2020
 • אורגיה יפנית עם הרבה משתתפים והרבה סקס טוב וכוסיות
  נערות ליווי בצפון

  novembris 19, 2020
 • Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how could we communicate?

  novembris 19, 2020
 • It’s a jealous article. It’s very awesome and new. Who can be you to write that special article?

  novembris 20, 2020
 • You made some good points there. I checked on the web for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this site.

  novembris 20, 2020
 • Hi! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m definitely enjoying your blog and look forward to new updates.

  novembris 20, 2020
 • Wonderful website. Lots of useful info here. I am sending it to a few buddies ans also sharing in delicious. And obviously, thank you for your sweat!

  novembris 21, 2020
 • Very nice post. I simply stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve really enjoyed browsing your weblog posts. In any case I will be subscribing for your feed and I’m hoping you write again soon!

  novembris 21, 2020
 • Thanks for your publication on the vacation industry. I would also like contribute that if you are a senior taking into consideration traveling, it really is absolutely crucial that you buy travel insurance for retirees. When traveling, golden-agers are at high risk being in need of a health-related emergency. Getting the right insurance coverage package on your age group can safeguard your health and give you peace of mind.

  novembris 21, 2020
 • Best view i have ever seen !

  novembris 21, 2020
 • You are so cool! I do not suppose I’ve truly read through something like this before. So great to find somebody with a few original thoughts on this topic. Seriously.. many thanks for starting this up. This web site is something that’s needed on the internet, someone with a bit of originality!

  novembris 21, 2020
 • I have been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

  novembris 21, 2020
 • Best view i have ever seen !

  novembris 21, 2020
 • i’m sure i’ll probably be passing it down the family line.

  novembris 21, 2020
 • I am glad for commenting to make you be aware of of the remarkable experience my cousin’s princess developed reading the blog. She realized a wide variety of details, including what it is like to possess a very effective teaching nature to make other individuals completely fully understand certain grueling topics. You truly surpassed our expected results. Many thanks for supplying the insightful, safe, edifying and as well as easy thoughts on that topic to Lizeth.

  novembris 22, 2020
 • As I web-site possessor I believe the content matter here is rattling magnificent , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Good Luck.

  novembris 22, 2020
 • Best view i have ever seen !

  novembris 22, 2020
 • Best view i have ever seen !

  novembris 22, 2020
 • Twitter had a tweet on bulk t-shirts, and lead me here. There are a variety of ways you can go if you want to make custom T-shirts. There’s digital printers, plot cutters, and even custom transfers, but screen printing is the best way to produce a lot of T-shirts at a very low cost per unit.

  novembris 22, 2020
 • Best view i have ever seen !

  novembris 22, 2020
 • It’s not that I want to duplicate your web-site, but I really like the pattern. Could you let me know which theme are you using? Or was it especially designed?

  novembris 23, 2020
 • I just want to mention I’m very new to blogging and truly enjoyed your blog. More than likely I’m going to bookmark your site . You certainly come with perfect stories. Thanks a lot for sharing with us your website page.

  novembris 23, 2020
 • This is really interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I have shared your website in my social networks!

  novembris 23, 2020
 • Great day, your blog is full of spam, you should should antispam software, 

  novembris 23, 2020
 • What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have found It positively useful and it has helped me out loads. I’m hoping to contribute & help different customers like its aided me. Good job.

  novembris 23, 2020
 • Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

  novembris 23, 2020
 • I wanted to send you that tiny observation in order to say thanks as before for these spectacular techniques you have contributed in this article. It has been extremely open-handed of you to deliver freely what a number of people could have made available as an ebook to help make some dough for themselves, and in particular considering that you could possibly have done it if you considered necessary. Those secrets likewise worked like the fantastic way to be sure that some people have a similar dream really like mine to grasp a lot more with regards to this problem. Certainly there are millions of more fun sessions ahead for people who scan through your blog.

