Trending News

Zemes poli pārvietojas ātrāk nekā domāts

Zemes poli nepārtraukti pārbīdās, parasti apmēram par vienu grādu gadā. Bet jaunie pētījumi liecina, ka kustības temps varētu būt daudz ātrāks, nekā tika domāts iepriekš. Analizējot magnētiskās aktivitātes pēdas tādās lietās kā nogulsnes, lavas plūsmas un pat cilvēku radītie priekšmeti, zinātnieki atklājuši, ka magnētiskais lauks varētu mainīties 10 reizes ātrāk, nekā tika domāts iepriekš, liecina jaunie pētījumi, kas publicēti žurnālā Nature Communications.

Zemes magnētisko lauku rada šķidrā dzelzs ārējā serde, kas griežas ap cieto iekšējo serdi. Dinamiskais process rada neredzamu lauku, kas iet cauri planētas ziemeļiem un dienvidiem un to apņem, nonākot līdz Zemes ziemeļu un dienvidu poliem.

Zinātnieki nesaprot, kas notiek

Pazīstamais zinātnes žurnāls Nature raksta, ka kaut kas dīvains notiek pasaules polos. Zemes ziemeļu magnētiskais pols ir pārvietojies no Kanādas Sibīrijas virzienā, un to veicina šķidrā dzelzs izskalošanās planētas kodolā. Magnētiskais pols pārvietojas tik ātri, ka tas ir piespiedis pasaules ģeomagnētisma ekspertus veikt retu soli.

2020. gada 30. janvārī tika atjaunināts pasaules magnētiskais modelis, kas attēlo planētas magnētisko lauku un ir visas modernās navigācijas pamatā, sākot no sistēmām, kas kuģus vada jūrā, līdz Google Maps viedtālruņos.

Magnētiskā lauka pārvietošanās pa gadiem 1900-2020

Esošā modeļa versija iznāca 2015. gadā, un tai vajadzēja darboties līdz 2020. gadam – bet magnētiskais lauks mainās tik strauji, ka pētniekiem tagad modelis ir jālabo. “Kļūda visu laiku palielinās,” saka Kolorādo Universitātes Bouldera universitātes un Nacionālās okeāna un atmosfēras pārvaldes (NOAA) Nacionālās vides informācijas centru ģeomagnētiķis Arnaud Chulliat.

Problēma daļēji ir saistīta ar kustīgo polu un daļēji ar citām nobīdēm dziļi planētas iekšienē. Šķidruma kušana Zemes kodolā rada lielāko daļu magnētiskā lauka, kas laika gaitā mainās, mainoties dziļajām plūsmām. Piemēram, 2016. gadā daļa magnētiskā lauka īslaicīgi paātrinājās dziļi Dienvidamerikas ziemeļos un Klusā okeāna austrumos. Satelīti, piemēram, Eiropas Kosmosa aģentūras “Swarm” misija, izsekoja šo maiņu.

Līdz 2018. gada sākumam pasaules magnētiskais modelis bija jau novecojis. Pētnieki no NOAA un Lielbritānijas Ģeoloģijas dienesta Edinburgā ik gadu veica pārbaudi, cik labi modelis uztver visas Zemes magnētiskā lauka variācijas. Viņi saprata, ka tas bija tik neprecīzi, ka tas drīz pārsniedza pieļaujamo navigācijas kļūdu robežu.

Daudzas dzīvnieku sugas, it īpaši putni sajūt magnētiskos polus un tas ļauj masveidā migrēt, sekmīgi pārvietojoties pa zemeslodi.

Magnētiskā lauka neredzamais vairogs arī mūs aizsargā no vēzi izraisošiem saules stariem.

Ģeofiziķis Kriss Deiviss no Līdsas universitātes sacīja: “Mums ir ļoti nepilnīgas zināšanas par planētas magnētisko lauku pirms 400 gadiem.”

“Tā bija interesanta situācija, kurā mēs atradāmies,” saka Chulliat. “Kas notiek?” Atbilde ir divējāda, viņš ziņoja pagājušajā mēnesī Amerikas Ģeofiziskās savienības sanāksmē Vašingtonā.

Pirmkārt, tas 2016. gada ģeomagnētiskais impulss zem Dienvidamerikas nāca vissliktākajā iespējamā laikā, tieši pēc pasaules magnētiskā modeļa atjauninājuma 2015. gadā. Tas nozīmēja, ka magnētiskais lauks bija aizslīdējis tieši pēc pēdējās atjaunināšanas veidā, ko plānotāji nebija paredzējuši.

Pamatjautājumi

Tikmēr zinātnieki strādā, lai saprastu, kāpēc magnētiskais lauks tik dramatiski mainās. Ģeomagnētiskie impulsi, piemēram, tas, kas notika 2016. gadā, varētu būt meklējami “hidromagnētiskos” viļņos, kas rodas dziļi kodolā. Un ziemeļu magnētiskā pola ātro kustību varētu saistīt ar ātrgaitas šķidrā dzelzs strūklu zem Kanādas.

Kamēr ģeologi pēta fizisko līmeni un konstatē sekas, daudzi garīgi attīstīti cilvēki šīs zemes magnētisma izmaiņas saista ar kopējo vibrāciju pacelšanos un milzīgām izmaiņām, kas notiek šobrīd visas cilvēces apziņas līmeņa izaugsmē. Enerģijas izmaiņas praktiski izpaužas, ka gaismas uzvara pār tumsu konkurences aizstāšana ar sadarbību, savtīguma aizstāšana ar kopējo labumu un tml. vērtību izmaiņām. Ja agrāk daudzas globāla mēroga nelikumības un kaitniecību bija iespējams noslēpt, tad jaunajā enerģijā tas vairs būs arvien mazāk iespējams. Viss izgaismojas un visi meli kļūst acīmredzami. Šīs pārmaiņas iezīmē jauno laikmetu, par ko zinātniekiem vēl nāksies ilgi lauzīt galvu nesaprašanā.
Share With:
Rate This Article
Comments

Leave A Comment