Thursday, August 13, 2020
Trending News

Vai apcietinās raidījuma Panorāma žurnālisti par apzinātu viltus ziņu izplatīšanu?

Aija Kinca, Panorāma

Jau ziņojām, ka 2. jūnijā raidījums Panorāma izplatīja viltus ziņas Aijas Kincas sižetā “Saņem pat nāves draudus”. LTV Panorāma sižetā sižetā stāstīja, ka esot 6 gadus vecs zēns miris kādā Vācijas sirds klīnikā no difterijas, jo neesot bijis vakcinēts. Sazinoties ar šīs Vācijas klīnikas administrāciju un Vācijas medicīniskajām organizācijām izrādās šāds notikums par nevakcinēta sešgadīga zēna nāvi difterijas radīto komplikāciju dēļ nemaz nav patiess. Neviens Vācijas ārsts par to nav dzirdējis. Vēl vairāk Panorāma ziņoja, ka “ārste K. Pitkeviča pašlaik ir atvaļinājumā”. Izrādās Kristīne Pitkeviča konkrētajā klīnikā vairs nemaz nestrādā.

Nebūtu korekti Aijai Kincai pārmest nepatiesas informācijas izplatīšanu, jo ir iespējamas kļūdīties katram. Tomēr šādai kļūdai atklājoties būtu tikai korekti un loģiski, ja LTV Panorāma nevis slēptu notikušo, bet vienkārši atvainotos un publicētu atsaukumu. Tas būtu normāli un saprotami. Arī telefonsarunā vēlreiz noskaidrojās, ka Aija Kinca nevar pierādīt sniegtās informācijas patiesumu, jo tie ir meli,

bet Aija Kinca un Panorāma arī nemaz netaisās ne atvainoties, ne atsaukt nepatieso sižetu, bet pat cenšās izvairīties no atbildības pašas pieļauto kļūdu nosaucot par – vakcīnu antivakseru stila fake news

– tā telefonsarunā nievājoši Aija Kinca raksturoja lielu sabiedrības daļu.

Tādā veidā Aija Kinca centās radīt iespaidu, ka cilvēki, kurus satrauc vakcināciju nodarītie nopietnie blakusefekti ir kā otrās šķiras pilsoņi, kurus nemaz nevajadzētu nopietni uztvert. Tā ir Sorosa virzītā politika – arī Rebaltica rūpējās, lai neviens vakcinācijas blakusefektus neuztvertu nopietni. Tad tikai rodas jautājums, kādēļ, piemēram, ASV vakcīnu cietušo fonds jau kompensācijās izmaksājis vairākus miljardus dolāru. Lūk arī patiess stāsts par kādu puisi, kurš tika paralizēts pēc vakcīnas un vēlāk izdarīja pašnāvību. Tādu stāstu un upuru pasaulē ir miljoniem.

Ja konstatējot ziņu nepatiesumu, valsts pirmais kanāls, kas tiek uzturēts par visas sabiedrības līdzekļiem un zināmā mērā agrāk bija šķietams nozares etalons nevēlas pat atvainoties un atsaukt nepatieso ziņu, tad rodas pamatots jautājums, vai šī rīcība ir kvalificējama kā apzināta ļaunprātība. Kā zināms, Latvijā ir precedents, kad persona, kura izplatīja apzināti nepatiesas ziņas tika apcietināta. Ja tā, tad –

vai tagad būtu pamats apcietināt arī raidījuma Panorāma žurnālisti vai atbildīgo redaktoru? Ja jau viens likums un viena taisnība.

Protams, ka nav viens likums un nav viena taisnība. Mūsu rīcībā nav ētikas komisijas atzinumi, kuri tiek slēpti, bet informācijas avoti ziņo, ka šajos atzinumos nav neviena pierādījuma, kas apliecinātu galvenā fakta patiesību, ka 6 gadus vecs zēns miris, jo nebija vakcinējies. Tie ir rupji meli, ko izplata raidījums Panorāma, ar mērķi iebaidīt cilvēkus, lai veicinātu vakcināciju. Briesmīgākais, ka tas tiek darīts ar viltu, izplatot nepatiesu informāciju.

Un protams citi propogandas mediji kā Delfi vai Rebaltica šādai ziņai nekad neliks fake news statusu Facebook, jo abas šīs t.s. žurnālistikas vietnes ir kvēlas vakcinācijas atbalstītājas. To var viegli redzēt, paskatoties, cik rakstu atrodami par vakcinācijas ieguvumiem un cik rakstu par vakcinācijas riskiem.

Share With:
Rate This Article
Comments

Leave A Comment