  novembris 23, 2020
 • when generic ivermectin in usa https://ivermectin.webbfenix.com/

  novembris 24, 2020
 • hydroxychloroquine in canada https://hydroxychloroquine.mlsmalta.com/

  novembris 24, 2020
 • שירותי ליווי באילת שלום לכולם יש פה מספר קישורים שאני מאוד רוצה להמליץ לכולם כי באמת יש פה מידע מצויין עבור שירותי עיסוי בישראל

  novembris 24, 2020
 • Having read this I believed it was very enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put game judi casino this content together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and leaving comments

  novembris 24, 2020
 • Hello there, simply become alert to your blog thru Google, and located that it’s really informative. I’m gonna be careful for brussels. I’ll appreciate in case you continue this in future. Many other folks will probably be benefited from your writing. Cheers!

  novembris 24, 2020
 • Thank you for some other wonderful post. Where else could anybody get that type of information in such a perfect method of writing? I have a presentation subsequent week, and I’m on the look for such information.

  novembris 24, 2020
 • I used to be suggested this blog via my cousin. I’m no longer sure whether this publish is written by him as nobody else know such unique approximately my difficulty. You are amazing! Thanks!

  novembris 24, 2020
 • זה התחיל ברחוב, אחר כך באוטו ואז בבית – מילף בלונדינית בסקס אנאלי סוער ולא אכפת לה איפה היא נמצאת
  נערות ליווי בצפון

  novembris 24, 2020
 • Good blog you have here.. It’s hard to find quality writing like yours these days. I really appreciate people like you! Take care!!

  novembris 25, 2020
 • מיה מקבלת את המתנה הטובה ביותר לכריסמס – זיון אנאלי סוער! מתחילה במציצה ומסיימת בגמירה רטובה
  https://www.israelxclub.co.il/ליווי-באשדוד-שירותי-ליווי-באשדוד-נערו/

  novembris 25, 2020
 • Great paintings! This is the type of information that are meant to be shared around the web. Shame on the search engines for now not positioning this post upper! Come on over and talk over with my web site . Thank you =)

  novembris 25, 2020
 • I have learn some excellent stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how a lot attempt you put to create any such fantastic informative website.

  novembris 25, 2020
 • The next time I learn a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I mean, I know it was my option to read, however I truly thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you might repair when you werent too busy looking for attention.

  novembris 25, 2020
 • It챠s hard to find well-informed people on this subject, but you seem like you know what you챠re talking about! Thanks

  novembris 26, 2020
 • how does ivermectin work on scabies https://ivermectin.mlsmalta.com/

  novembris 26, 2020
 • Cheap Gucci Handbags Is usually blogengine much better than wp for reasons unknown? Should be which is turning out to be popluar today.Trinity Wilderman

  novembris 26, 2020
 • I loved this article. I hope you keep on write more articles.

  novembris 26, 2020
 • Having read this I believed it was really informative. I appreciate you finding the time and effort to put Pasaran Judi Bola Mix Parlay this content together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and leaving comments

  novembris 26, 2020
 • Thanks – Enjoyed this article, can you make it so I get an update sent in an email every time you write a fresh update?

  novembris 26, 2020
 • ונצואלית במצלמת סקס עושה כל מה שעושים לה מאוננת ומוצצת שווה בטירוף
  שירותי ליווי

  novembris 27, 2020
 • Hello, i think that i saw you visited my website so i came to “return the favor”.I’m trying to find things to improve my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

  novembris 27, 2020
 • המילפית מלמדת את הצעירה דבר או שניים באיך לעשות סקס אנאלי חזק ונכון
  ליווי במרכז

  novembris 27, 2020
 • מילפית עם תחת ענק ושיזוף מושלם מקבלת סקס אנאלי חזק ומוצצת הרבה
  נערות ליווי

  novembris 27, 2020
 • Great post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Very helpful info specifically the last part 🙂 I care for such information much. I was looking for this certain information for a long time. Thank you and good luck.

  novembris 27, 2020
 • Thanks for the ideas shared on your blog. One more thing I would like to express is that weight reduction is not all about going on a dietary fads and trying to lose as much weight as you’re able in a set period of time. The most effective way to lose weight naturally is by getting it gradually and following some basic tips which can provide help to make the most through your attempt to slim down. You may be aware and already be following a few of these tips, nevertheless reinforcing understanding never affects.

