Trending News

Universālie kareivji – britu gēnu inženierijas projekts

Britu valdība nesen pavēstīja par 800 miljoniem nodokļu maksātāju naudas ieguldījumiem aģentūrā Aria. Tās nolūks – ģenētiski uzlabotu karavīru ražošana. Tā vairs nav fantastika, bet drīz var kļūt par realitāti.

Pilnais aģentūras nosaukums ir Advanced Research and Invention Agency. Projekta autors ir bijušais britu premjera padomnieks Dominic Cummings un tās struktūra ir balstīta uz ASV līdzīga tipa aģentūru DARPA, kas tieši tāpat nodarbojas ar līdzīgu robotiziācijas un gēnu inženierijas projektu izstrādi.

Genoma tehnoloģija kļūst aizvien nozīmīgāka militārajā lauciņā. Britu salās koncentrēti paši jaudīgākie izpētes centri šajā sfērā.

DARPA jau 2019.gadā paziņoja, ka tā vēlas sākt izpēti, kā ģenētiski modificēt karavīrus. Tika investēti 65 miljoni dolāru genoma manipulāciju tehnoloģiju drošībai. Viena no šīm tehnoloģijām ir CRISPR-CAS molekulārās šķēres. Tas darbojas līdzīgi kā daudziem zināmās video editēšanas programmas –vienkārši nogriežot DNS gabalus un liekot tos klāt citur.

Bet šo tehnoloģiju pieejamība un salīdzinoši lētās izmaksas rada bažas par dažādu vīrusu un baktēriju izmantošanu, padarot tās par kaujas ieročiem – kaut arī tas nav nekas jauns, taču ar šīm jaunajām tehnoloģijām tās var izmainīt un uzlabot, radot potenciāli ārkārtīgi bīstamus bioloģiskos ieročus un nav nekādas garantijas, ka tas tā nenotiek jau šobrīd.

Universālais kareivis un Kapteinis Amerika – daudzi redzējuši šīs Holivudas filmas, lai saprastu, kāds ir šāda karavīra koncepts. Un tas nav tikai fantastikas filmu scenārijs, jau vairākas valstis tieši to cenšas realizēt praksē. DARPA šobrīd pēta veidus, kā padarīt cilvēku par ‘antivielu fabriku’, lai šāds karavīrs būtu noturīgs pret ķīmiskajiem un bioloģiskajiem uzbrukumiem. 2020.gada decembrī toreizējais ASV nacionālās izlūkošanas direktors John Ratcliffe paziņoja, ka Ķīnas armijā jau notiek cilvēku eksperimenti ar nolūku tos uzlabot. Detaļu gan par to nav, bija tikai aizdomas, ka tieši CRISPR tehnoloģija ir tā, ar kuras palīdzību notiek centieni uzlabot kaujas spējas. Ne visas valstis ir gatavas iet šādu ceļu.

Francijas militārās ētikas komiteja nesen apstiprināja pētījumus, kuros cenšas ar implantu palīdzību uzlabot karavīru smadzeņu spējas. Tomēr komiteja arī brīdina, ka ir zināmas sarkanās līnijas, kuras nedrīkst pārkāpt, gēnu inženierija un eigēnika. Citiem vārdiem sakot, Francija gribētu iet Dzelzs cilvēka tehnoloģiju ceļu, bet ne zirnekļcilvēka- tā paziņoja Francijas bruņoto spēku priekšniecība.

Krievijā notiek pētījumi par ģenētisko pasu ieviešanu, kas ļautu noskaidrot biomarķierus un ģenētiskās noslieces – tas vērsts uz to, lai varētu katram atrast piemērotāko dienesta vietu – sauszemes, jūras vai gaisa spēkos, kā arī noprast, kāda būs reakcija uz stresa situāciju. Tas neietver modifikāciju.

Saņem jaunāko, lai būtu tuvāk īstenībai!

Savukārt UK grasās iet daudz tālāk un savos pētījumos negrasās arī atskaitīties – ja DARPA ir pienākums sniegt atklātu informāciju par saviem projektiem, tad Aria to nedarīs.

UK cenšas attīstīt arī tādu gēnu tehnoloģiju, kā trīs vecāku bērni. Arī dažādas valdības aģentūras nemitīgi pieprasa genoma tehnoloģijas kā vajadzīgas aizsardzībai un ‘drošībai’. Jautājums tikai, pret ko gan?

Viens no pētījumu veidiem pēdējos gados ir centieni ģenētiski iznīdēt kaitēkļus – moskītus vai žurkas. Taču šeit pastāv lieli draudi dabiskās ekosistēmas izjaukšanai un katastrofai.

Tur, kur cilvēks sāk jaukties dabiskajos procesos, ir ļoti tuva iespēja izraisīt tādas sekas, kuras paredzēt un apturēt vairs nebūs iespējams. Tas brīdis, kad sākas spēles ar Dabu, ir ļoti bīstams.

A. Vasiļevskis

Share With:
Rate This Article
Comments
  • Tas ir sākums filmai ”V for Vendetta”, kur ar V pagātnē tika veikti nežēlīgi medicīniskie eksperimenti.. laiakam izspēlēsim šo spēli.. 🙂 tagad larpojam ikdienā pēc Borisa Džonsona tēva Stanley Johnson ”The Virus” grāmatas motīviem.. kā arī ieviešam priekšnosacījumus ”1984” Ar Britānijas aiziešanu no Eurasia un pievienošanos Oceania (Brexit)… Ja neieviesīs Soma priekš sistēmas plebiem, tad man galīgi nav intereses atbalstīt tādu depresīvu un neinteresantu larp spēli…

    maijs 29, 2021

Leave A Comment