  novembris 27, 2020
 • I have learn a few good stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I surprise how a lot attempt you put to make one of these great informative site.

  novembris 27, 2020
 • I챠m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that챠s both equally educative and interesting, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The issue is something that too few men and women are speaking intelligently about. I am very happy that I came across this in my search for something regarding this.

  novembris 27, 2020
 • אמא סקסית עם שיער אדום בזיון סוער שלא היה מבייש אף צעירה בעולם
  נערות ליווי בתל אביב

  novembris 27, 2020
 • 2 זוגות שהשתעממו מהרגיל החליטו לבצע חילופי זוגות וליהנות קצת יותר
  שירותי ליווי

  novembris 27, 2020
 • I’m still learning from you, as I’m trying to reach my goals. I definitely liked reading everything that is posted on your site.Keep the information coming. I liked it!

  novembris 27, 2020
 • 2 צעירים במצלמת סקס עושים מה שמבקשים מהם
  ליווי במרכז

  novembris 27, 2020
 • There are a handful of fascinating points on time in this post but I do not determine if them all center to heart. There’s some validity but I am going to take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks therefore we want far more! Added onto FeedBurner too

  novembris 27, 2020
 • hi!,I like your writing so much! percentage we communicate more approximately your post on AOL? I require an expert on this area to resolve my problem. May be that’s you! Having a look forward to see you.

  novembris 27, 2020
 • אסייתית סקסית רוכבת על הזין של החבר שלה בסקס קצר ומהיר
  נערות ליווי בתל אביב

  novembris 27, 2020
 • היא ישבה במשרד כשהבוס נכנס, העניינים התחילו להתחמם והיא מצצה לו מתחת לשולחן עד שהוא שם אותה עליו והתחיל לזיין אותה
  נערות ליווי בתל אביב

  novembris 28, 2020
 • Wow, incredible blog structure! How lengthy have you been running a blog for? you made running a blog look easy. The whole look of your web site is excellent, as smartly as the content!

  novembris 28, 2020
 • בלונדינית סופר סקסית מוצצת ומזדיינת עם החבר על חוף הים
  שירותי ליווי

  novembris 28, 2020
 • מזיין את אחותו שמסתירה עם השיער את הפנים
  נערות ליווי במרכז

  novembris 28, 2020
 • definitely an interesting read. i usually dont comment. signed plaque

  novembris 28, 2020
 • With the whole thing which seems to be building inside this particular subject material, many of your perspectives happen to be relatively radical. On the other hand, I appologize, but I can not subscribe to your entire theory, all be it stimulating none the less. It seems to everyone that your comments are not completely rationalized and in simple fact you are yourself not really entirely convinced of the argument. In any case I did take pleasure in reading it.

  novembris 28, 2020
 • סרטון שלם של המון גמירות של גברים ונשים על הפרצוף החזה ובכל מקום אפשרי
  שירותי ליווי

  novembris 28, 2020
 • Good write-up, I am regular visitor of one’s web site, maintain up the excellent operate, and It is going to be a regular visitor for a long time.

  novembris 28, 2020
 • Woah! I’m really enjoying the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that “perfect balance” between usability and appearance. I must say that you’ve done a great job with this. Also, the blog loads super quick for me on Firefox. Exceptional Blog!

  novembris 29, 2020
 • Nice post. I used to be checking continuously this weblog and I’m inspired! Very useful info specifically the remaining section 🙂 I maintain such information a lot. I was seeking this particular information for a very lengthy time. Thank you and good luck.

  novembris 29, 2020
 • The last I checked on this topic was very some time back. I’m much more into Cheap SEO. Nonetheless, interesting post and I would check back again soon and get myself much more updated.

  novembris 29, 2020
 • Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine. Please let me know where you got your design. Thank you

  novembris 29, 2020
 • How can I reach you? I am interested in more information. I love sucking dick btw hmu

  novembris 29, 2020
 • how is hydroxychloroquine produced https://hydroxychloroquine.webbfenix.com/

  novembris 29, 2020
 • Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, as well as the content!|

  novembris 29, 2020
 • I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from. appreciate it

  novembris 29, 2020
 • What i do not realize is if truth be told how you are no longer actually a lot more smartly-preferred than you might be right now. You are very intelligent. You understand therefore significantly on the subject of this matter, made me individually believe it from numerous varied angles. Its like men and women are not involved except it is something to accomplish with Girl gaga! Your own stuffs outstanding. Always handle it up!

  novembris 29, 2020
 • you are actually a just right webmaster. The site loading velocity is amazing. It seems that you’re doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterwork. you’ve done a excellent job in this subject!

  novembris 30, 2020
 • Great content! I’ll return to see some more of your stuff. Well done!

  novembris 30, 2020
 • Finding the Right Immigration Solicitor… […]below you’ll find the link to some sites that we think you should visit[…]…press release

  novembris 30, 2020
 • Simply wish to say your article is as amazing. The clarity to your put up is simply spectacular and i could suppose you’re knowledgeable in this subject. Fine together with your permission allow me to snatch your RSS feed to keep up to date with imminent post. Thanks one million and please continue the gratifying work.

  novembris 30, 2020
 • Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have truly enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

  novembris 30, 2020
 • Howdy! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

  decembris 1, 2020
 • A formidable share, I simply given this onto a colleague who was doing a bit of analysis on this. And he in truth bought me breakfast because I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to debate this, I feel strongly about it and love studying more on this topic. If attainable, as you turn out to be expertise, would you thoughts updating your blog with extra particulars? It’s extremely helpful for me. Big thumb up for this weblog post!

  decembris 1, 2020
 • Hello there! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one? Thanks a lot!

  decembris 1, 2020
 • I do not even know how I ended up right here, however I believed this submit was great. I don’t understand who you’re however certainly you’re going to a well-known blogger when you are not already 😉 Cheers!

  decembris 1, 2020
 • dapoxetine citrate effect on women https://dapoxetine.bee-rich.com/

  decembris 1, 2020
 • Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

  decembris 1, 2020
 • As a Newbie, I am continuously searching online for articles that can aid me. Thank you

  decembris 1, 2020
 • צעירה יפה מגיעה לבית של הגבר ומבצעת בו מין אוראלי שמתפתח לסקס אנלי סוער במיוחד
  שירותי ליווי

  decembris 2, 2020
 • My husband and i were now cheerful that Raymond could complete his survey while using the precious recommendations he was given out of the blog. It is now and again perplexing just to be giving for free tricks that other folks have been making money from. We already know we have got you to be grateful to because of that. The most important illustrations you made, the straightforward web site navigation, the relationships your site assist to foster – it is mostly wonderful, and it is letting our son and our family reckon that the situation is thrilling, and that is incredibly essential. Many thanks for the whole thing!

  decembris 2, 2020
 • I am continually browsing online for tips that can facilitate me. Thx!

  decembris 2, 2020
 • Hi, i think that i saw you visited my weblog so i came to “return the favor”.I am attempting to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

  decembris 2, 2020
 • What’s Going down i am new to this, I stumbled upon this I’ve found It positively helpful and it has helped me out loads. I am hoping to give a contribution & assist other customers like its aided me. Good job.

  decembris 2, 2020
 • Thanks a lot for providing individuals with a very superb opportunity to read from this website. It is often so terrific plus full of amusement for me personally and my office friends to search your web site the equivalent of thrice in one week to see the fresh stuff you have got. Of course, we are at all times contented with all the remarkable concepts you serve. Selected 4 facts in this article are unquestionably the most efficient we have all ever had.

  decembris 2, 2020
 • Thanks for another informative website. Where else may just I get that kind of info written in such an ideal manner? I have a project that I’m simply now operating on, and I have been at the glance out for such info.

  decembris 2, 2020
 • I like what you guys are up too. Such intelligent work and reporting! Keep up the excellent works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my site 🙂

  decembris 2, 2020
 • Great blog here! Also your website loads up fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as quickly as yours lol

  decembris 2, 2020
 • Thanks , I have just been looking for info about this topic for ages and yours is the greatest I have discovered till now. But, what about the bottom line? Are you sure about the source?

  decembris 2, 2020
 • Hi, Neat post. There is a problem with your website in internet explorer, would check this… IE still is the market leader and a huge portion of people will miss your great writing due to this problem.

  decembris 2, 2020
 • Wonderful paintings! That is the kind of info that are supposed to be shared across the internet. Disgrace on Google for not positioning this publish upper! Come on over and visit my web site . Thanks =)

  decembris 2, 2020
 • Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam remarks? If so how do you stop it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me crazy so any assistance is very much appreciated.

  decembris 2, 2020
 • Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you aided me.

  decembris 2, 2020
 • This page certainly has all the information and facts I needed concerning this subject and didn’t know who to ask.

  decembris 2, 2020
 • Hey, you used to write excellent, but the last few posts have been kinda boring… I miss your tremendous writings. Past few posts are just a little out of track! come on!

  decembris 2, 2020
 • Whats up very nice site!! Man .. Beautiful .. Wonderful .. I’ll bookmark your web site and take the feeds additionally…I am satisfied to find so many useful information here in the submit, we’d like work out more techniques on this regard, thanks for sharing. . . . . .

  decembris 3, 2020
 • I’m not sure why but this site is loading extremely slow for me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.

  decembris 3, 2020
 • Hey! I really enjoyed checking out your site. I’ll return to read again soon.

  decembris 3, 2020
 • Thanks a bunch for sharing this with all of us you actually know what you’re talking about! Bookmarked. Please also visit my web site =). We could have a link exchange arrangement between us!

  decembris 3, 2020
 • Greetings from California! I’m bored to death at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break. I really like the info you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, great site!

  decembris 3, 2020
 • It’s really a great and useful piece of info. I am glad that you shared this useful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

  decembris 3, 2020
 • Can I simply say what a aid to seek out somebody who actually knows what theyre talking about on the internet. You undoubtedly know the right way to deliver an issue to mild and make it important. Extra people have to read this and understand this side of the story. I cant imagine youre not more fashionable since you positively have the gift.

  decembris 3, 2020
 • Wow, wonderful weblog structure! How lengthy have you been running a blog for? you made blogging look easy. The full glance of your website is magnificent, as well as the content!

  decembris 3, 2020
 • Saved as a favorite, I really like your blog!

  decembris 3, 2020
 • Hi, Neat post. There’s a problem with your site in internet explorer, would check this… IE still is the market leader and a big portion of people will miss your wonderful writing because of this problem.

  decembris 3, 2020
 • This really answered my downside, thanks!

  decembris 3, 2020
 • Hi there, I found your blog by the use of Google even as looking for a comparable subject, your site got here up, it seems to be great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  decembris 3, 2020
 • Appreciating the dedication you put into your website and in depth information you offer. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed information. Wonderful read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

  decembris 3, 2020
 • Many thanks for sharing these types of wonderful blogposts. In addition, the optimal travel along with medical insurance plan can often ease those issues that come with traveling abroad. Your medical emergency can soon become very costly and that’s sure to quickly slam a financial weight on the family finances. Setting up in place the perfect travel insurance package prior to leaving is definitely worth the time and effort. Thank you

  decembris 4, 2020
 • I must say, as a lot as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a wonderful grasp on the subject matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from far more than one angle. Or maybe you shouldnt generalise so considerably. Its better if you think about what others may have to say instead of just going for a gut reaction to the subject. Think about adjusting your own believed process and giving others who may read this the benefit of the doubt.Jobs offered

  decembris 4, 2020
 • legal vidalista online https://vidalista40mg.mlsmalta.com/

  decembris 4, 2020
 • Unquestionably consider that which you stated. Your favourite reason appeared to be on the web the easiest thing to take into accout of. I say to you, I certainly get annoyed even as folks think about worries that they plainly don’t recognise about. You managed to hit the nail upon the highest and also defined out the entire thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thank you

  decembris 4, 2020
 • Hi there, just turned into alert to your weblog thru Google, and found that it’s really informative. I am gonna be careful for brussels. I’ll appreciate for those who continue this in future. A lot of other folks might be benefited from your writing. Cheers!

  decembris 4, 2020
 • Good blog you have here.. It’s difficult to find good quality writing like yours these days. I truly appreciate individuals like you! Take care!!

  decembris 4, 2020
 • you are actually a good webmaster. The site loading speed is incredible. It seems that you are doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you have done a magnificent task in this subject!

  decembris 4, 2020
 • Pretty element of content. I simply stumbled upon your web site and in accession capital to say that I get actually loved account your weblog posts. Anyway I’ll be subscribing on your feeds and even I success you get admission to constantly quickly.

  decembris 4, 2020
 • Hi, Neat post. There’s a problem with your site in web explorer, would test this… IE nonetheless is the marketplace leader and a good part of other folks will pass over your great writing due to this problem.

  decembris 4, 2020
 • Having read this I believed it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this informative article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

  decembris 4, 2020
 • We are a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community. Your web site provided us with valuable info to work on. You have done an impressive task and our entire group will probably be thankful to you.

  decembris 4, 2020
 • Of course, what a great website and informative posts, I definitely will bookmark your blog.Best Regards!

  decembris 4, 2020
 • you’re truly a just right webmaster. The website loading speed is amazing. It kind of feels that you’re doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you have done a wonderful activity on this subject!

  decembris 4, 2020
 • Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So good to find someone with some authentic thoughts on this subject. realy thank you for beginning this up. this web site is one thing that’s wanted on the web, someone with a little originality. helpful job for bringing one thing new to the internet!

  decembris 4, 2020
 • My brother suggested I might like this blog. He was totally right. This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!

  decembris 4, 2020
 • I’m typically to blogging and i actually recognize your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your website and hold checking for new information.

  decembris 5, 2020
 • I was suggested this blog by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty. You’re incredible! Thanks!

  decembris 5, 2020
 • Hi there just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

  decembris 5, 2020
 • I am not positive where you’re getting your information, but great topic. I needs to spend some time studying much more or figuring out more. Thanks for wonderful info I was looking for this information for my mission.

  decembris 5, 2020
 • Thanx very much for helping me. I love sucking dick btw hmu

  decembris 5, 2020
 • Hello, Neat post. There’s an issue along with your web site in web explorer, could check this… IE nonetheless is the marketplace leader and a large part of other folks will omit your magnificent writing due to this problem.

  decembris 5, 2020
 • My spouse and i got very delighted that John managed to do his survey out of the ideas he discovered when using the weblog. It is now and again perplexing just to possibly be giving out guidance some people could have been selling. And now we discover we need the website owner to appreciate for that. The specific explanations you have made, the simple website menu, the friendships you can help foster – it is all impressive, and it is helping our son and our family reckon that that theme is interesting, which is especially fundamental. Many thanks for everything!

  decembris 5, 2020
 • naturally like your web site but you have to check the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth nevertheless I will certainly come back again.

  decembris 5, 2020
 • I’m very happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the random misinformation that’s at the other blogs. Appreciate your sharing this best doc.

  decembris 5, 2020
 • Nice post. I be taught one thing more difficult on different blogs everyday. It is going to all the time be stimulating to learn content material from other writers and apply a little something from their store. I’d choose to use some with the content material on my weblog whether or not you don’t mind. Natually I’ll give you a hyperlink in your internet blog. Thanks for sharing.

  decembris 5, 2020
 • You made some good points there. I looked on the internet for the topic and found most individuals will agree with your website.

  decembris 5, 2020
 • I do consider all of the concepts you’ve presented on your post. They’re very convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are very quick for novices. May you please extend them a little from next time? Thanks for the post.

  decembris 5, 2020
 • Nice blog here! Additionally your website lots up very fast! What web host are you the use of? Can I am getting your associate link in your host? I desire my site loaded up as quickly as yours lol

  decembris 5, 2020
 • coupons for albuterol nebulizer good rx https://amstyles.com/

  decembris 8, 2020
 • grapefruit and dapoxetine better results https://ddapoxetine.com/

  decembris 8, 2020
 • hydroxychloroquine prophylaxis dose https://hydroxychloroquine.mymvrc.org/

  decembris 13, 2020
 • what pharmaceutical company makes plaquenil https://hydroxychloroquinee.com/

  decembris 26, 2020
 • is generic cefixime effective https://ceefexime.co/

  janvāris 3, 2021
 • tinder date , tinder online https://tinderdatingsiteus.com/

  janvāris 25, 2021
 • hydroxychloroquine 90 https://hhydroxychloroquine.com/

  februāris 10, 2021
 • “I need to to thank you for this excellent read!! I definitely enjoyed every little bit of it. I have got you book-marked to check out new stuff you postO”
  דירות דיסקרטיות בחולון

  marts 16, 2021
 • “Nice post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon every day. It’s always interesting to read articles from other writers and use a little something from other sites.”
  https://israelnightclub.com/apartments/דירות-דיסקרטיות-בירושלים/

  marts 16, 2021
 • “Everything is very open with a very clear explanation of the challenges. It was definitely informative. Your site is very useful. Many thanks for sharing!”
  דירות דיסקרטיות במרכז

  marts 16, 2021
 • “I have to thank you for the efforts you have put in penning this website. I really hope to check out the same high-grade blog posts from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my very own site now ;)”
  דירות דיסקרטיות בחיפה

  marts 16, 2021
 • “I was very happy to discover this great site. I need to to thank you for your time for this particularly fantastic read!! I definitely enjoyed every part of it and I have you book-marked to see new stuff on your blog.”
  דירות דיסקרטיות בקריות

  marts 17, 2021
 • “Good post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It’s always exciting to read articles from other authors and practice something from their web sites.”
  דירות דיסקרטיות בירושלים

  marts 18, 2021
 • “I’m very happy to find this great site. I want to to thank you for your time due to this fantastic read!! I definitely enjoyed every bit of it and I have you bookmarked to look at new stuff in your website.”
  דירות דיסקרטיות בנתניה

  marts 19, 2021
 • buy hydroxychloroquine online https://hydroxychloroquinex.com/

  marts 19, 2021
 • “I have to thank you for the efforts you have put in writing this blog. I’m hoping to see the same high-grade blog posts from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my very own website now ;)”
  נערות ליווי בחיפה

  marts 22, 2021
 • “I was extremely pleased to uncover this page. I wanted to thank you for your time for this particularly fantastic read!! I definitely enjoyed every little bit of it and i also have you saved to fav to see new information on your site.”
  https://israelnightclub.com/apartments/%D7%93%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%AA-%D7%93%D7%99%D7%A1%D7%A7%D7%A8%D7%98%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%91%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%A9%D7%9C%D7%99%D7%9D/

  marts 23, 2021
 • How big Clomid run to composition for men? Women take clomid side effects Clomiphene Citrate This medication is used to treat infertility in women. instead of around five days on determined days of the month. If it works, Clomid improves the lady-in-waiting’s fertility that altogether month. Man’s treatment doesn’t drudgery like that. With men, Clomid is most of the time enchanted finished a number of days for at least three months .

  marts 25, 2021
 • Can ovulation happen in the past finishing Clomid? The Common Previously Women Ovulate on Clofi Most women on ovulate 7 to 10 days after they boost their pattern Clomid pill. Depending on the Clomid protocol you’re on, that means you should be having fucking every era or every other hour starting on Time 11 through Day 21 of your cycle.

  marts 26, 2021
 • https://www.levitradd.com/ levitra coupons manufacturer

  marts 28, 2021
 • I’m rеally enjoіng the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the еyes which makes it much more еnjoyabⅼe for me too come here and vіsit more often. Did you hire out
  a designer to create your theme? Excellent work!

  mʏ blog post; free datingwebsites

  aprīlis 8, 2021
 • dating sites
  [url=”http://datingfreetns.com/?”]single chat sites [/url]

  aprīlis 11, 2021
 • levitra prescribing information – https://levitraoffer.com/ levitra us pharmacy

  aprīlis 11, 2021
 • levitra not working http://levitradd.com/ – levitra information

  aprīlis 11, 2021
 • free dating near you
  [url=”http://stfreeonlinedating.com/?”]free personal ads online [/url]

  aprīlis 11, 2021
 • Ɗo you have any videⲟ off that? I’d care to
  find out some additional information.

  My pɑge :: illinois payday loans

  aprīlis 12, 2021
 • “Everything is very open with a very clear explanation of the challenges. It was definitely informative. Your website is useful. Thank you for sharing!”
  ניקיון ברמת גן

  aprīlis 18, 2021
 • “I was very happy to discover this web site. I wanted to thank you for your time for this particularly wonderful read!! I definitely savored every little bit of it and I have you book marked to check out new stuff on your website.”
  דירות דיסקרטיות בקרית ביאליק

  aprīlis 22, 2021
 • “Itís hard to find well-informed people about this topic, however, you seem like you know what youíre talking about! Thanks”
  דירות דיסקרטיות באשקלון

  aprīlis 22, 2021
 • “Hello there! I just would like to give you a huge thumbs up for the excellent information you’ve got right here on this post. I will be coming back to your web site for more soon.”
  דירות דיסקרטיות בחדרה

  aprīlis 23, 2021
 • best price levitra 20 mg – https://levitrahims.com/ levitra interactions

  aprīlis 30, 2021
 • canadian pharmacies online – http://www.canadianvolk.com/#

  maijs 1, 2021
 • Tinder dating site date , browse tinder for free

  maijs 6, 2021
 • ivermectin india – ivermectina como tomar ivermectin 3mg

  maijs 10, 2021
 • cost of plavix in india – plavix 40 mg buy clopidogrel online

  maijs 12, 2021
 • ventolin inhaler coupons https://albuterolotc.com/ what does ventolin hfa do

  maijs 16, 2021
 • ed online pills – ed pills pfizer recreational usage of ed pills causes

  maijs 17, 2021
 • levitra brand name https://levitrair.com levitra generic drug

  maijs 17, 2021
 • lovoo whatsapp fake lovoo flirt app http://lovooeinloggen.com/

  maijs 18, 2021
 • free dating profile generator
  free dating exchange http://freedatingfreetst.com/

  maijs 21, 2021
 • adult dating tindr
  adult force dating http://freeadultdatingusus.com/

  maijs 21, 2021
 • order bactrim – bactrim ds without prescription where can you get bactrim

  maijs 22, 2021
 • Ozogcvi https://himshairloss.com online propecia uk

  maijs 23, 2021
 • cymbalta generic price comparison – buy generic duloxetine duloxetine capsules 60 mg

  maijs 28, 2021
 • synthroid 0.025 mcg – synthroid prescription cost synthroid 0.088 mg tab

  maijs 30, 2021
 • chloroquine tablet fda hydroxychloroquine chloroquine tab

  jūnijs 7, 2021
 • https://gabenhim.com/ 600 mg neurontin

  jūnijs 10, 2021
 • chloroquinine hydroxychloroquine sulfate corona anti-malaria drug chloroquine

  jūnijs 11, 2021
 • https://otcmailmeds.com over the counter ed medication at walgreens

  jūnijs 14, 2021
 • Wow, stunning website. Thnx … https://datingsitesfirst.com/

  jūnijs 16, 2021
 • Really such a invaluable web page. https://datingonlinecome.com/

  jūnijs 17, 2021
 • Seriously….this is a important web page. https://onlinedatingtwo.com/

  jūnijs 21, 2021
 • Wow, stunning site. Thnx … https://datingsitesover.com/

  jūnijs 22, 2021
 • Whoa, this is a handy webpage. https://onlinedatinglook.com/

  jūnijs 22, 2021

Leave A Comment